V minulém článku jsme rozdělili živiny, které přijímáme do dvou skupin – mikroživiny a makroživiny. Makroživiny obsahují energii a spadají do nich sacharidy, tuky a bílkoviny. Mikroživiny jsou skupina, do které můžeme zařadit vitamíny, minerály a stopové prvky. Přestože v mikroživinách nejsou kalorie a nemáme z nich energii potřebnou pro fungování a sport, jsou pro nás neméně důležité. Minule jsme rozebírali železo, proč je pro vytrvalce tak důležité a hlavně, proč právě vytrvalci často trpí jeho nedostatkem. Dneska se koukneme na zoubek druhému prvku, který je u běžců tak často skloňovaný. A to je hořčík, často se setkáme s výrazem magnesium.
Orientační běžci jsou semknutá komunita, která nemá za cíl v lesích pouze běhat a závodit s mapou a buzolou. Chtějí se o svou „tělocvičnu“, les, také starat a pečovat o něj, aby mohli běhat ve zdravém a příjemném prostředí. I proto bývá orientační běh označován jako „zelený sport“.
O potížích s pánevním dnem se moc nemluví, jeho poruchy jsou ale v celku časté, obzvlášť u sportovních aktivit bohatých na dopady, skoky, odrazy. Problémy se projevují nejčastěji u žen po porodu nebo v menopauze, ale mohou být i u mužů. Řešením není skončit s běháním a sportem. Pojďte si přečíst, jak můžete své problémy řešit nebo jim předcházet.
Yellow Ribbon run neboli Běh se žlutou stužkou má vizi, díky které lidé s trestní minulostí dostávají druhou šanci. Šanci vrátit se zpět do normálního života, začít znova. Měl jsem jedinečnou příležitost popovídat si s člověkem, který má o tuto šanci zájem. Dalibor má velkou část trestu za sebou, poslední dva roky si ale zpestřuje běžeckým tréninkem, který by pro něj měl už podruhé vyvrcholit závodem Yellow Ribbon Run. Povídali jsme si o tom, že běhat během výkonu trestu není samozřejmostí, jak se ve věznici vlastně trénuje nebo třeba o tom, jak se ve vězení může vytvořit běžecká komunita.
Začít běhat nebo si dokonce vytvořit návyk k běhání rozhodně nejde samo. Představa, že vstáváte ráno za úsvitu svěží, bez známky únavy absolvujete svůj běh a potom jste celý den nebytí energií, vypadá moc dobře. A tyto idylické obrazy nemusí být ani tak vzdálené od reality. A dokonce ani cesta k nim není nijak zvlášť komplikovaná. Jenomže, nějaký krok musí být přeci první… Takže kde začít? Máme pro vás 5 základních tipů, jak začít běhat, u běhu vydržet a navíc si jej co nejvíce užívat.
Říká se, že není umění chlastat, když vám chutná. Je jedno, jestli mluvíme o sportu nebo životu obecně, obojí čas od času přináší těžké chvíle. Také proto zde nebudu psát jen o běhu. Tento článek se dá vztáhnout na takřka všechny druhy výkonu, kterými mohou být například zásadní zkouška při studiích, prezentace vaší práce před kolegy nebo třeba pracovní pohovor. Projdeme si tedy několik tipů, jak se o sebe postarat před a po daném výkonu.
Orienťácký vrchol roku 2021? Určitě! Vrchol kariéry? Pro mnohé Čechy určitě! Mistrovství světa v orienťáku se bude v příštím roce konat v Česku a tento orienťácký svátek si určitě nikdo nenechá ujít.
Nadějný start podzimu vystřídaly úplné zákazy pořádání sportovních akcí, a tak další pokračování novinek ze světa běhu nechalo na sebe čekat dlouhé dva měsíce. Přesto sportovní svět nespal. Velkou listopadovou událostí byl pokus Kiliana Jorneta na překonání světového rekordu na čtyřiadvacet hodin. Byli jsme rovněž svědky nejlepšího mužského půlmaratonu všech dob při kterém dokonce čtveřice afrických vytrvalců překonala původní světový rekord. Anebo po dlouhých letech český vytrvalec prolomil magickou hranici sedmi hodin na závodě na 100 kilometrů.
Běhání s holemi má svá specifika. Koukněte se na videopředstavení italské značky Fizan, která vyrábí jedny z nejlehčích holí nejen pro ultra-trail.
Lidský organismus potřebuje palivo, aby mohl správně fungovat. U běžců, respektive sportovců obecně, je to, jestli do organismu lijeme palivo správně, vidět ještě výrazněji. A to především díky vyšším energetickým nárokům. Tohle „palivo“ si můžeme rozdělit na dvě velké skupiny – makro živiny a mikro živiny. Do skupiny makro živin patří sacharidy, tuky a bílkoviny a všechny tři formy jsou určitým druhem energie. Druhou skupinou, které se v tomto článku budeme věnovat více, jsou mikroživiny – zde můžeme zařadit vitamíny, minerály a stopové prvky. Tyto složky v sobě nemají žádnou energii. Pro správné fungování lidského organismu jsou ale zásadní, přestože jich naše tělo potřebuje velmi malé množství – odtud výraz „mikro“.