HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší běžecké boty 2021

Nejlepší běžecké boty 2021

JAK VYBRAT BĚŽECKÉ BOTY? Jaké jsou nejočekávanější novinky podzimu? V redakci jsme pro tebe připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

V první řadě musím podotknout, že nejde o placenou reklamu. Jde o doporučení celého testovacího týmu Světa Běhu na základě vlastních zkušeností a testování. A nebylo to nic jednoduchého. Diskuze trvaly hodiny, dny, týdny… Občas někdo po někom něco hodil. Občas padla věta jako: „Pokud se chceš zastávat takové boty, myslím, že naše přátelství nemá cenu…“ Všechny rány jsou už ale zahojeny a my vám můžeme představit náš výběr.

Běžecké boty jsme rozdělili do několika kategorií a v nich jsme vybrali TOP3 boty této sezóny, převážně tedy novinky. Ale protože i starší modely jsou často velmi dobré, přidali jsme i hodnocení odzkoušených modelů. Novinky mívají o něco lepší konstrukci a materiály, ale starší modely jsou zase odzkoušené a máte větší jistotu, co kupujete a často také mnohem nižší cenu.

K botám jsme přidali odkazy na Heuréku, kde si můžete vybrat podle ceny a hodnocení eshopu, ale spíše bychom vám doporučili navštívit dobrou běžeckou speciálku a boty si vyzkoušet na noze, pokud s danou značkou nemáte dlouhodobější zkušenosti.

Než si vyberete boty

Než si začnete vybírat boty, určitě si přečtěte tento rozhovor s fyzioterapeutkou a špičkovou běžkyní Hanou Holoubkovou o tom, co chtít od běžecké boty ze zdravotního hlediska.

Přečtěte si také, jak správně vybrat běžeckou botu

Nejlepší trailová tlumená obuv – „Pohodlí do terénu“

Přečtěte si podrobnou recenzi.Přečtěte si podrobnou recenzi.Přečtěte si podrobnou recenzi.
VJ Sport UltraAltra Timp 3On Running CloudUltra
Hmotnost 265 g Hmotnost 300 g Hmotnost 295 g
Drop 6 mm Drop 0 mm Drop 8 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Horský terénPovrch Horský terén Povrch Horský terén
Cena 3999 KčCena 4499 Kč Cena 4990 Kč

VJ Sport Ultra

Už dle názvu žhavé a očekávané novinky finských VJ SPORT, a to prostě a jednoduše ULTRA, víme přesně, s čím máme tu čest. A upřímně jsem moc rád za toto seznámení. Se svými starými hrotovkami od VJ jsem se rozloučil po spoustě (čti: spoustě stovek) kilometrů v naprosté spokojenosti. A ULTRA mě prostě jen přesvědčila, že i pro dlouhé distance umí výrobce skvěle připravit svého zástupce. Chloubou tohoto modelu je podešev, která poskytuje opravdu skvělou přilnavost k různorodému povrchu. Prašná polní cesta, bahnitá lesní ani mokré kameny nejsou překážkou. Úmyslně jsem botku křtil i na hladké desítce na silnici, jen abych zjistil, jak se bude chovat. Zde se projevila neskutečně příjemná míra tlumení. ULTRA je ultra univerzální volba pro všechny nadšence převážně dlouhých běhů, kteří nechtějí dělat kompromisy mezi povrchy trati. Skvěle může spolupracovat a hnát běžce po hřebenovce nahoru a dolů, lesem, polem, šotolinou, kameny… hlava nehlava, déšť nedéšť.

Altra Timp 3

Americká značka Altra jde trochu proti proudu dnešním trendům karbonových plátů a high tech technologií. A stále si zachovávají svůj rukopis. Rozhodně nechci tvrdit, že tato značka stagnuje, právě naopak. Altra detail po detailu a krůček po krůčku inovuje své modely, přičemž si stále zachovává přirozený feeling z běhu. Rozhodně ale nejde o minimalistické boty, obzvlášť model Timp. Ten je určen na spíše delší vzdálenosti a náročný terén. Za mě si může rozumět téměř s každým, kdo má rád přírodu a dlouhé hodiny v horách. Na co jsme byli zvyklí, to zůstává. Široké kopyto kopírující tvar chodidla, nulový drop a poddajná konstrukce pro dobrý cit a přirozený běžecký krok.

On Running Cloud Ultra

Když jsem nové On Running Cloudultra poprvé chytil do rukou, hned mi bylo jasné, že jde o poctivého pracanta – dlouhé tréninky, těžký terén, ultra závody… Jakmile jsem je obul a poprvé proběhl, zjistil jsem, že verdikt nebude tak úplně jednoduchý. Ano, bota je pohodlná. Ano ochrana je na velmi vysoké úrovni. Ale rozhodně není tak těžkopádná, jak jsem čekal. Ale vše popořadě.

Nejlepší trailová závodní obuv – „V lese a naplno“

Přečtěte si podrobnou recenzi.
Salomon S-LAB PulsarDynafit Alpine DNA Hoka One One Zinal
Hmotnost 170 g Hmotnost 270 Hmotnost 240 g
Drop 6 mm Drop 6 mm Drop 5 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Lehký terén Povrch Těžký horský terén Povrch Horský terén
Cena 4690 Kč Cena 4499 Kč Cena 4499 Kč

Salomon S-LAB Pulsar

Jedna z nejlehčích trailových bot, které jsou na trhu k dispozici. 170g závodky, které se hodí do lehčích terénů a suchého horského prostředí. Na vývoji se podílel kdo jiný než legenda Kilian Jornet. Poprvé byly výrazněji zaznamenány na závodě Sierre Zinal, kde Kilian zaběhl traťový rekord. Salomon Pulsar se hodí i na delší závody pro zkušenější běžce, nejde totiž jen o ořezanou skořápku bez tlumení, ale o plnohodnotnou botu, kterou lze vidět i na ultra-trailu.

Dynafit Alpine DNA

Lehkost, dostatečná míra tlumení a výborný grip. Tyto tři parametry musí mít závodní trailová bota, když má být oblíbená. A co se týká modelu Alpine DNA od společnosti Dynafit, je to na takovou botu dokonalý adept. Perfektní grip díky prověřené podešvi od Vibramu, 6milimetrový rozdíl mezi patou a špičkou, zaoblená konstrukce podrážky, která běžce tlačí k odrazu ze špičky nebo lehký a dobře odvětrávaný minimalistický svršek se síťovinou, kam zastrčit tkaničky proti rozvázání. Dynafit Alpine DNA je novým vrcholným modelem německé značky pro závody v nejtechničtějším terénu. A do závodění se vrhá opravdu po hlavě.

Hoka One One Zinal

Značka Hoka One One je jedna z prvních značek, která se vydala cestou maximalismu – vysoká míra tlumení, nižší dropy a širší přední část boty. Hoka je jedna z nejčastějších značek používaná na dlouhých závodech. Ale Hoka není jen o ultra-trailových botech. Model Zinal je velmi responzivní extrémně lehká závodní bota na střední distance podle slavného závodu Sierre Zinal.

Trailová obuv – starší modely za dobrou cenu

Mrkněte na videorecenzi Salomon Sense Ride 3Přečtěte si recenzi modelu X-talon 225
Inov-8 Roclite 290Salomon Sense Ride 3Inov-8 X-talon 212
Hmotnost 290 g Hmotnost 280 g Hmotnost 212 g
Drop 4 mm Drop 8 mm Drop 6 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Těžký horský terén Povrch Univerzální Povrch Měkký
Cena 2400 – 3590 Kč Cena Cca 2000-3290 Kč Cena Cca 2000-3240 Kč

Inov-8 Roclite 290

Univerzální trailová bota s výborným záběrem. Inov-8 Roclite 290 je výborně tlumená bota, která se hodí jak na kratší horské výběhy tak i na delší závody v terénu. Tento model je postaven na středním kopytě a měl by sedět většině populace. Pokud samozřejmě nemáte extrémně široké nebo úzké chodidlo. Mezipodešev, která má sklon 4 mm je velice pohodlná, zároveň ale neztrácí cit pro terén a rychlou odezvu. Inov-8 má zkrátka unikátní rukopis a model Roclite 290 si jej drží.

Salomon Sense Ride 3

Nová generace oblíbené tréninkovky Sense Ride je tedy opravdu něco. Za výborné peníze dostanete perfektně propracovanou botu, blížící se modelu S/Lab Ultra. Vysoká míra tlumení a univerzální vzorek vás nenechá ve štychu při občasném proběhnutí v lese za vsí ani při náročném horském ultra. Oproti předchozím generacím jsou Sense Ride 3 bota minimálně o jednu úroveň výše.

Inov-8 X-talon 212

Legendární „dvěstědvanáctky“ jsou na trhu už více něž 10 let. A dobré zprávy jsou, že Inov-8 s nimi nehodlá končit. Největší předností X-Talonů je jejich záběr a přilnavost. Tato bota, dříve využívaná převážně orienťáky, tě podrží v blátě a ve sněhu. Ale taky na mokrých, kluzkých kamenech nebo při opatrnosti na zledovatělém povrchu.

Nejlepší silniční tréninková obuv – „Objemovky pro každý den“

Přečtěte si recenzi první generace.
Brooks Ghost 14Asics Novablast 2Nike ZoomX Invincible Run Flyknit
Hmotnost 290 g Hmotnost 270 g Hmotnost 314 g
Drop 11,5 g Drop 8 mm Drop 9 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice, lehký terén Povrch Silnice Povrch Silnice
Cena 3780 Kč Cena 3599 Kč Cena 3999 Kč

Brooks Ghost 14

Brooks Ghost je taková stálice mezi silničními objemovkami. Už 14. generace je velmi propracovaný a pohodlný kousek, který zvládne každodenní nabíhání kilometrů. Díky DNA LOFT mezipodešvi je ale měkká a dynamická zároveň, takže rozhodně nejde o línou klusačku. Rozhodně bych se v botách nebál běžet ani maraton. Lehká a responsivní je na to dost. Svršek je velmi jemný a prodyšná s výraznějším polstrováním kolem achilovky, kotníků a na jazyku boty. Co mě velice potěšilo, je do flexibilní mezipodešev , která nechává chodidlu prostor na to přirozeně pracovat a vyrovnávat nerovnosti podkladu.

Asics Novablast 2

Hned první pohled na tyhle boty napoví, že to asi nebude jen tak nějaká řadová silnička. Z masivní podešve, zejména v patní části, je patrné že je kladen maximální důraz na tlumení. Výrobce uvádí, že je podešev konstrukčně „inspirována trampolínou“. A to mohu potvrdit. Zejména při chůzi je měkkost bot velmi citelná. Tento „houpavý pocit“ při běhu ale vymizí a naopak vynikne komfort došlapu, jistý odraz a pocit lehkého „postrčení vpřed“. O perfektní tlumení se stará vylepšený systém FF BLASTTM. I přes výšku podešve je došlap při běhu na silnici velmi jistý – výrobcem uváděný stabilizátor v patní části evidentně funguje. Technologie AHAR®Plus v podrážce prodlužuje její životnost. Pocit chodidla jako v bavlnce je podpořen minimem švů na svršku, jazykem na boku spojeným s vnitřní částí boty a měkkým dvouvrstvým svrškem s dostatečnou prodyšností. Takže – NOVABLAST 2 s výrazným tlumením a 275 g vidím jako optimální objemovou botu, pro dlouhé i krátké výběhy, která odpustí i nějaký ten nedostatek v technice běhu.

Nike ZoomX Invincible Run Flyknit

Extrémně pohodlná tréninková bota pro každodenní výběhy. Nike ZoomX Invincible Run Flyknit jsou vyvinuty pro ty nejdelší vzdálenosti. Velice pohodlná mezipodešev.

Nejlepší karbonové maratonky

Přečtěte si recenzi prvního karbonového modelu Metaracer.Přečtěte si podrobnou recenzi první generace.
Craft CTM Ultra CarbonAsics Metaspeed SkySaucony Endorphin Pro 2
Hmotnost 265 g Hmotnost 206 Hmotnost 213 g
Drop 11 mm Drop 5 mm Drop 8 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Dráha/Lehký terén Povrch Silnice/Dráha Povrch Silnice/Dráha
Cena 6590 Kč Cena 6399 Kč Cena 6199 Kč

Craft CTM Ultra Carbon

Pokud bychom měli použít přirovnání, tak Vaporfly a spol. jsou formule 1. Ultralehké, ultrarychlé boty, které jsou ale extrémně citlivé na kvalitu povrchu a své vlastnosti si drží jen malou porci kilometrů. Craft CTM Ultra Carbon je oproti tomu spíše rallye závodní speciál. Nedosahují až tak vysoké rychlosti, jsou o pár gramů těžší a celkově robustnější, ale pořád proklatě rychlé a především – nezaleknou se jakéhokoliv povrchu a spolehlivě vás doprovodí i při tréninku, nebo při závodech na ultra dlouhých tratích.

Asics Metaspeed Sky

Když Asics představil svou první „carbon plated“ botu – model Metaracer – rozhodně nevypadala tak extrémně odlišně od ostatních modelů. Jak bylo zvykem u ostatních značek. Model Metaracer měl relativně normální výšku mezipodešve i celkovou konstrukci. Mnozí tak tvrdili, že pokud bota nemá takovou vrstvu velmi pružné mezipodešve, nebude konkurence schopná. Přestože je Metaracer opravdu rychlá bota, do jisté míry to byla pravda. Nicméně Asics přišel v letošním roce s modelem Metaspeed Sky, který už do rodiny podivně vypadajících karbonových maratonek zapadá lépe. Kombinuje podešev (pod patou) vysokou 33,5 mm s hmotností atakující 200 g. Výsledkem je extrémně rychlá a responzivní bota s, musíme zmínit, velmi nízkou životností. Lehký prodyšný svršek a FLYTEFOAM BLAST TURBO™ mezipodešev s karbonovým plátem tvoří ryzí závodku, která ale funguje správně pouze nižší stovky kilometrů. Zkrátka, za rychlost se platí…

Saucony Endorphin Pro 2

Nová generace karbonové maratonky, která si zachovává to, co mají běžci na „endorfinech“ tak rádi. Výborně stavěná geometrie, mezipodešev s velkou energetickou návratností, nízká hmotnost a perfektní dynamika. Od ostatních konkurenčních modelů se tyto liší především vyšší tuhostí – nedochází k nestabilnímu dopadu v zatáčkách, na kostkách a podobně. Svršek je velmi minimalistický – ušetřit co nejvíc váhy a být zároveň co nejprodyšnější. A Proočkům to jde znamenitě. Strukturovaná síťovina je po nazutí boty jako druhá ponožka.

Přečtěte si podrobný rozbor z dílny Vítka Kněžínka

Silniční obuv – starší modely za dobrou cenu

Saucony Freedom ISO 2Brooks Ghost 11Adidas Adizero Boston 8
Hmotnost 232 g Hmotnost 309 g Hmotnost 255 g
Drop 4 mm Drop 12 mm Drop 10 mm
Došlap Neutrální Došlap Neutrální Došlap Neutrální
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Silnice/Zpevněné cesty/ Povrch Silnice/Zpevněné cesty
Cena Cca 1459-4420 Kč Cena Cca 2195-3990 Kč Cena Cca 2329-3599 Kč

Saucony Freedom ISO 2

Model Freedom je první model této americké značky, který využívá místo EVA tlumící pěny pěnu Everun – termoplastický polyuretan, který vyniká výrazně vyšší energetickou návratností. Model Freedom má velmi flexibilní mezipodešev, takže chodidlo má velký prostor pro práci a nedochází k sevření chodidla. Na druhou stranu je tlumení příjemně měkké a zkušenější běžci mohou tyto boty používat i jako tréninkovou botu. Výsledkem je tedy velmi hravý model s vyváženými parametry.

Brooks Ghost 11

Tato kultovka už má na kontě 13 generací. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou vlastnost, je to její univerzálnost. Začátečník v ní odběhá všechny tréninkové kilometry i své první závody (pro desítku za 35min byste se v nich ale nadřeli). Zároveň zvládne silnici, rozbitý asfalt i lehký terén v podobě zpevněných lesních cest. Především v létě, když je sucho (v blátě bota nemá záběr) Svršek je pohodlný a polstrovaný. Ideální varianta, když chceš jen jednu běžeckou botu.

Adidas Adizero Boston 8

Jméno Boston dostaly tyto boty po legendárním maratonu v Bostnu. Ano správně, jde tedy o maratonku. Adidas sice vyrábí i maratonky Adios, ty jsou ale určeny pro více výkonnostní běžce. A jsou to výborné boty, mají ale silný nádech závodky. Bostony využiješ i při hodně dlouhých tempových bězích. Pro lehčí běžce může sloužit i jako tréninkovka. Pořád nechápu, jak takhle rychlá bota může být zároveň tak pohodlná.

Vysvětlivky pojmů

Drop: výškový rozdíl mezi patou a špičkou udávaný v mm. 
Došlap: určení boty pro běžce s neutrálním, pronačním nebo supinačním došlapem.

Na výběru se podíleli:

Tadeáš Vyvijal, šéfredaktor webu
Tadeáš se k běhání dostal oklikou. Přes fotbal a silniční cyklistiku. Silniční cyklistika je pořád srdcovka, prioritou je ale běh. Tadeáš je absolvent Fakulty sportovních studií na MU v Brně. Vždy ho to ale táhlo zpátky domů, do Beskyd.

Michaela Gladišová, šéfredaktorka časopisu Svět Běhu
Míša dělala spoustu sportů od atletiky přes jízdu na koni a trekking až po běhání. Posledních 5 let se ale věnuje výhradně běhání. Nejraději běhá v přírodě a v horách se svým manželem nebo kamarády. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale už při studiu věděla, že její životní cesta bude spojena s během.

Jana Ryantová
Jsem ráda venku a ráda se u toho hýbu. Někdy běhám, někdy jezdím na kole, plavu a někdy sotva lezu. Po horách a tak. A protože ke spokojenosti potřebuju jistou dávku trápení, vybírám si často takové aktivity, které trvají dlouho, v dešti, s mapou a v noci. Ultramaratony, rogainingy, přírodní víceboje a adventure race, na které potom z gauče s láskou vzpomínám. 

Zkušenosti čtenářů

Marcel

Altra Torin má drop 0.

Redakce
Marcel:

Jasně, opraveno, všechny boty Altra mají nulový drop

Pavel
Redakce:

Ještě by chtělo připsat číslo za Torin, Váš testovaný model má číslo 4, u Altry názvy bot zůstávají, plné číslo značí generaci a poloviční je facelift té generace, rozdíl mezi Altra Torin 3 a 4 je obrovský proto by to číslo chtělo tam připsat kdyby někdo o boty měl zájem, já sám běhám v Altra Torin 4 jsou to fanstastické.

Tomáš

Pěkné srovnání. Díky! Ještě by byla fajn kategorie 90kg+. Přeci jen je nás těžších hobiku dost a většinou hledáme vhodné boty na naši váhu, abychom nedávali zabrat kloubům.

Pepa
Tomáš:

Taky se přidávám. Nějaké typy na boty pro vyšší váhu nebo na tom tolik nezáleží? Díky za odpověď

Milan Kux

Ahoj, nikde ve vašem srovnání nevidím HOKY, zkoušeli jste např. taky model HOKA ONE ONE CHalenger ATR 5? Zajímalo by mě, jaký na ně máte názor, je to moje oblíbenaá značka. Díky Milan

Tadeáš Vyvijal
Milan Kux:

Ahoj, Hoka se do výběru dostala minulou sezónu. Nicméně je dlouho nikdo z redakce netestoval. Pokud možno, snažíme se zařazovat testované modely a s dovozcem Hoky do ČR je složitější komunikace…:/

MirekB
Milan Kux:

Ahoj, muzu pridat vlastni zkusenosti s Hoka Challenger ATR. Koupil jsem si nekdy na konci listopadu ATR 6 (tzn novejsi model nez ten zmineny v dotazu) v GoreTex verzi a jsem spokojeny – skvela univerzalni bota jak na cesty, tak i do lehciho terenu. Bral jsem GTX verzi, abych s ni mohl i do snehu a zatim nezklamala. Jen teda jedno varovani – vsechny recenze, ktere jsem na tu botu cetl, zminuji, ze si maji kupujici koupit botu minimalne o pul cislo vetsi, nez berou normalne od Hoky. A plne souhlasim, klidne bych prezil i o cislo vetsi – obzvlast na zimu s hrubsimi ponozkami.

Gabriel Haládik

Dobrý den!

Rád bych se zeptal, které běžecké boty by jste mi doporučil. Je mi 53 let, běhám 2-3 krát v týdnu 8-10km, skoro vždy na asfaltu nebo betonu. Vážím cca 98kg.
Děkuji za odpověď.

Tadeáš Vyvijal
Gabriel Haládik:

Dobrý den, mrkněte do kategorie objemovky pro každý den. Pokud vážíte kolem 100 kg, fajn je třeba Nimbus 🙂

Skoky
Tadeáš Vyvijal:

Ale fuj, Nimbus..😔

Gabriel Haládik
Skoky:

Jaký je problém s Nimbusem? Děkuji 🙂

Tadeáš Vyvijal
Gabriel Haládik:

Skoky je tzv. „rýpnoutzakaždoucenu“ typ člověka 🙂

cagwe
Gabriel Haládik:

mizuno rider

Jiří

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jste v testu měli i nějakou botu od Nike?

michal

Dobry den, jake boty lze doporucit s pronacni podporou zpevnene cesty. dekuji

Lucka

Dobrý den, prosím o radu jaké pořídit boty. Žena 32let, váha 68kg. Běhám denně okolo 10km. Převážně terén (cesta přes pole,les). Děkuji moc radu 🙂

Mirek

Dobrý den prosil bych poradit jaké boty si pořídit je mi 58 let a vážím 102 kg běhám 2-3 krát týdně 6 až 10 km většinou asfalt a zpevněné silnice. Jaké boty si pořídit s mojí váhou mam po operaci kolene a potřeboval bych větší odpružení .Děkuji za radu Mirek

Martin
Mirek:

New Balance M1080 verze 11, navíc jsou ideální i pro běžce s širší nohou. Také jsem musel díky vážnějším zdravotním problémům zkoušet a hledat a skončil u NB.
Hoka clifton mají hodně malou životnost a uprostřed bývají užší, což způsobuje puchýře na klenbě, případně protržení svršku boty. Brooks Glycerin může způsobovat problémy nad patou, kdy nemají ochranu achilovky a díky tvaru boty v zadní části se mohou zařezávat do nohy.

Vladimir

Dobrý večer, prosím o doporučení na „měkkou“ obuv tlumící nárazy na kolenní klouby. Jinak budu muset asi přestat běhat. Vážím 95 kg a měřím 195 cm. Běhám tak 1-2 týdně 5 km spíše po asfaltu či zpevněných cestách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: