HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší běžecké boty 2021

Nejlepší běžecké boty 2021

JAK VYBRAT BĚŽECKÉ BOTY? Jaké jsou nejočekávanější novinky jara? V redakci jsme pro tebe připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

V první řadě musím podotknout, že nejde o placenou reklamu. Jde o doporučení celého testovacího týmu Světa Běhu na základě vlastních zkušeností a testování. A nebylo to nic jednoduchého. Diskuze trvaly hodiny, dny, týdny… Občas někdo po někom něco hodil. Občas padla věta jako: „Pokud se chceš zastávat takové boty, myslím, že naše přátelství nemá cenu…“ Všechny rány jsou už ale zahojeny a my vám můžeme představit náš výběr.

Běžecké boty jsme rozdělili do několika kategorií a v nich jsme vybrali TOP3 boty této sezóny, převážně tedy novinky. Ale protože i starší modely jsou často velmi dobré, přidali jsme i hodnocení odzkoušených modelů. Novinky mívají o něco lepší konstrukci a materiály, ale starší modely jsou zase odzkoušené a máte větší jistotu, co kupujete a často také mnohem nižší cenu.

K botám jsme přidali odkazy na Heuréku, kde si můžete vybrat podle ceny a hodnocení eshopu, ale spíše bychom vám doporučili navštívit dobrou běžeckou speciálku a boty si vyzkoušet na noze, pokud s danou značkou nemáte dlouhodobější zkušenosti.

Než si vyberete boty

Než si začnete vybírat boty, určitě si přečtěte tento rozhovor s fyzioterapeutkou a špičkovou běžkyní Hanou Holoubkovou o tom, co chtít od běžecké boty ze zdravotního hlediska.

Přečtěte si také, jak správně vybrat běžeckou botu

Nejlepší trailová tlumená obuv – „Pohodlí do terénu“

Koukněte na
videorecenzi
modelu Olympus 3.5
Salomon S/Lab Ultra 3Inov-8 Terra Ultra G 270Altra Olympus 4
Hmotnost 290 g Hmotnost 270 g Hmotnost 340 g
Drop 8 mm Drop 0 mm Drop 0 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Přírodní – univerzální Povrch Přírodní – univerzální Povrch Přírodní – univerzální
Cena 4590 Kč Cena 4290 Kč Cena 4499 Kč

Salomon S/Lab Ultra 3

Řada Ultra začala před několika sezónami modelem S/Lab Sense Ultra, který si mezi běžci získal velkou oblibu, kombinoval totiž cit pro terén s pohodlím, které zajistilo komfort pro chodidla po opravdu dlouhou dobu. Velkou oblibu si mezi ultra-trailisty získaly modely S/Lab Ultra a S/Lab ultra 2, které mají stejný základ s lehkými úpravami svršku. V tomto modelu dokonce vyhrál François D’Haene UTMB v roce 2017 dokonce před legendárním Kilianem. Tento model poskytl o něco vyšší míru ochrany a pevnější konstrukci. A 3. generace S/Lab Ultra vybírá ze všech tří modelů to nejlepší a vzniká tak nová úplně nová bota.

Inov-8 Terreaultra G 270

Nová verze modelu Terra Ultra si zachovává nulový drop a „G“ verze i grafénovou podešev, která je extrémně přilnavá a má i vynikající životnost. Tato bota je směřována do prostředí dlouhých horských závodů, a tomu odpovídá i vzorek, který zvládne většinu povrchů. Svršek je bezmembránový a dobře prodyšný.

Altra Olympus 4

Nejtlumenější varianta trailových bot americké značky Altra. Model Olympus 4 je tvořen na ty opravdu nejdelší vzdálenosti nebo pro těžkotonážní běžce. Ač se tak na první pohled nezdá, zachovává si i tato generace všechny přednosti značky Altra. Tedy široké kopyto, které kopíruje přirozený tvar chodidla. Dále nulový drop (pata je ve stejné výšce jako špička) a relativně flexibilní konstrukci (nečekejte botu sevřenou jako v pohorce). Tento model není stavěn na rychlá tempa a to především díky měkkému tlumení a nižší stabilitě.

Nejlepší trailová závodní obuv – „V blátě a naplno“

Mrkněte na videorecenzi Altra Lone Peak
Inov-8 Oroc 270Salomon S/Lab Sense 8 SoftgroundAltra Lone Peak 4.5
Hmotnost 270 g Hmotnost 205 g Hmotnost 289 g
Drop 4 mm Drop 4 mm Drop 0 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Měkký, sníh, led Povrch Měkký přírodní Povrch Přírodní
Cena 4390 Kč Cena 4590 Kč Cena 3699 Kč

Inov-8 Oroc 270

Závodní hřebová boty, která se nejlépe hodí pro orienťáky nebo na běhy v zimě. Hmotnost pohybující se kolem 270 g je pro hřebové boty výborná. nejdůležitějším aspektem je ale technologie usazení hřebů, kdy je dvojhřeb v lůžku propojen a tvarem připomíná sešívací spojku. Váhu došlapu tak rozložíte do podstatně větší plochu, což zaručuje lepší „zakousnutí se“ do podložky a větší pohodlí. Drop 4 mm je pro závodní botu výborný. Model s touto technologií usazení hřebů lze pořídit i v tlumenější variantě Oroc 290

Salomon S/LAB SENSE 8

V pořadí už 8. generace legendárních „Kilianovek“ s hrubým vzorkem do měkkého terénu. Při každé další si člověk řekne, že botu už není kam moc posunout. Ale kluci v Salomonu vždycky vymyslí něco navíc. Váha kolem 200 g je u této ultralehké trailovky takový standard, nicméně tentokrát je přidána špetka ochrany navíc, takže při zachování výkonu se můžete těšit na malinko více pohodlí. Další vychytávkou je ponožkový návlek kolem kotníku, který pěkně obepíná chodilo a zabraňuje vniku nečistot do boty. K dostání je i s jemnějším vzorkem, který nemá tak dlouhý návlek.

Altra Lone Peak 4.5

Legendární americká značka přichází s další generací, asi nejúspěšnějšího modelu, Lone Peak. A není překvapením, že i „lounpíky“ si zachovávají tradiční rysy. Najdeme zde širokou špičku, která kopíruje tvar prstů, potažmo celého chodidla a dává tak, hlavně palci, prostor pro správné a zdravé fungování. Samozřejmostí je taky nulový drop, který dopomáhá přirozenému postavení. Nenechte se ale zmýlit, nejde o žádnou minimalistickou nebo barefoot boty. Model Lone Peak se pohybuje někde na střední úrovni tlumení, takže si v něm dokážu u zkušenějších běžců představit i vzdálenosti kolem maratonu nebo ještě výš. Na podvozku najdeme dostatečně vysoký a agresivní grip, který vás nenechá ve štychu ani v měkkém, blátivém terénu. Pokud hledáte hravou a zároveň pohodlnou botu, ve které si v terénu užijete spoustu srandy, Altra Lone Peak je určitě jeden z horkých kandidátů.

Trailová obuv – starší modely za dobrou cenu

Mrkněte na videorecenzi Salomon Sense Ride 3Přečtěte si recenzi modelu X-talon 225
Salming OT CompSalomon Sense Ride 3Inov-8 X-talon 212
Hmotnost 256 g Hmotnost 280 g Hmotnost 212 g
Drop 4 mm Drop 8 mm Drop 6 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Měkký Povrch Univerzální Povrch Měkký
Cena Cca 1700-3500 Kč Cena Cca 2000-3290 Kč> Cena Cca 2000-3240 Kč

Salming OT Comp

Závodní krosovka s vysokými špunty do bahna a měkkého podkladu. Díky nízkému profilu nedochází ke ztrátám energie a bota je tak při odrazu dobře dynamická, v seběhu potom stabilní. Na druhou stranu je Salming OT Comp bota na opravdu krátké, rychlé závody, běhy do vrchu a OCR podniky. Svršek je bez membrány, co nejvíce prodyšný, orientovaný hodně výkonnostně.

Salomon Sense Ride 3

Nová generace oblíbené tréninkovky Sense Ride je tedy opravdu něco. Za výborné peníze dostanete perfektně propracovanou botu, blížící se modelu S/Lab Ultra. Vysoká míra tlumení a univerzální vzorek vás nenechá ve štychu při občasném proběhnutí v lese za vsí ani při náročném horském ultra. Oproti předchozím generacím jsou Sense Ride 3 bota minimálně o jednu úroveň výše.

Inov-8 X-talon 212

Legendární „dvěstědvanáctky“ jsou na trhu už více něž 10 let. A dobré zprávy jsou, že Inov-8 s nimi nehodlá končit. Největší předností X-Talonů je jejich záběr a přilnavost. Tato bota, dříve využívaná převážně orienťáky, tě podrží v blátě a ve sněhu. Ale taky na mokrých, kluzkých kamenech nebo při opatrnosti na zledovatělém povrchu.

Nejlepší silniční tréninková obuv – „Objemovky pro každý den“

Přečtěte si recenzi bot Mizuno Wave Rider NEOPřečtěte si recenzi modelu Saucony Triumph ISO 5
Mizuno Wave Rider NEOAsics Gel Nimbus 23Saucony Triumph 18
Hmotnost 265 g Hmotnost 309 g Hmotnost 315 g
Drop 12 mm Drop 10 mm Drop 8 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty
Cena 4690 Kč Cena 4599 Kč Cena 4420 Kč

Mizuno Wave Rider NEO

Nejoblíbenější model Mizuno si zachovává přesně to, proč jej mají běžci tak rádi – příjemné tlumení, dostatečný prostor pro prsty, stabilitu a hlavně velkou univerzálnost. Navíc je model Wave Rider NEO výrazně odlehčený – pohybujeme se hluboko pod hranicí 300 g. K tomu všemu má bota rychlejší odezvu a o poznání vyšší dynamiku. Může za to především nově použitá technologie v mezipodešvi. Mizuno Enerzy se vyznačuje především vysokou návratností energie v kombinaci s nízkou hmotností a dobrou životností. Nové Wave Rider NEO se tak stávají botou opravdu pro každou příležitost. Ať už na asfalt, šotolinu, trénink nebo závod.

Asics Gel Nimbus 23

Jedna z největších stálic japonského Asicsu. Model Gel Nimbus už jako 23. generace. Tento high-end model je určen na každodenní trénink a ocení ji díky maximální míře tlumení především těžší běžci. Mezipodešev je složena ze dvou hlavních materiálů – gelové vložky a FlyteFoam pěny, která je oproti dříve používaným EVA pěnám výrazně pružnější a dynamičtější. Tradiční objemová bota pro každodenní trénink.

Saucony Triumph 18

Model Triumph je jednou z nejoblíbenějších objemových bot této americké značky. A vy můžete vyhrát boty už 18. generace. Saucony Triumph 18 je konstruována pro lidi s neutrálním došlapem a klade velký důraz na komfort – to z nich dělá perfektní variantu pro každodenní trénink. Ať už naběháte 10 nebo 100 km za týden. Unikátní PWRRUN+™ mezipodešev je o více než 28 % lehčí než předchozí použité materiály a nabízí opravdu bezkonkurenční pohodlí a zároveň rychlou odezvu boty.

Nejlepší karbonové maratonky

Kompletní recenze Asics MetaracerKompletní recenze Adidas adizero adios pro
Asics MetaracerAdidas adizero adios proHoka One One Carbon X 2
Hmotnost 190 g Hmotnost 225 g Hmotnost 257 g
Drop 9 mm Drop 8,5 mm Drop 5 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Dráha/ Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha
Cena 5290 Kč Cena 5299 Kč Cena 4949 Kč

Asics Metaracer

Uvedení tohoto modelu na český trh je na spadnutí. Asics se jde trochu proti ostatním inovacím v oblasti maratonských bot a zachovává modelu Metaracer klasický závodní charakter. Na druhou stranu i Asics zabudoval do mezipodešve karbonový plát, který zpevňuje celou konstrukci a lehce dodává na pružnosti. Na první pohled vás zaujme lehkost – 190 g v ruce téměř necítíte, na nohách už vůbec. Boty detailně testujeme na recenzi se můžeš těšit zanedlouho.

Adidas adizero adios pro

Naprostá novinka z dílny německých inženýrů, která byla navržena ve spolupráci s nejlepšími běžci světa. Nečekejte botu, která vám vylepší časy jen tak, i s ní budete muset trénovat a těm nejlepším pomůže doopravdy ke špičkovým výkonům.

Hoka One One Carbon X 2

Model Carbon X, jehož debut byl doprovázen světovým rekordem na 50 mil, je jedním z opravdu povedených konkurentů všech karbonových maratonek. Tentokrát přichází už v 2. generaci, kdy si inženýři ještě více vyhráli s dynamikou boty, přilnavostí a prodyšností. Velká energetická návratnost ve spojení s nízkou hmotností a vyšším tlumením je dnes směr, kterým se ubírá většina „maratonek“.

Přečtěte si podrobný rozbor z dílny Vítka Kněžínka

Nejlepší silniční závodní obuv – dráha, pětka, desítka

Altra Escalante 2.5Salomon Phantasm On Running Cloudflash
Hmotnost 273 g Hmotnost 199 g Hmotnost 211 g
Drop 0 mm Drop 6 mm Drop 5 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha
Cena 3999 Kč Cena 4590 Kč Cena 5090 Kč

Altra Escalante 2.5

Jedna z nejúspěšnějších závodek této americké kultovky je zpět v novém updatu. Výrobci zvýraznili členění EGO™ mezipodešve a podešve pro vyšší flexibilitu boty. Pletený svršek s širšími oky pro vyšší prodyšnost si ale stále zachovává pohodlí, na které jste u Escalante zvyklí. Pro lepší a rychlejší výkon je chodidlo v botě pevněji usazeno. Vylepšená je i vnitřní stélka a do opatku přidáno Dri-Lex® Dri-Freeze polstrování, pro jemnější pocit z běhu.

Salomon Phantasm

Jedna z největších novinek roku. Představení této závodky bylo spojeno s pokusem Kiliana Jorneta o překonání rekordu na 24 h. Kilianovi se rekord překonat nepodařilo, nutno říct, že podmínky byly pro rekord opravdu nepřívětivé. Salomon Phantasm se svou hmotností pod 200 g vybízí k rychlému tempu a na závody od 5 km po maraton. Nízkoprofilová podešev, která je extrémně responsivní a dynamická. Velmi prodyšný a lehký svršek jen dokresluje výkonnostní směr, kterým se tato bota vydala.

On Running Cloudflash

Čistokrevná závodka z dílny této švýcarské progresivní značky. Technologie obláčků, které vynikají velkou pružností, je koncertována do velmi tenké vrstvy. Na svršku jsou umístěny reflexní prvky a navíc obsahuje antibakteriální aktivátor. Bota je tedy tvořena z velké části pro triatlonisty, aby mohla být nošena na bosou nohu.

Silniční obuv – starší modely za dobrou cenu

Saucony Freedom ISO 2Brooks Ghost 11Adidas Adizero Boston 8
Hmotnost 232 g Hmotnost 309 g Hmotnost 255 g
Drop 4 mm Drop 12 mm Drop 10 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty/ Povrch Silnice/Zpevněné cesty
Cena Cca 1459-4420 Kč Cena Cca 2195-3990 Kč Cena Cca 2329-3599 Kč

Saucony Freedom ISO 2

Model Freedom je první model této americké značky, který využívá místo EVA tlumící pěny pěnu Everun – termoplastický polyuretan, který vyniká výrazně vyšší energetickou návratností. Model Freedom má velmi flexibilní mezipodešev, takže chodidlo má velký prostor pro práci a nedochází k sevření chodidla. Na druhou stranu je tlumení příjemně měkké a zkušenější běžci mohou tyto boty používat i jako tréninkovou botu. Výsledkem je tedy velmi hravý model s vyváženými parametry.

Brooks Ghost 11

Tato kultovka už má na kontě 13 generací. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou vlastnost, je to její univerzálnost. Začátečník v ní odběhá všechny tréninkové kilometry i své první závody (pro desítku za 35min byste se v nich ale nadřeli). Zároveň zvládne silnici, rozbitý asfalt i lehký terén v podobě zpevněných lesních cest. Především v létě, když je sucho (v blátě bota nemá záběr) Svršek je pohodlný a polstrovaný. Ideální varianta, když chceš jen jednu běžeckou botu.

Adidas Adizero Boston 8

Jméno Boston dostaly tyto boty po legendárním maratonu v Bostnu. Ano správně, jde tedy o maratonku. Adidas sice vyrábí i maratonky Adios, ty jsou ale určeny pro více výkonnostní běžce. A jsou to výborné boty, mají ale silný nádech závodky. Bostony využiješ i při hodně dlouhých tempových bězích. Pro lehčí běžce může sloužit i jako tréninkovka. Pořád nechápu, jak takhle rychlá bota může být zároveň tak pohodlná.

Vysvětlivky pojmů

Drop: výškový rozdíl mezi patou a špičkou udávaný v mm. 
Došlap: určení boty pro běžce s neutrálním, pronačním nebo supinačním došlapem.

Na výběru se podíleli:

Tadeáš Vyvijal, šéfredaktor webu
Tadeáš se k běhání dostal oklikou. Přes fotbal a silniční cyklistiku. Silniční cyklistika je pořád srdcovka, prioritou je ale běh. Tadeáš je absolvent Fakulty sportovních studií na MU v Brně. Vždy ho to ale táhlo zpátky domů, do Beskyd.

Michaela Gladišová, šéfredaktorka časopisu Svět Běhu
Míša dělala spoustu sportů od atletiky přes jízdu na koni a trekking až po běhání. Posledních 5 let se ale věnuje výhradně běhání. Nejraději běhá v přírodě a v horách se svým manželem nebo kamarády. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale už při studiu věděla, že její životní cesta bude spojena s během.

Jana Ryantová
Jsem ráda venku a ráda se u toho hýbu. Někdy běhám, někdy jezdím na kole, plavu a někdy sotva lezu. Po horách a tak. A protože ke spokojenosti potřebuju jistou dávku trápení, vybírám si často takové aktivity, které trvají dlouho, v dešti, s mapou a v noci. Ultramaratony, rogainingy, přírodní víceboje a adventure race, na které potom z gauče s láskou vzpomínám. 

Zkušenosti čtenářů

Marcel

Altra Torin má drop 0.

Redakce
Marcel:

Jasně, opraveno, všechny boty Altra mají nulový drop

Pavel
Redakce:

Ještě by chtělo připsat číslo za Torin, Váš testovaný model má číslo 4, u Altry názvy bot zůstávají, plné číslo značí generaci a poloviční je facelift té generace, rozdíl mezi Altra Torin 3 a 4 je obrovský proto by to číslo chtělo tam připsat kdyby někdo o boty měl zájem, já sám běhám v Altra Torin 4 jsou to fanstastické.

Tomáš

Pěkné srovnání. Díky! Ještě by byla fajn kategorie 90kg+. Přeci jen je nás těžších hobiku dost a většinou hledáme vhodné boty na naši váhu, abychom nedávali zabrat kloubům.

Pepa
Tomáš:

Taky se přidávám. Nějaké typy na boty pro vyšší váhu nebo na tom tolik nezáleží? Díky za odpověď

Milan Kux

Ahoj, nikde ve vašem srovnání nevidím HOKY, zkoušeli jste např. taky model HOKA ONE ONE CHalenger ATR 5? Zajímalo by mě, jaký na ně máte názor, je to moje oblíbenaá značka. Díky Milan

Tadeáš Vyvijal
Milan Kux:

Ahoj, Hoka se do výběru dostala minulou sezónu. Nicméně je dlouho nikdo z redakce netestoval. Pokud možno, snažíme se zařazovat testované modely a s dovozcem Hoky do ČR je složitější komunikace…:/

MirekB
Milan Kux:

Ahoj, muzu pridat vlastni zkusenosti s Hoka Challenger ATR. Koupil jsem si nekdy na konci listopadu ATR 6 (tzn novejsi model nez ten zmineny v dotazu) v GoreTex verzi a jsem spokojeny – skvela univerzalni bota jak na cesty, tak i do lehciho terenu. Bral jsem GTX verzi, abych s ni mohl i do snehu a zatim nezklamala. Jen teda jedno varovani – vsechny recenze, ktere jsem na tu botu cetl, zminuji, ze si maji kupujici koupit botu minimalne o pul cislo vetsi, nez berou normalne od Hoky. A plne souhlasim, klidne bych prezil i o cislo vetsi – obzvlast na zimu s hrubsimi ponozkami.

Gabriel Haládik

Dobrý den!

Rád bych se zeptal, které běžecké boty by jste mi doporučil. Je mi 53 let, běhám 2-3 krát v týdnu 8-10km, skoro vždy na asfaltu nebo betonu. Vážím cca 98kg.
Děkuji za odpověď.

Tadeáš Vyvijal
Gabriel Haládik:

Dobrý den, mrkněte do kategorie objemovky pro každý den. Pokud vážíte kolem 100 kg, fajn je třeba Nimbus 🙂

Skoky
Tadeáš Vyvijal:

Ale fuj, Nimbus..😔

Gabriel Haládik
Skoky:

Jaký je problém s Nimbusem? Děkuji 🙂

Tadeáš Vyvijal
Gabriel Haládik:

Skoky je tzv. „rýpnoutzakaždoucenu“ typ člověka 🙂

Jiří

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jste v testu měli i nějakou botu od Nike?

michal

Dobry den, jake boty lze doporucit s pronacni podporou zpevnene cesty. dekuji

Lucka

Dobrý den, prosím o radu jaké pořídit boty. Žena 32let, váha 68kg. Běhám denně okolo 10km. Převážně terén (cesta přes pole,les). Děkuji moc radu 🙂

Mirek

Dobrý den prosil bych poradit jaké boty si pořídit je mi 58 let a vážím 102 kg běhám 2-3 krát týdně 6 až 10 km většinou asfalt a zpevněné silnice. Jaké boty si pořídit s mojí váhou mam po operaci kolene a potřeboval bych větší odpružení .Děkuji za radu Mirek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: