Nejlepší běžecké boty 2022

Nejlepší běžecké boty 2022

JAK VYBRAT BĚŽECKÉ BOTY? Jaké jsou nejočekávanější letošního roku? V redakci jsme pro tebe připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

V první řadě musím podotknout, že nejde o placenou reklamu. Jde o doporučení celého testovacího týmu Světa Běhu na základě vlastních zkušeností a testování. A nebylo to nic jednoduchého. Diskuze trvaly hodiny, dny, týdny… Občas někdo po někom něco hodil. Občas padla věta jako: „Pokud se chceš zastávat takové boty, myslím, že naše přátelství nemá cenu…“ Všechny rány jsou už ale zahojeny a my vám můžeme představit náš výběr.

Běžecké boty jsme rozdělili do několika kategorií a v nich jsme vybrali TOP3 boty této sezóny, převážně tedy novinky. Ale protože i starší modely jsou často velmi dobré, přidali jsme i hodnocení odzkoušených modelů. Novinky mívají o něco lepší konstrukci a materiály, ale starší modely jsou zase odzkoušené a máte větší jistotu, co kupujete a často také mnohem nižší cenu.

K botám jsme přidali odkazy na Heuréku, kde si můžete vybrat podle ceny a hodnocení eshopu, ale spíše bychom vám doporučili navštívit dobrou běžeckou speciálku a boty si vyzkoušet na noze, pokud s danou značkou nemáte dlouhodobější zkušenosti.

Než si vybereš boty

Než si začneš vybírat boty, doporučujeme si přečíst další naše materiály:

A teď už pojďme konečně na to…

Nejlepší trailová tlumená obuv – „Pohodlí do terénu“

Přečtěte si podrobnou recenziPřečtěte si podrobnou recenziPřečtěte si recenzi modelu Lone Peak 5
Salomon Sense Ride 4Dynafit Ultra 50 GXTAltra Lone Peak 6
Salomon Sense Ride 4Dynafit Ultra 50Altra Lone Peak 6
Hmotnost 280 gHmotnost 290 gHmotnost 300 g
Drop 8 mmDrop 8 mm Drop 0 mm
Povrch: hory, lesPovrch: hory, lesPovrch: hory, les
Cena 3090 KčCena 3700 KčCena 4199 Kč

Salomon Sense Ride 4

Salomon Sense Ride 4 navazuje na oblíbený model Sense Ride 3. Tuhle univerzální trailovku ocení jak začátečníci, tak i ostřílení běžci, kteří hledají botu pro každodenní trénink. Jedná se o pohodlnou objemovku, která tě podrží při dlouhých bězích v přírodě, ale nezradí ani pokud se rozhodneš trochu zatopit pod kotlem. Relativně vyšší vrstva tlumení optimálně balancuje absorpci nárazů a přenos energie do odrazu. Navíc je v mezipodešvi zabudovaný rock plate, který ochraní chodidlo i v kamenitém terénu.

Dynafit Ultra 50

Dynafit Ultra 50 je oblíbená, stabilní a dobře tlumená bota perfektní na dlouhé výběhy v přírodě. Prodyšná stélka Ortholite. Podešev Pomoca má poměrně agresivní, široce rozmístěné špunty ve vzorku zaměřené na mokrý a blátivý terén. 
Podobné modely: Dynafit Ultra 50 GTX (s nepromokavou membránou) a Dynafit Ultra 100 (ještě více tlumení).

Altra Lone Peak 6

Pokud ti jde o zdraví, měl bys mít doma alespoň jedny Altry. Jako všechny ostatní modely této značky, má i Lone Peak 6 nulový drop a širokou špičku ve tvaru lidského chodidla. Oproti předchozím verzím je odlehčená – ve 300 gramové botě se budeš prakticky vznášet. Ale hlavně to pohodlí. Kdo ji jednou vyzkouší, nechce už jinak a není divu, že je to nejpoužívanější bota na amerických dálkových trecích. Altra Lone Peak 6 je vhodná pro běh v přírodě nebo pro trekování. Do velmi technického terénu nebo na trailový závod ale doporučujeme obout něco jiného.
Podobné modely: Altra Lone Peak All Weather (s nepromokavou membránou) nebo tlumenější Altra Timp.

Nejlepší trailová závodní obuv – „V lese a naplno“

Přečtěte si více o těchto trailovkáchPřečtěte si recenzi modelu X-Talon 225Přečtěte si recenzi modelu Superior 4.5
Salomon S-Lab Ultra 3INOV-8 X-TALON 255 Altra superior 5
Salomon S-Lab Ultra 3Inov-8 X-Talon 255Altra Superior 5
Hmotnost 290 gHmotnost 250 gHmotnost 251 g
Drop 8 mm Drop 3 mmDrop 0 mm
Povrch Těžký horský terénPovrch Těžký horský terénPovrch Horský terén, náročný přírodní terén
Cena 4590 KčCena 3690 KčCena 3999 Kč

Salomon S-Lab Ultra 3

Řada Ultra začala před několika sezónami modelem S/Lab Sense Ultra, který si mezi běžci získal velkou oblibu, kombinoval totiž cit pro terén s pohodlím, které zajistilo komfort pro chodidla po opravdu dlouhou dobu. Velkou oblibu si mezi ultra-trailisty získaly modely S/Lab Ultra a S/Lab ultra 2, které mají stejný základ s lehkými úpravami svršku. V tomto modelu dokonce vyhrál François D’Haene UTMB v roce 2017 dokonce před legendárním Kilianem. Tento model poskytl o něco vyšší míru ochrany a pevnější konstrukci. A 3. generace S/Lab Ultra vybírá ze všech tří modelů to nejlepší a vzniká tak nová úplně nová bota.

Inov-8 X-Talon 255

Nízká hmotnost, minimální tlumení a velká flexibilita a vnímavost na daný povrch jsou hlavní přednost modelu Inov-8 X-Talon 255. Pod patou vás bude chránit 8 milimetrů tlumící pěny a drop dosahuje hodnoty pouhých 3 milimetrů. Odolnost svršku si drží svůj vysoký standard díky použitý balistického nylonu. Trail, orientační běh nebo překážkový běh. To jsou hlavní sportovní odvětví této obuvi.

Altra Superior 5

Mezipodešev z tlumícího materiálu Quantic™ zajistí perfektní lehkost a citlivost při došlapu. Díky špičce ve tvaru lidské nohy FootShape™ je v nich dostatek místa na všechny prsty a jsou pohodlné i pro delší běhání. Podrážka MaxTrac™ se vyznačuje skvělou přilnavostí na jakémkoliv terénu. Nulový drop už je standardem všech běžeckých bot od Altry.

Trailová obuv – starší modely za dobrou cenu

Podívejte se na videorecenzi modelu Feline UpMrkněte na videorecenzi Salomon Speedcross 5
Dynafit Feline UpSalomon Speedcross 5Inov-8 Roclite 290
Dynafit Feline UpSalomon Speedcross 5 Inov-8 Roclite 290
Hmotnost 250 gHmotnost 320 g Hmotnost 290 g
Drop 4 mmDrop 10 mm Drop 4 mm
Povrch Náročný přírodní terén, Běh v horách
Povrch Náročný přírodní terén, Běh v horách
Povrch Těžký horský terén
Cena 4500 KčCena 3290 Kč Cena 3590 Kč

Dynafit Feline Up

Bota Dynafit Feline Up je vyloženě výkonnostního charakteru, to znamená, že tlumení a pohodlí zde moc nehledejme. Celkově je mezipodešev tužší aby ochránila chodidlo v náročném terénu při zachování stability. Svršek je zde prodyšný – bez membrány. Jedná se o nejlepší volbu pro závody v technickém terénu a pro ty, kteří vyžadují od boty maximální výkon. Největší radost udělají na trasách různých SkyRace a SkyMarathonů.

Salomon Speedcross 5

Speedcross je bezesporu nejúspěšnějším modelem Salomonu. První řada byla představena už v roce 2006. Oproti předchozím modelům je rozdíl, patrný už na první nazutí, ve svršku boty. Ten je z jemnějšího materiálu. Zvýšila se i jeho pružnost, takže chodidlo je v botě poměrně pevně usazeno. Zároveň, co je ale hlavní, je bota pohodlná, člověk se v ní necítí stísněný, jako v pohorce. Celkově je noha zapuštěna do patní misky o něco hlouběji a zvýšený je i lem kolem achilovky.
Podobné modely: Salomon Speedcross GTX (s nepromokavou membránou)

Inov-8 Roclite 290

Univerzální trailová bota s výborným záběrem. Inov-8 Roclite 290 se hodí jak na kratší horské výběhy tak i na delší závody v terénu. Tento model je postaven na středním kopytě a vyhovuje sedět většině populace. Mezipodešev, která má sklon 4 mm je velice pohodlná, zároveň ale neztrácí cit pro terén a rychlou odezvu. Inov-8 má zkrátka unikátní rukopis a model Roclite 290 si jej drží.

Nejlepší univerzálka – „Tak nějak kamkoliv“

Přečtěte si celou recenziPřečtěte si celou recenziPodívejte se na naši videorecenzi
Mizuno Wave Rider GTXAsics FUJILITE 2Salomon Ultra Glide
Mizuno Wave Rider GTXAsics Fuji Lite 2Salomon Ultra Glide
Hmotnost 265 gHmotnost 208 g Hmotnost 260 g
Drop 12 mmDrop 4 mm Drop 6 mm
Povrch Běžný přírodní terénPovrch Horský terén i silnicePovrch Běžný přírodní terén, dlouhé trasy
Cena 4490 KčCena 3299 KčCena 3590 Kč

Mizuno Wave Rider GTX

Jedná se o boty trailové, ale s poměrně mírným vzorkem, takže jsou fajn i na různě lehce zpevněné cesty, štěrkové cestičky či rozbitý asfalt. Na druhou stranu se úplně nehodí do hodně komplikovaného terénu v horách, třeba na náročné seběhy či těžká stoupání. Jako tréninková bota pro běžného běžce, který si rád zaběhne hezký trail v lese, ale často se tam musí dostat přes nějakou zpevněnější cestu, je Mizuno Wave Rider GTX opravdu ideální volbou.

Asics FUJILITE™ 2

Model Fuji Lite 2 staví na starších modelech legendární firmy Asics z počátku 90. let a je příkladem hodně lehké trailové boty vyznačující se schopnostmi téměř bot silničních, ale zároveň perfektně drží v terénu. Má poměrně měkkou a pružnou mezipodešev Flytefoam z části využívající recyklovaná celulózová nanovlákna ze zbytků při zpracování cukrové třtiny. To vše kryje pevná podešev Asics Grip. Svršek je naopak z lehoučké recyklované síťoviny, nohu pevně obepíná a drží i v náročném terénu.

Salomon Ultra Glide

Univerzální vzorek, který zvládne víceméně všechny povrchy (snad kromě hlubokého bláta a ledu). Směs Contagrip je dobrý kompomis přilnavosti a výdrže (zpravidla je to tak, že čím přilnavější je pryž, tím rychleji podléhá opotřebení). Takže na mokrých kamenech nebudete vyloženě klouzat, zároveň ale špuntíky nesedřete už po 10 kilometrech asfaltu.

Nejlepší silniční tréninková obuv – „Objemovky pro každý den“

Přečtěte si celou recenzi
modelu 4.5
Přečtěte si celou recenzi
Altra Torin 5Asics Gel-KAYANO 28Adidas Adizero Boston 10
Altra Torin 5Asics Gel-KAYANO 28 Adidas Adizero Boston 10
Hmotnost 273 g Hmotnost 306 gHmotnost 286 g
Drop 0 mmDrop 10 mmDrop 8,5 mm
Povrch Silnice, lehký terénPovrch SilnicePovrch Silnice
Cena 4499 KčCena 4599 KčCena 3899 Kč

Altra Torin 5

ALTRA Torin 5 je nejlepším modelem této americké značky pro silnici. Primární výhodou jsou (jako u všech Alter) nulový drop – tzv. Zero Drop a široká špička boty ve tvaru lidské nohy – tzv. FootShape. Kombinace těchto dvou vlastností zaručuje až neuvěřitelné pohodlí při jakémkoli druhu běhu a hlavně podporuje dlouhodobé zdraví běžce bez přetěžování některých kloubů a šlach, které způsobují ostatní boty s vysokým dropem. Svršek je tvořený pletenou síťovinou, která je prodyšná a mimořádně pohodlná.

Asics Gel-KAYANO 28

Asics loni přišel na trh s již 28 verzí tréninkových bot Kayano a už samotné stáří modelu vypovídá o tom, že tady se výrobce trefil do černého už na začátku a jen každým rokem vylepšuje a zdokonaluje. Vzhledem boty Asics příliš mnoho nepřekvapí a běžci na nich právě to oceňují. Přilnavost k povrchu přidává na pocitu jistoty zejména při rychlém tempu. Propracované tlumení ocení zcela všichni hned po prvních kilometrech, žádná bolest po výkonu vás nečeká. 

Adidas Adizero Boston 10

Desátá řada adizero Boston 10 vybočuje z řady. Velmi jednoduchá bota byla nahrazena moderním pojetím. Lehké odpružení s návratností energie se postará o pohodlí. Je stabilní i odolná, využijí ji zejména zkušenější běžci pro tempové či rychlejší tréninky, případně občas i pro závody. 

Nejlepší silniční závodní maratonky – “Na osobák jak dělané”

Přečtěte si více o tom, jak si
vedly nejrychlejší adidas
maratonky v roce 2021
Přečtěte si podrobnou
recenzi první generace.
ADIZERO ADIOS PRO 2.0Saucony Endorphin Pro 2
Hmotnost 213 gHmotnost 213 g
Drop 8,5 mmDrop 8 mm
Povrch Silnice/DráhaPovrch Silnice/Dráha
Cena 5899 KčCena 5090 Kč

ADIZERO ADIOS PRO 2.0

Perfektní závodky s karbonovými pruty. Adios Pro 2 je ohromně lehká obuv (pouze 213 gramů). Boty jsou prodyšné a s odpružením Lightstrike Pro. Testovali jsme je ve srovnání s běžnými objemovými botami na kilometrových úsecích s měřením tepu a času a při všech pokusech byl běh v Adios Pro 2 rychlejší při nižším tepu, přičemž rozdíl nebyl úplně malý. Zdá se, že karbonová technologie funguje.

Saucony Endorphin Pro 2

Nová generace karbonové maratonky, která si zachovává to, co mají běžci na „endorfinech“ tak rádi. Výborně stavěná geometrie, mezipodešev s velkou energetickou návratností, nízká hmotnost a perfektní dynamika. Od ostatních konkurenčních modelů se tyto liší především vyšší tuhostí – nedochází k nestabilnímu dopadu v zatáčkách, na kostkách a podobně. Svršek je velmi minimalistický – ušetřit co nejvíc váhy a být zároveň co nejprodyšnější. A Proočkům to jde znamenitě. Strukturovaná síťovina je po nazutí boty jako druhá ponožka.

A na závěr nějaké specialitky

Přečtěte si recenzi prvního
karbonového modelu Metaracer
Přečtěte si celou recenzi tohoto modelu
Asics Metaspeed SkyVJ SPORT BOLD XINOV-8 MUDCLAW 300
Asics Metaspeed SkyVJ SPORT BOLD XINOV-8 MUDCLAW 300
Hmotnost 206 g Hmotnost 245 g Hmotnost 300 g
Drop 5 mm Drop 5 mm Drop 6 mm
Povrch Silnice/Zpevněné cesty Povrch Náročný přírodní terénPovrch Náročný přírodní terén
Cena 6399 KčCena 3419 KčCena 3490 Kč

Asics Metaspeed Sky

Trochu zvláštně vypadající model Metaspeed Sky kombinuje podešev (pod patou) vysokou 33,5 mm s hmotností atakující 200 g. Výsledkem je extrémně rychlá a responzivní bota s, musíme zmínit, velmi nízkou životností. Lehký prodyšný svršek a FLYTEFOAM BLAST TURBO™ mezipodešev s karbonovým plátem tvoří ryzí závodku, která ale funguje správně pouze nižší stovky kilometrů. Zkrátka, za rychlost se platí…

VJ SPORT BOLD X

Běháte-li často v terénu s měkkou podložkou nebo v kluzkém terénu (bláto, sníh, led) a chcete stabilní botu s dobrým odrazem, tento model vám přijde vhod. Jedná se o profesionální model závodní obuvi, který ocení hlavně orientační běžci nebo ti, co preferují překážkový běh či běh v náročných až extrémních podmínkách. Už desátá generace legendárních „boldovek“ je zase o kousek propracovanější – lehce se zatlačilo na hmotnost a odezva a dynamika boty je tak na perfektní úrovni. Mimo les a závodní nasazení jsou taky výborným parťákem pro zimní krosy nebo běhy do vrchu.

INOV-8 MUDCLAW 300

Velmi populární boty zejména v Anglii jsou určeny zejména pro příznivce všech terénních disciplín (technicky náročný kros, orientační běh, překážkový běh atd.). Mudclaw je podešev, která je složena ze dvou různě tvrdých směsí a má nejagresivnější dezén v kolekci, který oceníte v hlubokém blátě nebo na sněhu. Nejedná se o nejlehčí obuv v kolekci, ale díky úzkému střihu se hodí do těž nejtěžší podmínek.

Vysvětlivky pojmů

Drop: výškový rozdíl mezi patou a špičkou udávaný v mm. 

Na výběru se podíleli:

Michaela Gladišová (šéfredaktorka časopisu Svět běhu), Jan Picek (šéfredaktor webu SvětBěhu.cz) a Soňa Kopcoková (spolupracovnice redakce SvětBěhu.cz). Za konzultace a tipy děkujeme Danovi Matejovičovi z beskydské běžecké speciálky www.S-run.cz, Pavlovi Kundrátovi z běžecko-outdoorového obchodu Tobi Sport, Tadeáši Vyvijalovi, který se podílel na dřívějších verzích výběru (nyní v Sportobchod.cz).

Ve výběru jsme také zohlednili reakce několika set běžců – čtenářů webu, kteří se zúčastnili různých anket hodnotících běžecké boty.

Zkušenosti čtenářů

Marcel

Altra Torin má drop 0.

Redakce
Marcel:

Jasně, opraveno, všechny boty Altra mají nulový drop

Pavel
Redakce:

Ještě by chtělo připsat číslo za Torin, Váš testovaný model má číslo 4, u Altry názvy bot zůstávají, plné číslo značí generaci a poloviční je facelift té generace, rozdíl mezi Altra Torin 3 a 4 je obrovský proto by to číslo chtělo tam připsat kdyby někdo o boty měl zájem, já sám běhám v Altra Torin 4 jsou to fanstastické.

Tomul@k
Redakce:

Dobrý den,
bylo by možné, jak cca co 3 měsíce děláte update, dát pod článek odkaz na dřívější vítězné boty? Klidně jen obyčejná tabulka, bez odkazů. Rád bych někdy zpětně kouknul, jak na tom byly v průběhu např. silniční Mizuno, trailové Inov8, nebo objemové xy. Podle to bych pak mohl najít i slušnou botu ve výprodeji. Díky

Tomáš

Pěkné srovnání. Díky! Ještě by byla fajn kategorie 90kg+. Přeci jen je nás těžších hobiku dost a většinou hledáme vhodné boty na naši váhu, abychom nedávali zabrat kloubům.

Pepa
Tomáš:

Taky se přidávám. Nějaké typy na boty pro vyšší váhu nebo na tom tolik nezáleží? Díky za odpověď

Milan Kux

Ahoj, nikde ve vašem srovnání nevidím HOKY, zkoušeli jste např. taky model HOKA ONE ONE CHalenger ATR 5? Zajímalo by mě, jaký na ně máte názor, je to moje oblíbenaá značka. Díky Milan

Tadeáš Vyvijal
Milan Kux:

Ahoj, Hoka se do výběru dostala minulou sezónu. Nicméně je dlouho nikdo z redakce netestoval. Pokud možno, snažíme se zařazovat testované modely a s dovozcem Hoky do ČR je složitější komunikace…:/

MirekB
Milan Kux:

Ahoj, muzu pridat vlastni zkusenosti s Hoka Challenger ATR. Koupil jsem si nekdy na konci listopadu ATR 6 (tzn novejsi model nez ten zmineny v dotazu) v GoreTex verzi a jsem spokojeny – skvela univerzalni bota jak na cesty, tak i do lehciho terenu. Bral jsem GTX verzi, abych s ni mohl i do snehu a zatim nezklamala. Jen teda jedno varovani – vsechny recenze, ktere jsem na tu botu cetl, zminuji, ze si maji kupujici koupit botu minimalne o pul cislo vetsi, nez berou normalne od Hoky. A plne souhlasim, klidne bych prezil i o cislo vetsi – obzvlast na zimu s hrubsimi ponozkami.

Nika
MirekB:

Dle mých zkušenosti Hoka Challenger 5 , super bota jak do terénu, tak na silnici … Běhám v nich již třetí sezónu ( každý rok nové ) a do jinačích bych, už nešla. Na zimu mám koníkové Toa a již čtvrtou sezónu v nich brouzdám po horách celou zimu, mají Vibram a vrch jejich membránu … lehká bota prostorná ( není úzká jako Inov) …. Manžel a dcery mají Hoka One One Torrent 2 a taky spokojenost …

Gabriel Haládik

Dobrý den!

Rád bych se zeptal, které běžecké boty by jste mi doporučil. Je mi 53 let, běhám 2-3 krát v týdnu 8-10km, skoro vždy na asfaltu nebo betonu. Vážím cca 98kg.
Děkuji za odpověď.

Tadeáš Vyvijal
Gabriel Haládik:

Dobrý den, mrkněte do kategorie objemovky pro každý den. Pokud vážíte kolem 100 kg, fajn je třeba Nimbus 🙂

Skoky
Tadeáš Vyvijal:

Ale fuj, Nimbus..😔

Gabriel Haládik
Skoky:

Jaký je problém s Nimbusem? Děkuji 🙂

Tadeáš Vyvijal
Gabriel Haládik:

Skoky je tzv. „rýpnoutzakaždoucenu“ typ člověka 🙂

cagwe
Gabriel Haládik:

mizuno rider

Jiří

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jste v testu měli i nějakou botu od Nike?

michal

Dobry den, jake boty lze doporucit s pronacni podporou zpevnene cesty. dekuji

Lucka

Dobrý den, prosím o radu jaké pořídit boty. Žena 32let, váha 68kg. Běhám denně okolo 10km. Převážně terén (cesta přes pole,les). Děkuji moc radu 🙂

Mirek

Dobrý den prosil bych poradit jaké boty si pořídit je mi 58 let a vážím 102 kg běhám 2-3 krát týdně 6 až 10 km většinou asfalt a zpevněné silnice. Jaké boty si pořídit s mojí váhou mam po operaci kolene a potřeboval bych větší odpružení .Děkuji za radu Mirek

Martin
Mirek:

New Balance M1080 verze 11, navíc jsou ideální i pro běžce s širší nohou. Také jsem musel díky vážnějším zdravotním problémům zkoušet a hledat a skončil u NB.
Hoka clifton mají hodně malou životnost a uprostřed bývají užší, což způsobuje puchýře na klenbě, případně protržení svršku boty. Brooks Glycerin může způsobovat problémy nad patou, kdy nemají ochranu achilovky a díky tvaru boty v zadní části se mohou zařezávat do nohy.

Vladimir

Dobrý večer, prosím o doporučení na „měkkou“ obuv tlumící nárazy na kolenní klouby. Jinak budu muset asi přestat běhat. Vážím 95 kg a měřím 195 cm. Běhám tak 1-2 týdně 5 km spíše po asfaltu či zpevněných cestách.

Radek

Zdravím , mě by zajímala nejrychlejší trailovka do 10km. Kombinace trail , silnice.
Díky za názory

Martin H.

Chybí mi kategorie minimalistická. Mám jich dost, ale jsem otevřen novinkám.

Zuzana Machová

Dobrý den, prosím také o radu s výběrem bot. Je mi 41 let, vážím 57 kg, mám supinační došlap, běhám cca 5x týdně 8-10 km, částečně po asfaltu 1/3, poté většinou zpevněné lesní cesty. Trápí mě bolest kolene, proto bych asi potřebovala silnější tlumení. Díky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: