Redakce

Michaela Gladišová

Míša dělala spoustu sportů od atletiky přes jízdu na koni a trekking až po běhání. Posledních 5 let se ale věnuje výhradně běhání. Nejraději běhá v přírodě a v horách se svým manželem nebo kamarády. Vystudovala mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale už při studiu věděla, že její životní cesta bude spojena s během.

Jan Picek

Spolupracovník webu SvetBehu.cz
Kromě psaní se věnuje organizaci závodu (byl ředitelem MS v orientačním běhu 2021), trénování a propagaci běhu a orientačního běhu. Kromě běhání má také rád jízdu na koloběžce. Je místopředsedou Českého svazu orientačních sportů a trenérem mládeže.

Jan Kalkus

Neustálé volejbalové tréninky v dětství víc a víc doplňoval o různé venkovní sporty až nakonec se studiem na VŠ definitivně vyměnil halu za „outdoorové hřiště“. I když ví, že nebude nikdy v ničem nejlepší, dělá nejradši od každého trochu – běh, lezení, skialpy, kolo…Hlavně když je to venku a pokud možno v horách. S Krkonošemi doslova za domem to jde naštěstí napůl samo. Momentálně ho běh dokonce živí. Tedy ne ten jeho, ale ostatních běžců – má totiž na starosti pořádání běžeckých závodů: Krosového poháru a Třeboňského maratonu.

Kateřina Matrasová

Redaktorka časopisu a webu Svět běhu, a také překladatelka a tlumočnice. Tato práce spojuje můj zájem o práci s textem a moji lásku k běhu. Běhám a závodím už přes deset let a běh je pro mě nejlepší formou odpočinku, užívání si přírody i prostorem pro získání nápadů na nová témata do časopisu.

Petr Říman

Běhám už asi čtvrtstoletí. Začátek, prostředek i současnost mého běhání jsou krušné a žádný z mých osobních rekordů není záviděníhodný. Uběhnul jsem pár desítek maratonů (skoro dva a půl páru), propotácel jsem se určitým počtem ultra běhů a několik z nich ani nebylo “dětských”. Spoustu závodů jsem spolupořádal, několik let pomáhám s jejich měřením.

Josef Smetana

Vystudoval na FTVS UK obor Tělesná výchova a sport se specializací Trenérství triatlonu.
Stále se aktivně věnuje běhům od 5 km po maraton, běhům do vrchu, lyžařským maratonům a triatlonu. Kromě psaní recenzí a článků o běhání se věnuje trénování atletické přípravky a vytrvalostních sportovců. Mezi svěřenci najdeme medailisty z MČR v atletice (15x), vítěze kategorií Českého poháru v orientačním běhu a triatlonu nebo účastníky legendárního triatlonu na Havaji.

Spolupracovníci redakce

Obsah portálu Svět Běhu tvoří také velká řada pravidelných či občasných spoluautorů.

Filip Peřinka

Filip se specializuje na triatlony, ale rád si zaběhne i kdejaký běžecký závod. Vystudoval FTVS a sport je jeho celoživotní vášeň. Ročně absolvuje až 40 závodů a rád se podílí s ostatními o své zkušenosti. I ve své profesi má velmi blízko ke sportu, věnuje se totiž trenérství jako osobní a kondiční trenér.

Kateřina Kašparová

Miluji běh, miluji matematiku a žiji si svůj sen. Jedním sen byl Spartathlon (246 km), kde jsem doběhla do Sparty na 2. místě. Jsem držitelka národního rekordu na 12 hod 133 km, reprezentantka ČR v běhu na 100 km a 24 hod. Vše, co dělám, tak s nadšením a úsměvem a ráda to přenesu i na druhé. UltraKatka, Ing. Kateřina Kašparová, Ph.D

Vojtěch Dvořák

Vojtěch Dvořák je šéfredaktorem Svetoutdooru.cz, nadšeným horolezcem a lyžařem. Přestěhoval se z kraje vinic a meruněk do Krkonoš. Kde to má kousek na hřebeny nebo na Prachov a Suché skály. Koketuje i s kajakem a miluje Jizeru, jako svou řeku učitelku. A taky běhá nebo se o něco takového pokouší. Nevzdává to a dělá ty komické pohyby zas a zas. Rád přemýšlí o vybavení a stále by něco vylepšoval.

Klára Mirvaldová

Běžkyně, milovnice hor a vítězka několika horských závodů a ultramaratonů, která má praxi nejen s dlouhými běhy, ale i krátkými silničními závody a maratony. Mimo běh se věnuje outdoorovým sportům, zdravému životnímu stylu a výživě.

Zuzana Krchová

Fyzioterapeutka, specializující se na léčbu běžeckých zranění a sportovní fyzioterapii. Zároveň je také běžkyní a všestrannou sportovkyní. Běhá v české skyrunningové a towerruningové reprezentaci. Ve své ordinaci www.fyziokinesis.cz se věnuje analýze běhu, léčbě pohybového aparátu a pánevního dna. Samozřejmostí je zde celostní psychosomatický přístup.

Radek Chrobák

Loňský i letošní vítěz extrémního vytrvalostního závodu LH 24, popularizátor běhu či pohybu obecně, cestovatel a psycholog. Radek se specializuje na distance +-100 a cítí se tím lépe, čím techničtější terén běží. Nekončí však jen u sebe, o běhu už něco málo napsal a snaží se k němu dostat především úplné začátečníky. Věří totiž, že pohyb patří ke zdravému životu. Procestoval mnoho asijských zemí, v některých z nich si i zaběhal. V běhání se také snaží zúročit poznatky ze své profese psychologa.

Linda Beniačová

Linda, narozena v Žilině na Slovensku, běžkyně tělem i duší. Od dětství měla na dosah Malou Fatru, kde začala jako dítě rozvíjet svůj pohybový talent. Během dospívání se věnovala týmovým sportům - v zimě lyže, snowboard a skialpy. Běhu se Linda věnuje naplno hlavně v posledních letech. Nejen jako trailová běžkyně, která se účastní závodů o různých délkách od 10 do 110 km. Ale i jako trenérka, která pomáhá rozvíjet svůj talent i dalším lidem v klubu Running zone, který Linda postavila na nohy a který poctivě buduje s týmem fajn lidí.

Jitka Richterová

Jitka sportuje a běhá vlastně od dětství, pravidelně asi od 12 let. Kromě běhu se věnuje také skialpinismu. Po bakalářském studiu na VŠE přešla na magisterské studium aplikované ekonomie do Innsbrucku i kvůli možnosti běhání v horách, kterému naprosto propadla. Nejraději běhá pomaleji a delší tratě a to při vegetariánské stravě. Chtěla by se víc věnovat i závodům ultra.

Matěj Burda

Orientační běžec pocházející z Děčína, nyní běhá za klub OK Jiskra Nový Bor. Milovník horolezectví, dlouhých treků a dobré četby. Trenér TSM Ještědské oblasti a stavitel několika závodů v orientačním běhu. Mimo jiné i juniorský stříbrný medailista z mistrovství světa v orientačním biatlonu.

Petr Bahenský

Od roku 1994 profesionální trenér běhů na Sportovním gymnáziu v Českých Budějovicích a T. J. Sokol České Budějovice, od roku 2012 odborný asistent na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích kde učí mj. fyziologii sportu, atletiku, regeneraci a pracuje v Laboratoři zátěžové diagnostiky. Je trenérem atletiky I. třídy.

Eva Podroužek Fryšárová

Nadšená amatérská běžkyně, která běhu propadla před šesti lety. Připravuje se pod trenérským dohledem a účastní se více než 20 závodů ročně. Píše blog ZaBěhu.cz. Je certifi kovanou výživovou poradkyní a jako novinářka má dlouholeté zkušenosti. Je spoluautorkou běžecké příručky Prostě běž! a kuchařky Prostě jez!

Jiří Šmiták

Osobní rekordy: 60 m - 7,7 /1967/ 100 m - 12,3 /1967/ 200 m - 24,8 /1967/ 300 m - 39,3 /1968/ 400 m - 55,2 /1968/ 500 m - 1:10,5 /1967/ 600 m - 1:28,0 /1968/ 800 m - 2:00,2 /1966/ 1 000 m - 2:39,8 /1967/ 1 500 m - 4:15,4 /1968/ 3 000 m - 9:31,0 /1969/ 5 000 m - 16:36,0 /1969/ 10 000 m - 36:24,2 /1970/ hodinovka - 16 239 m /1974/ půlmaraton - 1:41:41 /1999/ 25 km - 1:36:22 /1974/ maraton - 2:54:38 /1973/ 100 km - 11:40:00 /1976/ 25 km - 1:36:22 /1974/

Jakub Zemaník

Jakub Zemaník pochází z Čeladné, ale žije na Ostravici v Beskydech, běhá za SSK Vítkovice. Věnuje se hlavně běhům na dlouhé tratě. Krom tréninku dbá hodně i na regeneraci a životosprávu. Na kontě už má mnoho úspěchů, včetně úspěšné reprezentace ČR na Mistrovství světa juniorů a třech Mistrovství Evropy v kategorii U23. Působí nově jako spolupracovník redakce SvětBěhu.cz.

Pavlína Kufová

Fyzioterapeutka se specializací na sportovce a ženy po porodu, máma malé cácory a všestranná sportovkyně. Miluje kopce a nejraději do nich vybíhá, v případě zranění vyjíždí na kole. V zimě nepohrdne skialpami a běžkami, v létě lezením po skalách. Její motto zní: být stále v pohybu a čím výš tím líp!

Marek Rod

Marek Rod je ultramaratonec, běžecký trenér a specialista na vybavení s patnácti lety zkušeností. Trénuje běžce všech výkonností a časových možností, specializuje se na tratě od půlmaratonu dál. Líbí se mu v přírodě, ale nepohrdne ani silnicí, takže nikdy nevíte, jestli za rok doběhne další Spartathlon nebo další alpskou stomílovku.

Matěj Beneš

Mladý běžec a student vysoké školy z Prahy, který má za sebou i přes svůj mladý věk spoustu úspěchů. V roce 2020 doběhl na 3. místě na Beskydské7, umí ale taky půlmaraton pod 1:18 nebo kvalitně zaběhnout pořádný SkyRace.

Miloš Škorpil - Trénink na půlmaratony a maratony
Miloš Škorpil

je trenér, propagátor běhu a zdravého životního stylu, zakladatel Běžecké školy. Běhu se věnuje více jak 50 let. Dvojnásobný MČR v běhu na 24 hodin,
úspěšně absolvoval Spartathlon. Ivanu Sekyrovou připravil na olympijský maraton v Londýně. Je autorem či spoluautorem devíti knih o běhání. Sledovat ho můžete také na webu www.bezeckaskola.cz.

Ondřej Váchal

Běžec preferující závody na dráze, konkrétně na střední tratě. Rád se v rámci přípravy pravidelně účastní i menších krosových či silničních závodů s rodinnou atmosférou. Spolupořádá seriál Hrbáček Běžec Chodska, spravuje běžecké stránky na Facebooku a snaží se o atletice a běhání psát z pozice atlet - novinář. Vyrostl na Domažlicku (Horšovský Týn) a zastává heslo: Dívej se na cíl, nedívej se na soupeře.
Osobní rekordy: 800m: 1:58,81 - 1000m: 2:34,12 - 1500m: 4:06,18
Účastník mítinků Zlatá Tretra Ostrava, Memoriál Josefa Odložila a Českých akademických her (zisk 2x medailí).

Pavel Paloncý: Proč běhat ultra?
Pavel Paloncý

Absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze se věnuje především orientačnímu běhu, horským běhům, horskému kolu, kajaku nebo nejlépe všemu dohromady – závodům adventure race, kterých se účastní od roku 2006.

Redakce

SvetBehu.cz přináší po celý rok rady pro běžecký trénink, novinky a aktuality z běžeckého světa, tipy na běžecké trasy po České republice, reportáže ze závodů, rozhovory s předními osobnostmi české i zahraniční běžecké scény a nejčerstvější informace, recenze a testy běžeckého vybavení. SvetBehu.cz je součástí společnosti Svět Outdooru s.r.o.

Samuel Straka

Předseda Czech Skyrunning Association
a aktivní běžec. Kromě skyrunningových závodů
si zaběhl také řadu klasických hladkých závodů
jako například největší ultramaraton světa
Comrades Marathon nebo Boston maraton.
První závod v horách běžel v 2009 a Lavaredo
Ultratrail v roce 2012.

Tomáš Nohejl

Tomáš běhá rád celý (už docela dlouhý) život. Ať už (dříve hlavně) při jiných sportech, zpočátku fotbalu, na lyžích, triatlonu. Tak teď především samostatně a nejraději v terénu, na trailech a také na závodních tratích i s dětmi. A má štěstí, že běhání může (občas) spojit s prací sportovního novináře. Vystudoval (kdysi) Fakultu žurnalistiky UK v Praze, působil ve sportovních redakcích od Metropolitanu přes MF Dnes a Deníky, kam psal z mnoha olympiád i různých mistrovství světa. Posledních deset let „na volné noze\ nebo jako "agentura" spolupracuje s řadou médií i organizátorů akcí.