Po České republice je spousta míst, kde si můžete koupit běžecké produkty, ale je opravdu jen pár kvalitních obchodů, kde se věnují výhradně běhu a kde vám poradí odborníci na slovo vzatí. Tady je přehled takových běžeckých prodejen.
Běh můžeme označit za fenomén mezi sporty. I když byl oblíbený prakticky od dob svého vzniku, lidé se k němu přivinuli hlavně v okamžiku, kdy koronavirová pandemie uzavřela prakticky všechna fitness centra. Lidé začali sportovat, protože se v domácím prostředí začali nudit, což vedlo k vypěstování tohoto pozitivního návyku. Pokud s běháním teprve začínáte, nenechte se těmi, kdo ve sportu už nějakou dobu dominují, strhnout. Jděte na to postupně, ať takzvaně „nepřepálíte start”.
Vyvážená strava, dostatek pohybu, co nejméně stresu a kvalitní spánek. To jsou některé ze zásad zdravého životního stylu. Právě s posledním zmíněným bodem má podle Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) problémy až 40 % populace. Někteří spí málo, jiní nekvalitně. Jak tedy jít dobrému spánku naproti, abyste byli odpočatí a plní energie?
Konec února je nejvyšší čas pro plánování sezóny. Přinášíme rady, jak si strukturovat celoroční běžecký kalendář. Kolik závodů odběhat? Co vše plán můžeme ovlivnit? Jak do toho vstupuje rodina?
Maraton nemůžete běžet jen tak bez přípravy. Tréninkový plán, který jsme připravili, je určen začínajícím vytrvalostním běžcům, kteří se chystají na svůj první opravdu dlouhý závod.
Už zase Vás pobolívá v krku? Cítíte se unavení, ale zas nic tak závažného Vám není? V hlavě se Vám stále točí otázka, zda Vás trénink položí nebo ne, a tak ho radši odkládáte na neurčito, až se budete cítit lépe? Jenomže lépe Vám není a s virózou se to nekonečně dlouho táhne… Máme pro Vás tip. Obohaťte svůj trénink o zimní plavání!
Závodíte rádi v terénu? Ale nestíháte mezitím trénovat běh do kopce nebo z kopce? Pak jsou pro vás určitě dlouhé výběhy strašákem v průběhu závodu. Neexistuje žádný jednoduchý trik či kouzlo, jak být dobrý a rychlý. Jedinou možností je trénink.
Většina z nás, běžeckých či jinak sportovně zaměřených sportovních nadšenců, používá běžecké či vymazlenější multifunkční chytré sportovní hodinky. Oproti tomu existují i tací běžci, kteří ignorují technický pokrok a zarytě odmítají cokoliv slyšet o sportovních hodinkách či dokonce o sporttestrech. Každého volba. Proč ne? Možnosti jsou jen dvě. Zvolit cestu, kde se jednoznačně spolehnu na vlastní pocit nebo se řídit exaktními daty a inovativními technologickými přístupy, které maximálně zvyšují efektivitu tréninku? To je otázka. V článku se pokusím vypíchnout důležitost sportovních hodinek a jejich význam ve sportovním tréninku, aby byly dobrým sluhou, ne zlým pánem.
Nikdy jsem nenavštěvoval atletický klub, vždy jsem byl běžec – laik, a i proto nikdy mé výsledky nebyly kdovíjaké. Nikdy však není pozdě si nechat poradit a i já jsem se k tomu rozhodl. Na jeden z tréninků jsme si pozval mladého, ale zároveň už zkušeného trenéra Jaroslava Hochmuta.
Věnujete hodiny dlouhému a monotónnímu tréninku a stále se nedostavují očekávané výsledky? A co když vám řekneme, že stačí trénovat pouhé 4 minuty k tomu, abyste se znatelně zlepšili? Nevěříte? Vyzkoušejte s námi Tabatův trénink!
Známe to asi každý. Nechce se nám vstávat, snídaně trvá déle než obvykle a do toho všeho volá kolega. Nestíháme. Běžíme na vlak, autobus, tramvaj nebo metro. Tentokrát souboj probíhal v odpoledních hodinách a na větší vzdálenost. Jak to všechno dopadlo?
V čem jsou základní rozdíly a k čemu je ten který dobrý? V následujícím článku se dozvíte, kdy běháte a kdy se jedná o indiánský běh neboli jogging.
V minulých dílech seriálu „Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce?“ jsem se zaměřil spíše na tu aktivní část, tzn. na posilovnu, otužování a jógu. No…někdo může vnímat otužování jako ne moc aktivní činnost, ale to byste se divili, jak to zrychlí tep, možná více jak při 30. kilometru v maratonu…
Správné držení těla, odstranění špatných návyků ze sezení u počítače může mít velký vliv na zlepšení nejen vaší techniky, ale také celého vašeho výkonu běžeckého stylu. Alexandrova technika je metoda, jak toho docílit.
Pro nás v redakci je zima období, kdy jde vše tak nějak víc ztuha. Kvůli namrzlému asfaltu na stezce nebo díky hlubokému sněhu na horách jsme o poznání pomalejší. Vychytat správné navrstvení oblečení, abychom nepřehřáli motor, ale zároveň nepromrzli, je taky velká alchymie. A ani přemluvit unavené tělo vyběhnout jen s čelovkou do tmy, není nic jednoduchého. Jenomže, až se jarní sezóna zeptá, argument „byla tma…“ nám bude k ničemu. Jak tedy poznám, že už je opravdu třeba začít trénovat…?