Říká se, že není umění chlastat, když vám chutná. Je jedno, jestli mluvíme o sportu nebo životu obecně, obojí čas od času přináší těžké chvíle. Také proto zde nebudu psát jen o běhu. Tento článek se dá vztáhnout na takřka všechny druhy výkonu, kterými mohou být například zásadní zkouška při studiích, prezentace vaší práce před kolegy nebo třeba pracovní pohovor. Projdeme si tedy několik tipů, jak se o sebe postarat před a po daném výkonu.
Říká se, že není umění chlastat, když vám chutná. Je jedno, jestli mluvíme o sportu nebo životu obecně, obojí čas od času přináší těžké chvíle. Také proto zde nebudu psát jen o běhu. Tento článek se dá vztáhnout na takřka všechny druhy výkonu, kterými mohou být například zásadní zkouška při studiích, prezentace vaší práce před kolegy nebo třeba pracovní pohovor. Projdeme si tedy několik tipů, jak se o sebe postarat před a po daném výkonu.
Hned v první větě bych rád zmínil, že tento článek rozhodně nebudu psát nestranně. Sám jsem vyznavač ultramaratonských distancí a také jsem přesvědčen o blahodárném účinku pohybu na psychické zdraví. Pro podporu tohoto tvrzení volně cituji:
Už zase Vás pobolívá v krku? Cítíte se unavení, ale zas nic tak závažného Vám není? V hlavě se Vám stále točí otázka, zda Vás trénink položí nebo ne, a tak ho radši odkládáte na neurčito, až se budete cítit lépe? Jenomže lépe Vám není a s virózou se to nekonečně dlouho táhne… Máme pro Vás typ. Obohaťte svůj trénink o zimní plavání!
Jak na to? Jak, jak, jak? Copak se asi skrývá v myslích těch nejlepších? Copak to ve svých sluchátkách poslouchá před závodem neporazitelný Francouz Thierry Gueorgiou? Za a) nářez, který ho nabudí jako třeba Linkin Park; za b) Moravskou cimbálovku, dar od přítele Dlabaji; za c) relaxační hudbu na vyčištění mysli; nebo za d) letní taneční hity ve stylu We No Speak Americano? Dozvíte se na konci pořadu.
Je maraton (chcete-li ultra maraton) závislý více na psychice nebo na fyzické zdatnosti? Existuje celá řada názorů a pohledů. Někdo tvrdí, že je to 50/50. Jíní zase, že pokud má běžec natrénováno, hlavu přece vůbec nemusí řešit. A určitě jste se setkali i s názory typu: „Maraton je přece jen o hlavě. Nemáš hlavu, nemáš nic.“ Tak jak to tedy je?
V tomto případě je dobré si uvědomit, že mentální a fyzická kapacita jsou faktory, které se navzájem násobí. Jedno bez druhého nefunguje. Přestože může běžec velmi dobře snášet bolest a být vysoce odolný vůči závodnímu stresu, maraton za 2:20h zaběhne bez systematického tréninku jen těžko. My si rozebereme opačný případ. Trénink šel podle plánu. V závodě ale hlava nepracuje tak, jak má a musíme bojovat s trudomyslností, nudou, se svými démony. Zde je několik tipů, jak se vypořádat s negativními myšlenkami při závodě.
Strašák snad všech běžců, kteří to v tréninku myslí s výsledkem vážně a neběhají pro účastnickou medaili. Takto by se v nadsázce dalo shrnout přetrénování, únavová výsledková stagnace, nebo dokonce únavové zlomeniny a další zdravotní komplikace s přetažení vlastního organismu tréninkem.
Máte strach z přetrénování, ale nevíte, jak ho zjistit nebo monitorovat? Nabízíme souhrn metod a pomůcek pro měření a prevenci přetrénování pro běžce samorosty i pro trenéry výkonnostních běžců.
Podvody a doping se v poslední době nevyhýbají už ani běhu. Jiří Mašek, vedoucí týmu vodičů RunCzech PACEMAKERS, nabízí další z článků k zamyšlení, tentokrát o podvodech při běžeckých závodech.
Vedoucí týmu RunCzech vodičů PACEMAKERS, Jirka Mašek nabízí další článek k zamyšlení o tom, zda běháme podle sebe a pro sebe a nebo podléháme modernímu diktátu a hecování druhých.
Vedoucí týmu vodičů RunCzech Jirka Mašek nabízí další článek k zamyšlení o tom, zda ještě umíme běhat pro pocit a pro radost nebo už jen mechanicky běháme podle tepu, tempa a tréninkového plánu.
Fyzioterapeutka Klára v článku prozradí, proč začala běhat, co jí k běhu přivedlo a co jí běh přináší dnes? Může být běh krom sportu i jakousi meditací? Zkusme někdy odložit myšlenky na výkon, rychlost a tréninkový plán a jít si jen tak zaběhat a vnímat u toho samy sebe.
Jóga se v posledních letech stala módní záležitostí, stejně jako běh. Jógová studia vyrostla na každém kroku a instagramoví jogíni se stávají novými celebritami. O jejím prospěchu toho bylo napsáno mnoho a blahodárné účinky jsou nezpochybnitelným faktem. O čem ale vlastně jóga je? Co má s během společného a v čem se mohou vhodně doplňovat?
Jaké jsou nešvary běhání? Víme, proč vlastně běháme? Je to pro zdraví, pro zhubnutí, pro radost nebo pro ego? Jirka Mašek nabízí další článek k zamyšlení.
Rybář sedící tiše u vody, hledíce dlouhé minuty na nehybný splávek, byl odjakživa nazýván tichým bláznem. Podobným přívlastkem můžeme klidně nazvat i nás, běžce vytrvalce. Běžíme sami dlouhé minuty krajinou, hledíme stále dopředu a v duchu odpočítáváme, kolik minut nás ještě čeká, než doběhneme do cíle tréninku. Podobnost čistě náhodná, řeknete si, ale v dnešní době bych v tom viděl velký rozdíl. Nabízím pár řádek k zamyšlení nebo raději pohled, jak to z mého hlediska vidím dnes sám.