Běh s holemi je, řekněme, trochu zavádějící pojem. Většina lidí totiž na svůj klasický běh po práci nepotřebuje hole, o které se budou opírat při zdolávání stoupání v příměstských parcích. Hole můžou být dobrý pomocník v těžkých stoupáních (a vlastně i těžkých klesání), při dlouhém výběhu s převýšením nebo perfektní parťák na ultra-trailových závodech. Tento článek je směřován spíše k začátečníkům. V jednoduchosti si nastíníme, v čem je dobré s sebou na horách a pahorcích vláčet dva fofrklacky.
Začít běhat nebo si dokonce vytvořit návyk k běhání rozhodně nejde samo. Představa, že vstáváte ráno za úsvitu svěží, bez známky únavy absolvujete svůj běh a potom jste celý den nebytí energií, vypadá moc dobře. A tyto idylické obrazy nemusí být ani tak vzdálené od reality. A dokonce ani cesta k nim není nijak zvlášť komplikovaná. Jenomže, nějaký krok musí být přeci první… Takže kde začít? Máme pro vás 5 základních tipů, jak začít běhat, u běhu vydržet a navíc si jej co nejvíce užívat.
Všichni známe záběry šlachovitých atletů z televize. Nohy se téměř nedotýkají země. Ladný krok. Ani známka únavy. Dokonce se zdá, že se ani nezačali potit. A to už za sebou mají 35 km. Jo, něco na tom běhu bude. A to ani nemusíte běžet maraton za 2:20h. Dokonce maraton nemusíte běžet vůbec. Vlastně ani půlmaraton. Právě volnost je na běhu jedna z nejkrásnějších věcí. Jenomže jak na něj? Pokud chcete s během začít, pokud chcete, aby vás bavil a abyste u něj vydrželi, přečtěte si sedmero následujících rad, které vám ve vašich běžeckých začátcích pomůžou.
Co na tom běhu vlastně všichni mají? Nasoukat se do elasťáků. Shazovat drahá kila ze svého těžce vypěstovaného pivního břicha nebo čokoládového zadku. Odepisovat nehty, boty, hodiny, které člověk mohl strávit spánkem.
Mám běhat rychle nebo pomalu? Ráno nebo večer? Jak často? Je lepší běhat na silnici nebo v terénu? Většinou neexistuje jednoznačná odpověď, nicméně právě poslední otázku si rozebereme podrobněji.
Patříte mezi začínající běžce? Jiří Mašek, zkušený běžec a trenér v článku poradí, jak začít s během, abychom se nezruinovali ale zamilovali si ho. Jak bychom měli běhat, jak se stravoat a jak odpočívat?
Už jste si několikrát dali předsevzetí, že začnete běhat a vždycky jste toho záhy nechali? Ani vlastně nevíte proč, ale nikdy jste nezůstali u trénování, nikdy vás to vlastně nezačalo bavit. Zkuste to znovu, ale dodržujte přitom několik zásad.
Žádný učený z nebe nespadl. I když je běh nejpřirozenějším pohybem člověka, tak ani tady není na škodu se poučit z chyb ostatních. Nechte se tedy inspirovat 10 tipy a pravidly, na které byste při běhu neměli zapomenout.
Lidé si často hledají důvod, proč něco nemůžou udělat, s něčím novým začít či změnit. Zkuste si položit trošku jinou otázku: „Proč ne? Proč to nezkusit?“ Nehledejte zápory, ale klady. V následujících řádcích se dočtete hned několik důvodů, proč být aktivní. A jistě vymyslíte i spoustu dalších.
Běháme to (a tak), jak bychom měl? Možná nepříliš dotazovaná otázka k vlastnímu tréninku. Co je pro náš vlastní trénink to nejpodstatnější a co už děláme za hranou. Co podceňujeme a co naopak přeceňujeme? Je zkrátka náš trénink na stanovenou distanci opravdu efektivním?
Pamatujete si ještě na svůj úplně první výběh? Naše čtenářka Katka se po přečtení knihy Born To Run rozhodla dát běhu šanci a podělit se s námi o svojí úplně první běžeckou výpravu.
Běháte si jen tak pro radost, užíváte si pocitu svobody, bez starosti a také bez závodů? Jistě vás zkušení kolegové neustále hecují, abyste zkusili opravdový závod a zažili ty správné emoce? Určitě se chcete do toho pustit, ale nevíte, jak efektivně trénovat. Poradíme, jak se připravit na závod, i když už nejste úplný začátečník.
Určitě se vybavíte stav, kdy zrovna objevíte nový běžecký závod. Téměř okamžitě vyhledáte na internetu jeho stránky. Samozřejmě vás zajímají propozice (hlavně výše startovného), ale hned na to kliknete na položku „trať“ nebo „mapa závodu“ či jak bývá označeno. Co vás po otevření mapy zajímá, co důležitého z nich vyčtete, na to se nyní podíváme blíže.
Slyšíte toto slovní spojení poprvé? Pak jste asi nikdy neběhali pod vedením trenéra. Co to vlastně běžecká abeceda je a proč je důležitá? To by měla být povinná součást znalostí a dovedností každého běžce.
Často se setkáváme s názory, že běhání do kopců běžci nemají rádi a nebo se mu vyhýbají. Pak je druhá skupinka, která si v běhání do kopců libuje a předhání se, kolik kdo naběhal výškových metrů. V čem ale je běhání do kopců prospěšné a jak to může obohatit trénink?