HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší běžecké boty – jaro a léto 2019

Nejlepší běžecké boty – jaro a léto 2019

JAK VYBRAT BĚŽECKÉ BOTY? Jaké jsou nejočekávanější novinky jara? V redakci jsme pro tebe připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

V první řadě musím podotknout, že nejde o placenou reklamu. Jde o doporučení celé redakce na základě vlastních zkušeností a testování. A nebylo to nic jednoduchého. Diskuze trvaly hodiny, dny, týdny… Občas někdo po někom něco hodil. Občas padla věta jako: „Pokud se chceš zastávat takové boty, myslím, že naše přátelství nemá cenu…“ Všechny rány jsou už ale zahojeny a my vám můžeme představit náš výběr.

Běžecké boty jsme rozdělili do několika kategorií a v nich jsme vybrali TOP3 boty této sezóny, převážně tedy novinky. Ale protože i starší modely jsou často velmi dobré, přidali jsme i hodnocení odzkoušených modelů. Novinky mívají o něco lepší konstrukci a materiály, ale starší modely jsou zase odzkoušené a máte větší jistotu, co kupujete a často také mnohem nižší cenu.

K botám jsme přidali odkazy na Heuréku, kde si můžete vybrat podle ceny a hodnocení eshopu, ale spíše bychom vám doporučili navštívit kamennou prodejnu a boty si vyzkoušet na noze, pokud s danou značkou nemáte dlouhodobější zkušenosti.

Než si vyberete boty

Než si začnete vybírat boty, určitě si přečtěte tento rozhovor s fyzioterapeutkou a špičkovou běžkyní Hanou Holoubkovou o tom, co chtít od běžecké boty ze zdravotního hlediska.

Nejlepší trailová tlumená obuv – „Pohodlí do terénu“

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Salomon Speedcross 5
Videorecenze Salomon Speedcross 5
Recenze starší verze Speedcrossů.
Inov-8 Roclite 275 Hoka One One Speedgoat 3
Váha 328 g Váha 275 g Váha 292 g
Drop 10 mm Drop 8 mm Drop 4 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Měkký Povrch Měkký Povrch Univerzální
Cena 3250 Kč Cena 3690,-kč Cena 3640,-kč

Salomon Speedcross 5

Legendární řada Speedcross přichází s 5. generací. Největších změn doznala podešev (podrážka). Špunty jsou vyšší a dále od sebe, což přináší větší záběr. Celkově je podrážka i odolnější. Navíc pružný svršek pevně drží chodidlo a přitom je pohodlný. Bota je vhodná i pro začátečníky. A přestože je podrážka odolnější, lépe se chová v měkkém terénu. Dobrá varianta na zimní objemy, kdy je všude sníh nebo mokro a kluzko.

Inov-8 Roclite 275

Inov-8 postupně rozšiřuje grafenovou  podešev do většího množství modelů. Roclite 275 je kombinací pohodlné, tlumené boty do měkkého terénu, která si ale pořád zachovává propriocepci a stabilitu. Oproti 290 je zde zvedlý drop na 8mm. Zároveň se ale zatlačilo na váhu a grafenová podešev by měla zlepšit přilnavost a životnost.  Ideální tréninkovka pro zkušenější běžce.

Hoka One One Speedgoat 3

Nepřehlédnutelný design bot Hoka One One je stále vidět i na českých trailech a závodech. 3. generace úspěšných Speedgoat je výbornou kombinací nízké váhy, dobrá propriocepce v podobě 4mm dropu a výrazné flexibility a co je hlavní, maximálního komfortu. Model Speedgoat je předurčen k ultra-trailovým závodům. V minulosti v nich H.Hawks zvítězil třeba na trase CCC při UTMB.

Nejlepší trailová závodní obuv – „V blátě a naplno“

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Dynafit Feline Up Pro Salomon S-Lab Sense 7 SG Columbia Montrail Alpine FTG
Podrobná recenze Alpine FTG
Váha 230 g Váha 210 g Váha 270 g
Drop 4 mm Drop 6 mm Drop 4 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Měkký/Kamenitý Povrch Měkký Povrch Měkký
Cena 4490,-kč Cena 4 490 Kč Cena 3399 Kč

Dynafit Feline Up Pro

Očekávaná novinka. Lehká, pořád ale ne minimalistická závodka. Pevná konstrukce má dvě hlavní výhody. První je dynamika boty. Neutápíš se v žádném přebytečném tlumení. Druhou výhodou je ochrana nohy v suti. Ideální vzdálenost pro Feline Up Pro je někde mezi 15km a maratonem, takže opatrnost nebo rozvážnost jde stranou. Bota má relativně dobrý záběr i v měkkém terénu, pořád se ale výborně chová i v kamení. Bota nejen pro alpské závody.

Salomon S-Lab Sense 7 SG

Tato ultralehká závodka. Navíc s výborným záběrem v bahnitém terénu je letos představena již v 7. generaci. A pokud má někde výraz „závodka“ smysl, je to u této boty. Drop 6mm a váha atakující 200g. A navíc perfektní záběr, stabilita a cit. To jsou nové S-Lab Sense 7.

Columbia Montrail Alpine FTG

Model Alpine FTG bych rozhodně zařadil, jako nejvíce výkonnostní botu z celé nabídky této legendární značky. Přesto, že jde o jejich nejlehčí a nejagresivnější botu, stále si Alpine FTG zachovává velkou míru ochrany a pohodlí. Celkově vidím největší prostor pro využití v měkkém, velmi technickém terénu.

Přečtěte si také, podle čeho vybrat správné běžecké boty

Trailová obuv – starší modely za dobrou cenu

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Inov-8 X-talon 212
Recenze Inov-8 X-Talon 225.
Salomon Speedcross 4
Recenze starší verze Speedcrossů.
Saucony Peregrine 7
Váha 212 g Váha 320 g Váha 283 g
Drop 6 mm Drop 10 mm Drop 4 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Měkký Povrch Měkký Povrch Univerzální
Cena Cca 2200 až 3250,-kč Cena Cca 1900 až 3649,-kč Cena Cca 2200 až 3509,-kč

Inov-8 X-talon 212

Legendární „dvěstědvanáctky“ jsou na trhu už více něž 10 let. A dobré zprávy jsou, že Inov-8 s nimi nehodlá končit. Největší předností X-Talonů je jejich záběr a přilnavost. Tato bota, dříve využívaná převážně orienťáky, tě podrží v blátě a ve sněhu. Ale taky na mokrých, kluzkých kamenech nebo při opatrnosti na zledovatělém povrchu.

Salomon Speedcross 4

Přestože Salomon přišel s 5. generací řady Speedcross, charakter je trochu odlišný a proto s výrobou 4. generace budou stále pokračovat. Speedcross 4 si našly oblibu u rekreačních běžců především díky pohodlí (a asi i díky velkému počtu barevných provedení). Tlumenou krosovku, určenou především do měkkých podkladů, využijete třeba na zimní nebo jarní horský trénink.

Saucony Peregrine 7

Saucony Peregrine jsou už stálicí mezi trailovkami. Jejich největší předností je univerzálnost. Co se týče podešve a tím pádem povrchu. Tak i mírou tlumení a určení pro trénink a závod.

Nejlepší silniční tréninková obuv – „Objemovky pro každý den“

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Brooks Glycerin 16 Saucony Triumph ISO 5
Kompletní recenze Triumph ISO 5
Asics Gel Kayano 25
Váha 310 g Váha 323 g Váha 336 g
Drop 10,5 mm Drop 8 mm Drop 10 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Pronační
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty
Cena 4890,-kč Cena 4490,-kč Cena 4890,-kč

Brooks Glycerin 16

Tato kultovka se na konci léta dočká dokonce 17. generace. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou vlastnost, je to její univerzálnost. Prostě bota na všechno, pro všechny. Začátečník v ní odběhá všechny tréninkové kilometry i své první závody (pro desítku za 35min byste se v nich ale nadřeli). Zároveň zvládne silnici, rozbitý asfalt i lehký terén v podobě zpevněných lesních cest. Především v létě, když je sucho (v blátě bota nemá záběr) Svršek je pohodlný a polstrovaný. Ideální varianta, když chceš jen jednu běžeckou botu.

Saucony Triumph ISO 5

Saucony Triumph ISO je velmi pohodlná objemovka, která se ale jeví poměrně svižně a člověk z ní nemá pocit, jako by běhal v pohorkách. Lehce snížený drop 8mm (standard u objemovek je 10-12) usnadňuje dopad na střed nebo přední část chodidla. Celkově je konstrukce boty poměrně flexibilní. Svršek je pružný, takže drží chodidlo na místě, aniž by bota někde škrtila. Kombinace větší flexibility a vysoké míry tlumení trochu ubírá na stabilitě, takže bych se v botě vyvaroval nějakým těžším terénům.

Asics Gel Kayano 25

Asi nejlegendárnější model z dílny japonského Asics. Kayano vždy byl, je a s největší pravděpodobností i bude velmi technická bota. Žádný minimalismu, prostor pro přirozenou práci, ale maximálně pohodlná objemovka, která toho hodně „odmaká“ za běžce. Vysoká míra tlumení, pevná patní miska a podpora pronace. Kayano je nejoblíbenější u (věčně) začínajících běžců nebo lidí s nadváhou. A oprávněně. Bota ti odpustí spoustu chyb v běžecké technice. A díky použitému materiálu flytefoam v mezipodešvi je oproti předchozím generacím o něco lehčí.

Nejlepší silniční tempová obuv – „Tempáč, dráha nebo maraton“

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Adidas Adizero Boston 8
Recenze starší verze Bostonů
Recenze o něco těžšího modelu Supernova Glide
On running Cloudflow Nike Zoom ZoomX Next%
Váha 245 g Váha 220 g Váha 184 g
Drop 10 mm Drop 6 mm Drop 8 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha
Cena 3699,-kč Cena 3990,-kč Cena 6999 Kč

Adidas Adizero Boston 8

Jméno Boston dostaly tyto boty po legendárním maratonu v Bostnu. Ano,  správně, jde tedy o maratonku. Adidas sice vyrábí i maratonky Adios, ty jsou ale určeny pro hodně výkonnostní běžce. A jsou to výborné boty, mají ale silný nádech závodky. Bostony využiješ i při hodně dlouhých tempových bězích. Pro lehčí běžce může sloužit i jako tréninkovka. Pořád nechápu, jak takhle rychlá bota může být zároveň tak pohodlná.

On running Cloudflow

On Cloudflow je ve velké míře oblíbena mezi triatlonisty. Vlastně celou švýcarskou značku On Running založil triatlet. A uzpůsobuje tomu i většinu svých modelů. Jednak má bota uvnitř příjemný materiál, který rychle odvádí vlhkost a dá se tedy použít i bez ponožky. Za druhé jde z boty cítit, že ji konstruovaná pro běh z únavy. Ideální varianta pro půlmaraton nebo plný maraton. A to jak čistě běh nebo při příležitosti (1/2)Ironmana. Nevýhoda této boty je, že se v podrážce, díky její členitosti, zachytávají kamínky. Proto jsou Cloudflow odkázány jen na silnici nebo dráhu.

Nike Vaporfly 4%

Nová, ještě rychlejší verze té nejrychlejší boty. 2:00:25. Nejrychlejší maraton v historii. Eliud Kipchoge v botách Nike Zoom Vaporfly . Tento pokus se sice do světových statistik nepočítá (nešlo o oficiální závod). Každopádně o pár měsíců později si zapsala i oficiální maratonský rekord 2:01:39. Maximální výkon je u této boty vykoupen nižší životností a vysokou cenou. Proto bych se s ní držel jen na silnici (ideálně v bezprašném prostředí).

Nejlepší silniční závodní obuv – „Od desítky po maraton“

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Salming Race 7 Mizuno Wave Sonic 2 Adidas Takumi Sen 5
Váha 185 g Váha 220g Váha 170 g
Drop 5 mm Drop 4 mm Drop 9 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha
Cena 3199 Kč Cena 3290,-kč Cena 4199,-kč

Salming Race 7

Bota pro osobák na silniční desítku. Váha hluboko pod 200g dává tušit, že u této boty není opravdu nic navíc. Race 7 má lehký opatek, flexibilní konstrukci a velmi pružnou špičku. Vše je mířeno na rychlost 3:30min/km a rychleji. Půlmaraton by v této botě hodně bolel a maraton v Race 7 je vyloženě sebevražda (pokud nemáš 35kg). S tímto vším koresponduje i životnost. Na druhou stranu takový typ boty ti stejně většinu roku leží ve skříni a vytáhneš ji výhradně jen na závody. 

Mizuno Wave Sonic 2

Zato v Mizuno Wave Sonic 2 si maraton dokážu představit. Myslím, že použití u maratonu má cenu pří cílovém čase 2:40 a rychleji. Pro pomalejší časy je možná bota zbytečně moc lehká a málo tlumená. A i tak konzervativní značka, jako je Mizuno, své modely inovuje a výsledkem je extrémně povedený svršek z pletené tkaniny. Mizuno Wave Sonic je ideální půlmaratonka nebo na desítku s cílovým časem 35-40min. Navíc s o něco příznivější cenou než ostatní modely ve stejné kategorii.

Adidas Takumi Sen 5

Takumi Sen. Ve volném překladu z japonštiny něco jako služebník nejvyššího řádu. Jo, to sedí. Jde o nejlehčí závodku z dílny německého Adidasu. Obecně se dá u takto rychlých závodek vymyslet málo vychytávek. Základ je stejný pevná konstrukce, téměř žádné tlumení a co nejvyšší přilnavost. Adidas toto doplnil ještě o lehce pružnější odraz oproti konkurentům.

Silniční obuv – starší modely za dobrou cenu

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Mizuno Wave Rider 21 Adidas Adios 3 Asics GT-2000 5
Váha 300 g Váha 230 g Váha 312 g
Drop 12 mm Drop 9 mm Drop 10 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Pronační Došlap
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty/Dráha Povrch Silnice/Zpevněné cesty
Cena Cca 2300 až 3990,-kč Cena Cca 2100 až 3899,-kč Cena Cca 1790 až 3790,-kč

Mizuno Wave Rider 21

Japonská konzervativní značka dělá zásadní inovace jen zřídka. Na druhou stranu, proč něco měnit, když to funguje. Ridery a jejich více než 20 generací je toho důkazem.

Adidas Adios 3

Adiosy ještě donedávna držely světový rekord na maraton. Lehká, rychlá tempovka/závodky od 10 po 42,2km.

Asics GT-2000 5

Tato pronační objemovka pro lidi od zhruba 70 do 90kg si za roky získala velkou oblibu. Teď je navíc na hranici 2000,-kč.

Vysvětlivky pojmů

Drop: výškový rozdíl mezi patou a špičkou udávaný v mm. 
Došlap: určení boty pro běžce s neutrálním, pronačním nebo supinačním došlapem.

Redakce

SvetBehu.cz přináší po celý rok rady pro běžecký trénink, novinky a aktuality z běžeckého světa, tipy na běžecké trasy po České republice, reportáže ze závodů, rozhovory s předními osobnostmi české i zahraniční běžecké scény a nejčerstvější informace, recenze a testy běžeckého vybavení.

Přidejte se k diskuzi

Odpovídáte na komentář: