HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší běžecké boty 2020

Nejlepší běžecké boty 2020

JAK VYBRAT BĚŽECKÉ BOTY? Jaké jsou nejočekávanější novinky jara? V redakci jsme pro tebe připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

V první řadě musím podotknout, že nejde o placenou reklamu. Jde o doporučení celé redakce na základě vlastních zkušeností a testování. A nebylo to nic jednoduchého. Diskuze trvaly hodiny, dny, týdny… Občas někdo po někom něco hodil. Občas padla věta jako: „Pokud se chceš zastávat takové boty, myslím, že naše přátelství nemá cenu…“ Všechny rány jsou už ale zahojeny a my vám můžeme představit náš výběr.

Běžecké boty jsme rozdělili do několika kategorií a v nich jsme vybrali TOP3 boty této sezóny, převážně tedy novinky. Ale protože i starší modely jsou často velmi dobré, přidali jsme i hodnocení odzkoušených modelů. Novinky mívají o něco lepší konstrukci a materiály, ale starší modely jsou zase odzkoušené a máte větší jistotu, co kupujete a často také mnohem nižší cenu.

K botám jsme přidali odkazy na Heuréku, kde si můžete vybrat podle ceny a hodnocení eshopu, ale spíše bychom vám doporučili navštívit dobrou běžeckou speciálku a boty si vyzkoušet na noze, pokud s danou značkou nemáte dlouhodobější zkušenosti.

Než si vyberete boty

Než si začnete vybírat boty, určitě si přečtěte tento rozhovor s fyzioterapeutkou a špičkovou běžkyní Hanou Holoubkovou o tom, co chtít od běžecké boty ze zdravotního hlediska.

Přečtěte si také, jak správně vybrat běžeckou botu

Nejlepší trailová tlumená obuv – „Pohodlí do terénu“

Salomon Sense Ride 3
Prohlédněte si videorecenzi nové generace Sense Ride
Dynafit Ultra 100
Prohlédněte si videorecenzi novinky Ultra 100
Altra Timp 2
Prohlédněte si perfektní videorecenzi z dílny Ginger Runner
Hmotnost 280 g Hmotnost 330 g Hmotnost 249 g
Drop 8 mm Drop 6 mm Drop 0 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Přírodní – univerzální Povrch Přírodní – univerzální Povrch Přírodní – univerzální
Cena 3290 Kč Cena 3999 Kč Cena 3999 Kč

Salomon Sense Ride 3

Nová generace oblíbené tréninkovky Sense Ride je tedy opravdu něco. Za výborné peníze dostanete perfektně propracovanou botu, blížící se modelu S/Lab Ultra. Vysoká míra tlumení a univerzální vzorek vás nenechá ve štychu při občasném proběhnutí v lese za vsí ani při náročném horském ultra. Oproti předchozím generacím jsou Sense Ride 3 bota minimálně o jednu úroveň výše.

Dynafit Ultra 100

Dynafit přichází s novinkou pro opravdu dlooouhé běhy. Model Ultra 100 je varianta na nejdelší horské závody, nicméně nic nebrání tomu, aby tenhle model zaujímal místo jako objemová trailovka pro každodenní trénink. Bota poskytne velkou míru opory, především v patní část. Tlumící vrstva je opravdu vysoká, bota se tedy hodí na opravdu dlouhé vzdálenosti a do těžšího terénu, kde vaše chodidla výborně ochrání. Vysoká míra tlumení a podpory je vykoupena trochu vyšší hmotností 330 g.

Altra Timp 2

Nová generace modelu Timp je hodně velkým skokem vpřed. Timp 2 je výrazně vyváženější trailovka na delší vzdálenosti než jeho předchůdce a stává se z něj mnohem univerzálnější bota. Co je ale nejpodstatnější, jako ostatní modely Altra si i „Timpy“ zachovávají přirozenou špičku a dostatečný prostor pro palec, nulový drop a výraznou flexibilitu. Takže můžete těžit ze všech předností přirozeného běhu, aniž byste obětovali tlumení, pohodlí či zdraví. Podobnou konstrukci na trhu téměř nenajdete.

Nejlepší trailová závodní obuv – „V blátě a naplno“

Inov-8 X-TALON G 235 Salomon S/LAB SENSE 8 Nike Air Zoom Terra Kiger 6
Hmotnost 235 g Hmotnost 195 g Hmotnost 275 g
Drop 6 mm Drop 4 mm Drop 4 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Měkký Povrch Tvrdý přírodní Povrch Měkký
Cena 3990 Kč Cena 4590 Kč Cena 3299 Kč

Inov-8 X-TALON G 235

Britskou značku Inov-8 asi netřeba představovat. Dá se říci, že změnila obecný pohled na trailovou botu. Svůj základ má tato značka ve věčně mokrém a bahnitém prostředí anglických Fell Races a tak není divu, že je hlavní devízou těchto bot stoprocentní záběr. A u modelu X-Talon toto platí dvojnásob. nenajdeme tady přemíru tlumení, ani žádnou nadbytečnou membránu. Vše je zaměřeno na výkon a rychlost. U tohoto modelu navíc najdeme grafenovou podešev, která má s ostatními materiály nesrovnatelně vyšší přilnavost a navíc výrazně delší životnost. Model X-Talon G 235 je tedy super parťák pro krosy, běhy do vrchu a vlastně vše, kde potřebujete záběr ve vysoké rychlosti.

Salomon S/LAB SENSE 8

V pořadí už 8. generace legendárních „Kilianovek“. Při každé další si člověk řene, že botu už není kam moc posunout. Ale kluci v Salomonu vždycky vymyslí něco navíc. Váha pod 200 g je u této ultralehké trailovky takový standard, nicméně tentokrát je přidána špetka ochrany navíc, takže při zachování výkonu se můžete těšit na malinko více pohodlí. Další vychytávkou je ponožkový charakter kolem kotníku, který pěkně obepíná chodilo. Tento model je k dostání taky s hrubším vzorkem, který má ale trochu rozporuplnou ponožku vedoucí až nad kotník.

Nike Air Zoom Terra Kiger 6

Nad zařazením tohoto modelu jsme dlouho uvažovali. Nakonec jsme jej museli vybrat, protože tenhle model je prostě velkým hráčem mezi lehkými trailovkami. Výborný záběr a nízká hmotnost v kombinaci s poměrně dobrým pohodlím vás pustí do rychlého tempa a zároveň vám nezničí nohy během prvních 10 km.

Trailová obuv – starší modely za dobrou cenu

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Inov-8 X-talon 212
Recenze Inov-8 X-Talon 225.
Salomon Speedcross 4
Recenze starší verze Speedcrossů.
Saucony Peregrine 7
Hmotnost 212 g Hmotnost 320 g Hmotnost 283 g
Drop 6 mm Drop 10 mm Drop 4 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Měkký Povrch Měkký Povrch Univerzální
Cena Cca 2200 až 3250 Kč Cena Cca 1900 až 3649 Kč Cena Cca 2200 až 3509 Kč

Inov-8 X-talon 212

Legendární „dvěstědvanáctky“ jsou na trhu už více něž 10 let. A dobré zprávy jsou, že Inov-8 s nimi nehodlá končit. Největší předností X-Talonů je jejich záběr a přilnavost. Tato bota, dříve využívaná převážně orienťáky, tě podrží v blátě a ve sněhu. Ale taky na mokrých, kluzkých kamenech nebo při opatrnosti na zledovatělém povrchu.

Salomon Speedcross 4

Přestože Salomon přišel s 5. generací řady Speedcross, charakter je trochu odlišný a proto s výrobou 4. generace budou stále pokračovat. Speedcross 4 si našly oblibu u rekreačních běžců především díky pohodlí (a asi i díky velkému počtu barevných provedení). Tlumenou krosovku, určenou především do měkkých podkladů, využijete třeba na zimní nebo jarní horský trénink.

Saucony Peregrine 7

Saucony Peregrine jsou už stálicí mezi trailovkami. Jejich největší předností je univerzálnost. Co se týče podešve a tím pádem povrchu. Tak i mírou tlumení a určení pro trénink a závod.

Nejlepší silniční tréninková obuv – „Objemovky pro každý den“

Mizuno Wave Skyrise Altra Torin 4 Asics Novablast
Přečtete si kompletní recenzi
Hmotnost 300 g Hmotnost 260 g Hmotnost 270 g
Drop 10 mm Drop 0 mm Drop 10 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty
Cena 3490 Kč Cena 3699 Kč Cena 3499 Kč

Mizuno Wave Skyrise

I tak konzervativní značka jako je japonské Mizuno své řady oživuje. Model Skyrise je postupným nástupcem oblíbeného modelu Ultima. Tyhle boty jsou pořád objemovky i pro těžší běžce, nicméně ořezaná o nepotřebné atributy. Pletený svršek je na chodidle velmi příjemný a tlumení v podobě vlnové desky je pevnější, takže se s Wave Skyrise nemusíte bát ani do lehčího terénu. Za nás velký posun Mizuna vpřed za přijatelnou cenu.

Altra Torin

Vyvážená tréninkovka z dílny americké Altry je perfektním balancem mezi pohodlím a přirozeným pojetím běhu. Široký „toebox“ může zapříčinit, že už v užších botách nebudete chtít vyběhnout. Když botu vezmete do rukou, zjistíte, že je opravdu poddajná, při běhu tak chodidlo výrazně více zapojujete do pohybu, to vše se zachováním pohodlí a poměrně silné tlumící vrstvy. Nulový drop toto vše celé ještě podpoří. Pro těžší běžce bych Toriny doporučil jako botu pro rychlejší příležitosti, na každodenní trénink se hodí třeba model Paradigm.

Asics Novablast

V poslední době je trend přidávat do závodních bot trochu více tlumení a naopak tréninkové boty ořezávat o nepotřebné prvky. Model Asics Novablast je toho důkazem. Tréninková bota výrazně pod 300 g se zachováním opravdu pohodlného tlumení s 10mm dropem je opravdu povedený kousek.

Nejlepší silniční tempová obuv – „Tempáč, dráha nebo maraton“

Asics MetaracerHoka One One Carbon XNike AlphaFly NEXT%
Hmotnost 190 g Hmotnost 230 g Hmotnost 210 g
Drop 9 mm Drop 5 mm Drop 4 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Dráha/ Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha
Cena cca 5500 Kč Cena 4690 Kč Cena cca 7000 Kč

Asics Metaracer

Uvedení tohoto modelu na český trh je na spadnutí. Asics se jde trochu proti ostatním inovacím v oblasti maratonských bot a zachovává modelu Metaracer klasický závodní charakter. Na druhou stranu i Asics zabudoval do mezipodešve karbonový plát, který zpevňuje celou konstrukci a lehce dodává na pružnosti. Na první pohled vás zaujme lehkost – 190 g v ruce téměř necítíte, na nohách už vůbec. Boty detailně testujeme na recenzi se můžeš těšit zanedlouho.

Hoka One One Carbon X

Tento model je víceméně reakcí tohoto francouzského velikána na klubající se monopol Nike mezi maratonskými běžci (viz další model). Kdo chtěl aspoň trochu držet krok, musel rychle reagovat. A model Carbon X, jehož debut byl doprovázen světovým rekordem na 50 mil, je jedním z opravdu povedených konkurentů. Velká energetická návratnost ve spojení s nízkou hmotností a vyšším tlumením je dnes směr, kterým se ubírá většina „maratonek“.

Nike AlphaFly NEXT%

V historii vytrvalostního běhu asi nenajdeme model, který by vzbuzoval více kontroverzních otázek než boty Nike (Vaporfly 4%, Vaporfly Next% atd. s třešničkou Alphafly NEXT%). Právě AlphaFly NEXT% má na kontě historicky první maraton pod 2 h (neoficiální pokus Eliuda Kipchogeho). Nike touto řadou změnil pohled na závodní (maratonskou) botu, která do této doby měla být, co možná nejlehčí a ořezaná o co nejvíce prvků. Nízkou hmotnost si samozřejmě boty zachovávají, je zde ale kladen větší důraz na energetickou návratnost a tlumení, které šetří nohy, což je zejména ve finální části maratonu klíčové.

Přečtěte si podrobný rozbor z dílny Vítka Kněžínka

Nejlepší silniční závodní obuv – „Od desítky po maraton“

Saucony Type A9 Adidas SL20 
Kompletní recenze modelu SL20
New Balance 1500 v6
Hmotnost 170 g Hmotnost 230g Hmotnost 215 g
Drop 4 mm Drop 10 mm Drop 6 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Pronační
Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha
Cena 3120 Kč Cena 2999 Kč Cena 3299 Kč

Saucony Type A9

Tento model je prototyp klasické závodky na ultrarychlou „pětku“ nebo „desítku“. 170g bota je určena pro zkušené běžce. Osobně bych ji navíc doporučil spíše lehkým jedincům, protože tato bota ti odpustí minimum chyb. Na druhou stranu je to jeden z horkých kandidátů na tvůj osobák.

Na třetí stranu se v poslední době setkáváme s ústupem klasických „racing flats“, kdy i na vzdálenosti 5 a 10 km vidíme běžce v robustnějších závodkách.

Adidas SL20

Tahle bota pravděpodobně nebude k vidění na nohách elitních atletů a nebude trhat světové rekordy. Každopádně od Adidasu je to rozšíření dobrým směrem. Jednak je to po opravdu dlouhé době bota, ve které nebyl použit termoplastický polyuretan a.k.a. Boost, čímž má běžec na výběr i konstrukčně pevnější kousek, ale taky jde o přiblížení rychlejších a lehčích bot širší veřejnosti, nejenom zarputilým závoďákům.

New Balance 1500 v6

Tahle na první pohled, nazutí i vyzkoušení zajímavá závodka ti nenabídne příliš měkký dopad, ale požene tě dopředu i přes bolest. Na druhou stranu pro zkušenější běžce může být výbornou alternativou i pro půlmaraton. Například oproti modelu Saucony Type A9 je o něco tlumenější.

Silniční obuv – starší modely za dobrou cenu

Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019Nejlepší běžecké boty – jaro 2019
Mizuno Wave Rider 21 Adidas Adios 3 Asics GT-2000 5
Hmotnost 300 g Hmotnost 230 g Hmotnost 312 g
Drop 12 mm Drop 9 mm Drop 10 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Pronační Došlap
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty/Dráha Povrch Silnice/Zpevněné cesty
Cena Cca 2300 až 3990 Kč Cena Cca 2100 až 3899 Kč Cena Cca 1790 až 3790 Kč

Mizuno Wave Rider 21

Japonská konzervativní značka dělá zásadní inovace jen zřídka. Na druhou stranu, proč něco měnit, když to funguje. Ridery a jejich více než 20 generací je toho důkazem.

Adidas Adios 3

Adiosy ještě donedávna držely světový rekord na maraton. Lehká, rychlá tempovka/závodky od 10 po 42,2 km.

Asics GT-2000 5

Tato pronační objemovka pro lidi od zhruba 70 do 90 kg si za roky získala velkou oblibu. Teď je navíc na hranici 2000 Kč.

Vysvětlivky pojmů

Drop: výškový rozdíl mezi patou a špičkou udávaný v mm. 
Došlap: určení boty pro běžce s neutrálním, pronačním nebo supinačním došlapem.

Na výběru se podíleli:

Tadeáš Vyvijal, šéfredaktor webu
Tadeáš se k běhání dostal oklikou. Přes fotbal a silniční cyklistiku. Silniční cyklistika je pořád srdcovka, prioritou je ale běh. Tadeáš je absolvent Fakulty sportovních studií na MU v Brně. Vždy ho to ale táhlo zpátky domů, do Beskyd.

Michaela Gladišová, šéfredaktorka časopisu Svět Běhu
Míša dělala spoustu sportů od atletiky přes jízdu na koni a trekking až po běhání. Posledních 5 let se ale věnuje výhradně běhání. Nejraději běhá v přírodě a v horách se svým manželem nebo kamarády. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale už při studiu věděla, že její životní cesta bude spojena s během.

Radek Chrobák
Dvojnásobný vítěz extrémního vytrvalostního závodu LH 24, popularizátor běhu či pohybu obecně, cestovatel a psycholog. Radek se specializuje na distance +-100 a cítí se tím lépe, čím techničtější terén běží. Nekončí však jen u sebe, o běhu už něco málo napsal a snaží se k němu dostat především úplné začátečníky. Věří totiž, že pohyb patří ke zdravému životu. Procestoval mnoho asijských zemí, v některých z nich si i zaběhal. V běhání se také snaží zúročit poznatky ze své profese psychologa.

Jana Ryantová
Jsem ráda venku a ráda se u toho hýbu. Někdy běhám, někdy jezdím na kole, plavu a někdy sotva lezu. Po horách a tak. A protože ke spokojenosti potřebuju jistou dávku trápení, vybírám si často takové aktivity, které trvají dlouho, v dešti, s mapou a v noci. Ultramaratony, rogainingy, přírodní víceboje a adventure race, na které potom z gauče s láskou vzpomínám. 

Zkušenosti čtenářů

Marcel

Altra Torin má drop 0.

Redakce
Marcel:

Jasně, opraveno, všechny boty Altra mají nulový drop

Pavel
Redakce:

Ještě by chtělo připsat číslo za Torin, Váš testovaný model má číslo 4, u Altry názvy bot zůstávají, plné číslo značí generaci a poloviční je facelift té generace, rozdíl mezi Altra Torin 3 a 4 je obrovský proto by to číslo chtělo tam připsat kdyby někdo o boty měl zájem, já sám běhám v Altra Torin 4 jsou to fanstastické.

Tomáš

Pěkné srovnání. Díky! Ještě by byla fajn kategorie 90kg+. Přeci jen je nás těžších hobiku dost a většinou hledáme vhodné boty na naši váhu, abychom nedávali zabrat kloubům.

Pepa
Tomáš:

Taky se přidávám. Nějaké typy na boty pro vyšší váhu nebo na tom tolik nezáleží? Díky za odpověď

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: