Předchozí rozhovor jsme spolu dělaly v době, když byla Tereza zraněná. Obdivovala jsem ji za její psychickou sílu a trpělivost. A ta očividně přinesla své ovoce. Terka letos výrazně výkonnostně vyrostla. Skončila 2. na mistrovství republiky ve skyrace, 6. na prestižním závodě Transgrancanaria a nedávno brala stříbrnou medaili na závodě Mozart 100 by UTMB, čímž získala možnost startovat příští rok na finále série v Chamonix. A v létě bude bojovat o nominaci na mistrovství světa v horských bězích…
Zkušená ultraběžkyně a jedna z hlavních trenérek běžeckého klubu Running zones Brno, kde se věnuje tréninku od dětí až po dospělé různých úrovní. Povídaly jsme si nejen o jejích běžeckých začátcích či aktuálních výsledcích, ale i o jejím komplexním přístupu k tréninku od běhu přes silovou přípravu až po stravu.
Několikanásobný mistr republiky v juniorské i dospělé kategorii, medailista z mistrovství světa v běhu do vrchu v Argentině. A taky skromný kluk z Jablunkova, který rád běhá po beskydských kopcích, už řadu let trénuje pod Janem Kervicerem a sám má zkušenosti s tréninkem mládeže.
Dráhová běžkyně zaměřující se především na stýpl a 800 m, dříve i reprezentantka v běhu do vrchu, která zvládá skloubit náročný trénink se studiem medicíny. Letos v dubnu při svém půlmaratonském debutu zvítězila Bára Stýblová na MČR a o týden později skončila 3. na MČR na 10 000 m. Nadcházející víkend ji budete moct vidět na republikovém šampionátu na 5 km.
Sešly jsme se v pondělí dopoledne po Vltava Runu. Eva byla unavená, ale plná zážitků. A po celou dobu rozhovoru sršela energií a radostí z toho, že dělá to, co ji baví a že může své dlouholeté zkušenosti z vrcholového sportu předávat dál. A RunTour? To je srdcová záležitost, kde s během ještě jako elitní lyžařka začínala, a od té doby se na závody tohoto seriálu ráda vrací, dnes už i s celou rodinou. A doufá, že se RunTour zase jednou vrátí do Hradce Králové.
Člen RunCzech Racing Teamu Damián Vích pro některé experty platil za černého koně Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary, ale sám na zvlášť velký úspěch ani nepomyslel. Nakonec vypálil rybník všem esům evropské běžecké špičky a stal se celkovým vítězem v osobním rekordu a nejlepším českém času historie závodu 1:04:23. „Že budu po patnácti kilometrech ještě ve vedoucí skupince, jsem vůbec nečekal, před závodem jsme počítali, že budu mířit na čas mezi 1:08 až 1:06,“ prozradil šestadvacetiletý závodník pražské Dukly. Tu pravou euforii špičkové sportovní události prožíval Vích zejména posledních pět kilometrů, když už běžel sám na čele závodu.
Vlastimil Lysák je úspěšný kondiční trenér běžců, ale i jiných sportovců. Přes den ho najdete nejčastěji ve fitku, ale organizuje také skupinové běžecké tréninky a sám je také aktivní běžec s řadou skvělých výsledků v domácích i zahraničních trailových závodech a s kvalitními časy na silnici. Sám na sobě rád zkouší, co bude na jeho svěřence nejlépe fungovat, a nahlíží na trénink z komplexního pohledu, aby do sebe vše zapadalo.
Tomáš Křivda je aktuálně náš nejlepší orientační běžec, několikanásobný mistr ČR a úspěšný reprezentant, který se v posledních letech pravidelně umísťuje na světových akcích v TOP10 a má na kontě pár výsledků na dosah medaile. Minulý týden si otestoval formu na Pražském půlmaratonu – a nedopadlo to vůbec špatně. Až do cílové rovinky běžel spolu s Patrikem Vebrem, který ho nakonec předstihl v závěrečném finiši a Tomáš bral druhé místo.
Bývalý úspěšný reprezentant v atletice a v orientačním běhu. Zatímco orienťák pro něj zůstal srdcovou záležitostí a věnuje se mu dodnes, v atletice dosáhl ještě větších úspěchů. Na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980 zaběhl nový český rekord na 5 000 metrů, který drží do dnešní doby – tedy již téměř 45 let! Pojďme si s Jirkou zavzpomínat, jak se tehdy trénovalo, a co by podle něj měli současní sportovci udělat pro to, aby jeho rekord překonali.
Běžecká trenérka, která pracuje v rámci projektu Rozběháme Česko a spolupodílí se na organizaci závodu Palestra Kbelská 10. Sympatická a energická Petra Heřman je ale také již přes deset let vodičkou na silničních závodech a v neposlední řadě vášnivou běžkyní, která kromě toho, že pomáhá plnit sny svých svěřenců a závodníků, jde i za svým běžeckým snem. To vše se snaží dělat co nejvíc přirozeně s důrazem na zdravý přístup.
Devětadvacetiletý slovenský reprezentant v trailovém běhu i ve skialpinismu, medailista z mistrovství světa v long trail z roku 2023. Vloni navíc doběhl na druhém místě v prestižním závodě CCC, „kratší sestry“ legendárního UTMB. S Petěm jsme si povídali nejen o jeho závodním běhání a skialpech, o přípravě na první stomílovku, ale i o tom, co ho jako vystudovaného trenéra nejvíc baví na trénování svých svěřenců.
Běžec a závodník, který ale už několik let „absolvuje“ závody z té druhé pozice – jako pořadatel. Za ty roky se z akcí, které spolu s kolegou Petrem Hradilem organizují, staly velmi vyhledávané závody, které jsou známé nejen pěknými terény, ale i osobním přístupem. S Honzou Kalkusem jsme si povídali o tom, co chystají v letošním ročníku seriálu trailových závodů Krosový pohár i na nedávno oceněném Třeboňském maratonu, ale taky o jedné „praštěné“ výzvě, která se koná už druhou březnovou neděli.
Funkcionář, pořadatel, mapař, závodník,… a táta bafuňář. To vše zvládá Honza Picek, nový předseda Českého svazu orientačních sportů. S Honzou jsme si povídali nejen o jeho nové funkci a vizi, kam by chtěl český orienťák dovést, ale i o tom, jaké to je ve třiceti letech stát v čele pořadatelského týmu mistrovství světa a co to obnáší. A také nám prozradil, kdy uspořádal svůj první závod a co ho vždy táhlo spíš na tu pořadatelskou stranu.
Druhý muž na letošním mistrovství ČR v zimním maratonu na LH24, v prosinci loňského roku doběhl 3. na Pražské 100. Adam Korecký ale umí i na silnici – má zaběhnutý kvalitní čas na Pražském maratonu a dvakrát zvítězil na Plzeňském půlmaratonu. A to všechno přesto, že trpí cukrovkou 1. typu – s tímto hendikepem se nejen naučil fungovat a podávat skvělé výkony, ale zároveň se snaží být dobrým vzorem pro ostatní a své odměny za vítězství dává na léčbu dětí.
Před pár dny suverénně zvítězil v závodě 24 hodin na Lysé hoře a stal se tak mistrem republiky v zimním maratonu jednotlivců. Původně lezec se na běhání začal soustředit teprve před pár lety, ale i za tu dobu už Honza Procházka posbíral pár úspěchů na domácích závodech i v zahraničí. Vloni si na závodě 100 miles of Istria doběhl pro 2. místo. Tím se kvalifikoval na legendární UTMB a zároveň se dostal do českého CRAFT týmu. S Honzou jsme si povídali o průběhu závodu na Lysé hoře, ale také o trénincích v okolí Brna, o tréninkových vzorech a cílech.