HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejnovější

Tajemství hodnoty VO2 max
Tréninkové tipy

Hodinky Garmin245 FR. VO2Max z hodinek 58, a při testu naměřeno 70,6. Takže hodnoty z hodinek (Garmin) bych bral velice orientačně.

Ano je to i logické. Já teda hodnotu Training Effect uplně nesleduji, ale toto číslo říká něco o tom "jak těžký" pro běžce byl trénink. Vychází z hodnoty VO2Max a taky hlavně z úrovně tepové frekvence v průběhu daného tréninku a obvykle pokud se vám zvedne VO2Max, tak při stejném tréninku (vzdálenost a tempo) budete mít s velkou pravděpodobností nižší tepovou frekvenci.
I když běháte "málo" a pořád stejnou trasu a pořád přibližně stejnou intenzitou, i tohle vám do nějaké úrovně zvedá kondici i VO2Max. Když jste v lepší kondici (budete mít vyšší VO2Max), tak pokud poběžíte stejnou trasu stejně rychle, obvykle budete mít nižší tepovou frekvenci. No a od toho se odvíjí training effect. Pokud poběžíte stejnou vzdálenost stejným tempem, ale na nižší tepové frekvenci, bude pro vás mít tento trénink nižší zátěž (efekt) než dříve když jste začínal. Pokud byste tak chtěl dosáhnout stejného tréninkového efektu jako dříve, bude nutné běžet rychleji, abyste měl tepovou frekvenci na stejné úrovni jako dříve.
Ono se to nezdá ale ve spoustě testů co jsem viděl, vychází právě u Garminů vypočtená VO2Max překvapivě docela přesně.
Mě hodinky ukazují VO2Max většinou okolo 70. Nejsem profi, ale určitě se nepočítám mezi hobby běžce, kteří si chodí zaklusat.
Běžně mimo soustředění naběhám 70-80km/týden, ovšem docela dost jsou z toho intenzivní tréniky (např. 5+3+2+2km třeba v tempech 3:30-3:15/km s 3 minutovou pauzou, nebo tempové běhy např. 12km (3:30/km).
Na těch tempáčích je to znát asi nejlíp. Po týdnu se jde to stejné ale celé o 5s/km rychleji ale tepovku mívám stejnou jako předchozí týden, takže je na tom vidět to zlepšení,

nedaří se mi po porodu znova začít běhat
Ženy a běh

Ahoj, jdu sem s prosbou o radu. Před 4 lety jsem běhala na moje možnosti docela dobře (5 km v terénu za cca 30 min). Po porodu ale nejsem fyzicky vůbec schopná se k běhání vrátit. Nepřibrala jsem skoro nic, ale nedokážu se při běhu odrážet nohama. Pokud zaberu, začnou mě bolet kyčle a mám dojem, jako by mi někdo nohy z kyčlí vytahoval ven z těla. Dříve to bylo spojené i s ostrou řezavou několikadenní bolestí šikmého svalu vedoucího přes stehna (i při popoběhnutí 50 metrů na tramvaj), ale na to jsem dostala na fyzioterapii cvičení a asi za 2 měsíce cvičení se to spravilo. O schopnost udělat s přestávkami 50 dřepů bez následné několikadenní ostré bolesti ve stehnech jsem bojovala 2 roky. Teď už to konečně jde. Myslela jsem nejdříve, že je to následek velkého rozestupu břišních svalů, ale škvíra se po roce cvičení stáhla na cca 1,5 prstu šířku a doktorka tvrdí, že toto už není potřeba řešit. Břicho cvičím pravidelně, pravidelně bez bolesti lezu na umělé lezecké stěně docela těžké věci, shyby také udělám bez bolesti, rotoped je taky v pohodě. Ale při běhu nohy neposlouchají ani trochu. Fyzioterapeutka mě nechala posilovat svaly kolem kyčelního kloubu, ale mám dojem, že cvičení nemá žádný efekt na nic.
Pokud byste někdo měli podobnou zkušenost a dovedli poradit, co s tím, byla bych moc ráda, chtěla bych se k běhání vrátit.

Nejdiskutovanější