Běžecká zranění postihují až polovinu běžců, jde tedy o značně rozšířený fenomén. Nemalá část těchto obtíží zasahuje právě šlachy a vazy. Co vlastně šlachy a vazy jsou a k čemu nám slouží? Jak správně pečovat o tuto část pohybového aparátu a běhat tak, abychom ji co nejméně poškozovali?
Ráno pociťujete nepříjemnou ztuhlost v oblasti Achillovy šlachy? Při běhu vás tam občas píchá? Vaše bolesti jsou přítomny už i při obyčejné chůzi? Zmáčknutí nebo jen dotek v této oblasti je bolestivý? S největší pravděpodobností vás dostihl jeden z největších postrachů všech běžců – zánět Achillovy šlachy.
Zní to jako opakované klišé, které byste nejradši přelétli očima a posunuli se konkrétně do tréninkových doporučení, ale zkuste se aspoň na chvilku zamyslet, v čem všem je právě to vaše dítě jiné než vy? Odlišnosti budou různé i dle věku dítěte, ale obecně můžeme říct, že děti mají slabší duševní sílu a častěji jim hrozí vyhoření nebo zranění. Rozdíly hledejme i v jejich fyzickém fondu a schopnosti regenerovat. A také se liší tím, že se vyvíjí. Jejich nervová soustava má obrovskou plasticitu, tedy schopnost vývoje, rozvoje, přestavby. To, do jaké míry svůj mozek rozvine, pak už bude využívat po celý život. Má ob-rovskou schopnost a zároveň potřebu se učit. Vytváří si banku pohybových schopností pro život. Ne že by dospělý nebyl schopen vývoje či učení se, tato schopnost je ale už o mnoho menší.
Rozhodně víte, že sportování je dobré pro naše zdraví. Mírné cvičení v posilovně, ranní nebo večerní cvičení na čerstvém vzduchu může zlepšit náladu, celkový zdravotní stav a zejména stav pokožky. Lidé, kteří vedou aktivní životní styl, se však často setkávají s kožními problémy, které vznikají po sportování. Toxiny vycházejí s potem a často ucpávají póry. Jak správně pečovat o pleť před, po a během tréninku? V našem článku vám řekneme o několika základních pravidlech pro péči o pleť, které byste měli vědět, když pravidelně cvičíte
Jako běžci máme nejméně dva zásadní důvody vrhnout se na pravidelné otužování. Tím prvním – obecně platným – je vybudování silné imunity a odolnosti proti sezonním onemocněním. Tím druhým a neméně důležitým je zvýšení odolnosti proti nepříznivému počasí při běhu samotném a nezanedbatelný přínos pro zlepšení výkonnosti. Při vhodném načasování můžete také urychlit regeneraci. S otužováním samozřejmě souvisí i nezanedbatelný přínos v oblasti psychické (odhodlanost, pevná vůle, vytrvalost…).
Už Vám někdy lékař předepsal klidový režim? Anebo jste si ho naordinovali sami? Pomohlo to? Někdy pouhý klid pomůže, někdy ovšem ne. Pokud máte zlomenou nohu, či natrženou šlachu, pak se určité fázi klidu nevyhnete. Mluvíme tu spíše o chronických či tzv. funkčních obtížích, které ale také mohou člověka velmi potrápit. Mnoho běžců a ostatních sportovců je lapeno v bludném kruhu zátěže a klidu.
Každý, kdo někdy využil služeb kvalitních kompresních doplňků, určitě potvrdí, že tahle investice dává smysl. Snížení svalových otřesů, zpevnění svalů, zefektivnění krevního oběhu, oddálení únavy nebo zlepšení regenerace. To všechno jsou benefity kvalitní komprese. Tedy za předpokladu, že vyberete správně. Po jaké kompresi sáhnout?
Za výkony a zážitky do hor vybíháme nejradši. Příjemné nedělní odpoledne se ale rázem může proměnit v boj o zdraví. V horách neexistuje špatné počasí, pouze špatně připravený běžec. Proto jsme v redakci Světa běhu dali dohromady 10 +1 radu, jak se maximálně vyhnout problémům při pohybu v horském prostředí.
Bolí vás koleno, achilovka nebo pata? Na internetu už jste si našli diagnózy typu iliotibiální syndrom, skokanské koleno nebo patní ostruhu? Nezoufejte, vždy nemusí být tak zle. Je dosti pravděpodobné, že za vaši bolest můžou právě jen bolestivé body ve svalech, takzvané trigger pointy.
Poporodně se v různé míře objevuje inkontinence moči u poměrně vysokého procenta žen, častěji v návaznosti na porod vaginální (přirozený). Při vaginám porodu, kdy je na oblast pánve kladen velký tlak sestupující hlavičkou do porodních cest, musí dojít k povolení a roztažení všech struktur v pánvi – kloubů, svalů, vazů i nervů.
Jestliže vás při běhání začaly trápit problémy s inkontinencí, není radno tento problém ignorovat. Je dobré potíže řešit hned v zárodku. Jak se tedy nekontrolovanému úniku moči přizpůsobit a užívat si i nadále běhání bez stresu?
Jak si usnadnit regeneraci po běhu? Odpočinek nezačíná až po vyzutí bot. Regeneraci napomáhá i výživa během aktivity nebo správná pozice chodidel při běhání. Stabilní boty s podporou chodidla běžeckými vložkami a padnoucími běžeckými ponožkami oddalují únavu chodidla a usnadňují následnou regeneraci. Únavu nohou nelze zcela odstranit, ale vhodnou péčí o nohy ji lze posunout o mnoho kilometrů dál.
Na oblast pánve můžeme v představě nahlížet jako na loď na moři. K vodě, kterou je loď nadnášena, bychom mohli přirovnat svalovinu pánevního dna, která nadnáší další struktury. Pánevní dno tvoří poměrné velká skupina drobnější svalů, která vystýlá jako tzv. mistička spodní oblast pánve.
Je smutnou skutečností, že v současné době průmyslově zpracované potraviny neobsahují dostatečné množství látek potřebných ke správnému fungování organismu nejen u sportovců. Pokud se ohlížíte po přírodních potravinových doplňcích, nevynechejte nápoj ze spiruliny SpirAlps.
Téma regenerace je všudypřítomné. Často jsme zavaleni množstvím komerčních přípravků či procedur, které bychom „měli rozhodně“ používat. Udržet si přehled bývá složité, takřka nemožné.