HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejnovější

Píchání v boku při běhu

Dobrý den,
děkujeme moc za příspěvek. Článek je velmi starý a je možné, že u něho neproběhla odborná korektura. Můžete mi napsat na mail jan.picek@svetbehu.cz a případně nám pomoci upravit ho tak, aby aby byl v pořádku?
Moc děkuji.
Zdraví
Jan Picek, SvětBěhu.cz

Dobrý den.
Váš web se mi líbí a nalezl jsem tady spousty rad, ale článek o píchání v boku je plný anatomických nesmyslů. Jednak latinské názvy jsou plné překlepů- správně peritoneum viscerale, peritoneum parietale a cavitas peritonealis. Dále peritoneální dutina v žádném případě není vyplněná tekutinou. Za fyziologických podmínek se minimální množství objevuje u žen v době menstruace, ale jinak je tento prostor "suchý". Tekutina signalizuje nějakou nemoc, patologii- tzv. ascites u jaterní cirhózy, tekutina při zánětu střev nebo při proděravění (perforací) trávicí trubice. A poslední- píchání v rameni nesouvisí s tím, že brániční nerv je v blízkosti nervu pro rameno. Žádný nerv pro rameno v této oblasti není. Brániční nerv ( nervus diaphragmaticus) probíhá po hrudní stěně směrem k rameni a na krk, kde se napojuje na míchu v úrovni C3-C5 . Bolesti ramene souvisí s drážděním bráničního nervu, ne s blízkostí "nervu pro rameno."
Jsem chirurg s 23 letou praxí, takže vím o čem píšu. Samozřejmě vše co uvádím je velmi lehce dohledatelné jak na webu tak v odborné literatuře.
Můj příspěvek je jen snahou o uvedení problematiky na pravou míru. Váš web mám rád a rád ho budu navštěvovat i nadále.
S pozdravem
Matúš Peteja

Nejdiskutovanější