Barbora Cichá

BARBORA CICHÁ: „Prostě vyjet na pár dní do hor a běhat co to dá…“

U běhání bych ráda zůstala co nejdéle

Jak ses k běhání dostala?

Od malička jsem byla vedená ke sportu. Asi jedenáct let jsem tančila a v rámci toho jsem si chtěla udržet kondici, tak jsem začala běhat. Ale vážněji jsem běh začala brát až po mém příchodu do Brna, kde jsem se přidala ke skupině trénující na Spartan race. Na překážky jsem byla ale krátká, slabá a nesouhlasila jsem s politikou těchto závodů, tak jsem zůstala jen u běhu v kopcích a doufám, že u něho zůstanu hodně dlouho.

Na co se specializuješ?

Nejčastěji to jsou závody okolo 50 km. Čím větší převýšení tím lépe. 🙂

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Nejhezčí trasa byla na Grossglockneru, nejlepší atmosféra na Perunovi, ale největší srdcovka je pro mne LH24.

Moc zima nebo moc horko, co tady vlastně dělám?

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Před závodem se spíš demotivuju. Vždycky si říkám, co tady zase dělám, když je taková zima nebo horko. Ale během závodu mi stačí úplná maličkost, která mě neskutečně vyhecuje. Jednou to byla i myšlenka, že musím stihnout autobus.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Myslím, že je to pořádná příprava v horách. Prostě vyjet do hor na pár dní a běhat co to dá.

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Okolo 60-70 km. Nemám žádný tréninkový plán, když se nohám nechce, tak prostě nevyběhnu.

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Beskydy, Tatry, Malá Fatra a určitě okolí brněnského lomu Hády

Při závodě se chutě mění

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Před závodem to jsou často nějaké těstoviny, po závodě ryba s rýží. A hlavně hodně čokolády, ať mám co vyběhávat.

A co si dáváš v průběhu závodu?

Na co zrovna přijde chuť na občerstvovačce, většinou je to hrst hrozinek, které paradoxně vůbec nemám ráda. A piju vodu a ionťák.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Vždy mám po kapsách ovocné želé od Isostaru, to je asi jediný doplněk, který využívám.

Jsi vegetarián nebo vegan?

Jsem vegetarián, který občas sní rybu.

Letos poprvé na skialpech, už aby byla další zima

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Momentálně jsou to Salomon Sense Pro.

A jaké bereš na závod?

Záleží na terénu a vzdálenosti. Salomon Sense Pro, když mě čeká hodně bahna vezmu Speedcross 5 a na delší závodyAdias Kanadia

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Sporttester, bez kterého bych snad ani nevyběhla 😀

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Kolo, plavání, lezení a letos, jsem byla poprvé na skialpech, tak už se nemůžu dočkat zimy!

Osobní rekordy

10 km: 46:10, ale bylo to více než před 3 lety, teď by to bylo doufám lepší

Největší úspěchy

Vítězství na LH24 jak v jednotlivcích, tak v ženské štafetě, 3 místo na B7 mezi ženami a čerstvé 5. místo na Perun Skymaratonu, kde byla pořádná konkurence.

Děkujeme za rozhovor, a ať se i nadále daří!

/fotografie: archiv Barbory Ciché/