Pro nás v redakci je zima období, kdy jde vše tak nějak víc ztuha. Kvůli namrzlému asfaltu na stezce nebo díky hlubokému sněhu na horách jsme o poznání pomalejší. Vychytat správné navrstvení oblečení, abychom nepřehřáli motor, ale zároveň nepromrzli, je taky velká alchymie. A ani přemluvit unavené tělo vyběhnout jen s čelovkou do tmy, není nic jednoduchého. Jenomže, až se jarní sezóna zeptá, argument „byla tma…“ nám bude k ničemu. Jak tedy poznám, že už je opravdu třeba začít trénovat…?
Letošní závodní sezóna je v plném proudu. Mnozí z vás už máte za sebou několik závodů a plánujete se zúčastnit ještě mnoha dalších. Víte ale, jak si v průběhu dlouhé závodní sezóny udržet skvělou formu a jak ji dokonce zvýšit?
Půlmaraton je velmi oblíbená vzdálenost mnoha běžců a běžkyň. Trénink ale určitě nepodceňujte, na tuto vzdálenost je již mnohem více potřeba trénovat vytrvalost, ale stále je třeba zařadit i trénink rychlosti.
Souhrn všeho důležitého o tréninku, stravě, motivaci, regeneraci a výbavě, co je pro úspěšné zvládnutí půlmaratonu a maratonu potřeba!
Na závod o délce 21,1 km je už potřeba se pořádně připravit a rozhodně nic nezanedbat. Důležitá je samozřejmě dlouhodobá tréninková příprava, ale pár dní před závodem už nic tréninkově nedoženeme. Jak se ale stravovat v den takového závodu?
V krásném prostředí v okolí Borské přehrady v Plzni a parku Škodaland se čtvrtou dubnovou sobotu odehraje již osmý ročník Půlmaratonu Plzeňského kraje. Pokud si někdo netroufne na celou 21kilometrovou trať, která je certifikovaným půlmaratonem, může si zaběhnout jeden z doprovodných běhů, a to buď Omexom krajskou desítku či pětku. Své ratolesti rozhodně vezměte s sebou. I pro ně jsou připraveny dětské závody na tratích od 100 do 800 metrů.
Plánujete si letos poprvé zaběhnout půlmaraton, rozšířit obzory anebo pokořit osobák? Neomezujte se jen na známý půlmaraton v Praze, zkuste i komornější půlmaratony mimo Prahu nebo naopak vyrazte změřit síly do mezinárodní konkurence a spojte běh s víkendovým výletem.
Běháte už nějakou dobu a rádi byste si vyzkoušeli závody delší než 10 km? Ultramaratonec a trenér běhu Miloš Škorpil radí, jak se připravit na distance půlmaraton nebo maraton!
Běžecký život utíká stejně rychle jako ten obyčejný. Druhý prázdninový měsíc za námi a hlavní část přípravy je u samotného konce. Nyní se pokusíme vše vyladit tak, aby se zaběhl požadovaný čas, případně se k němu co nejvíce přiblížit.
Měsíc a půl tréninku má Tereza zdárně za sebou. Za tu dobu se spoustu věcí událo a je možné provést první zhodnocení dosavadní naplánované přípravy. Nutno říci, že i po tak relativně krátké době je toho dost, co můžeme objektivně posoudit a zhodnotit.
Už dlouho běháte, občas si dáte nějaký závod na 5 nebo maximálně 10 km, ale letos jste se rozhodli, že si zaběhnete půlmaraton? Podobně to má i naše kolegyně – fotografka Tereza Mašková. Ona má však velkou výhodu, že její otec je Jirka Mašek – náš kolega a trenér, který jí bude sestavovat tréninkový plán. Můžete využít příležitosti a připravovat se na půlmaraton společně s Terkou.
Chcete se dostat do dobré kondice a běhat půlmaraton za 2 hodiny a 20 min.? Tréninkový plán o 4 týdnech je ideální přípravou.
Peter Snell, Murray Halberg nebo Lasse Virén mají kromě zlatých medailí z olympijských her společné jméno trenéra Arthura Lydiarda. Chcete i vy trénovat jako šampioni? Přečtěte si více o anaerobní kapacitě a závěrečném ladění.
Tréninkový plán pro běžce, kteří již mají nějaké zkušenosti a potřebují zlepšit svůj čas. Uběhnout půlmaratón s cílovým časem 1:50.
Peter Snell, Murray Halberg nebo Lasse Virén mají kromě zlatých medailí z olympijských her společné jméno trenéra Arthura Lydiarda. Chcete i vy trénovat jako šampioni? Čtěte, jak na to!