Marek Minář

Rekordy

10 km 32:17 (2019)

Největší úspěchy

Stříbro a bronz z juniorského MS v orientačním běhu 2014
10. místo na Světovém poháru v orientačním běhu Praze 2018 (knock-out sprint)
8. místo z týmového závodu Tiomila s mým švédským oddílem IFK Mora OK.
Garmin utlra race Polsko a 3. flek na trase 53km.
Marek Minář 2.0

Občas se zblázní a přihlásím se na něco nesmyslného, třeba na 53 km

Co podstatného se od posledního dotazníku „Běžec týdne“ v běžeckém životě změnilo?
Už ani nevím, kdy jsem poslední dotazník vyplňoval, takže se určitě změnilo celkem hodně 😊, třeba přístup k tréninku a navázání kontaktu s novým trenérem, kde jsme úplně změnili moji přípravu, snad k lepšímu 😊.

Co ti běhání dalo a vzalo?
Běhání je otázkou životního stylu, takže mi dalo hlavně spoustu super přátel, nezapomenutelných zážitků. Co mi vzalo? Možná mi vezme tak občas trochu školy, ale kdo by tam chtěl pořád chodit že jo 😊

Nejsilnější běžecký zážitek?
Určitě Světový pohár v orientačním běhu loni v Mladé Boleslavy a juniorské mistrovství světa v Bulharsku v roce 2014. Jo a málem bych zapomněl na Garmin ultra race v Polsku, kdy jsem se zbláznil a přihlásil se na trasu 53 km.   

Co nejraději běháš?
Orientační běh, ale občas si zaběhnu i nějaký asfalt či kros.

V budoucnu bych chtěl placku z MS

Jaký je tvůj (ne)oblíbený typ tréninku?
Oblíbených tréninků je spousta, neoblíbených o něco míň. Při letošní sezoně jsem si hodně oblíbil kopce na hranici AP, dlouhé běhy po horách, rychlý tempový úseky a v neposlední řadě trénink ve fitku pod hlavičkou Andrlesport. Jo a od letoška fakt nemusím tréninky jako 6x2km v tempu 3:15/km nebo fartlek 6x(5 minut 3:30/km + 3 minuty 3:20/km + 2 minuty klus), tohle jsou tréninky který chceš, ale fakt děsně bolí!

Proč?
Hlavně mě ženou kupředu výsledky, chuť se neustále se zlepšovat a vidina toho, že snad jednou urvu i placku z MS v orienťáku. Dále pak to, že si bez běhání život snad ani nedokážu představit.

Nejoblíbenější místo k běhání?
Jeseníky a Králický Sněžník, tam to fakt miluju!

Nejoblíbenější závody?
V orienťáku samozřejmě všechny, hlavně ale ty týmové (Tiomila a Jukola), kdo nezná, doporučuju vyhledat 😊 . Jinak snad všechny horský běhy a občas nějaká ta silnice. Nejvíce se mi ale vryl pod kůži závod na 10km v Šumperku s názvem Šumperun, trať neskutečná, organizace skvělá a divácká kulisa jak se patří!

Příprava na Tiomilu podle Miloše Nykodýma

Na delších závodech mi docházelo, zkusil jsem lowcarb a superkompenzaci

Tajný výživový tip?
V poslední době jsem z důvodu „hlaďáku“ snad na každých závodech delších jak hodinu začal vyřazovat z jídelníčku sacharidy a před delšími závody dělat superkompenzaci (sacharidovou bombu). S tímhle vším mi hodně pomohl Ondra Mohyla. Dík! Z vlastní zkušenosti můžu říct, že mi to fakt hodně pomáhá a hlaďáky zmizely. Je to sice občas dřina si tohle uhlídat, ale myslím, že to stojí rozhodně za to!

Kolik ti doma leží párů běžeckých bot?
No, řekl bych takových 20 páru určitě. Těch oběhaných je mi docela líto, takže je nechci jen tak zahodit a pořád je mám v botníku uložený na horší časy, třeba na sekání zahrady občas nějaký vytáhnu.

Ve kterých nejraději běháš?
V poslední době brousím lesy a cesty hlavně v Inov-8. Na asfalt pak hodně používám kousky od Adidasu.

Tajný sen je Dolomitenmann

Oblíbený kousek vybavení?
Buzola, čip a mapa. Bez toho si orienťák nedokážu představit.

Co děláš, když zrovna neběháš?
Docela mě teď zaměstnává škola, ale jinak si rád skočím na dobré pivko a jídlo. Občas pak vyrazím někde do zahraničí. Hlavně do hor, tam to mám tuze rád!

Co bys dělal kdybys neběhal?
Asi hodně cestoval, ale stejně když bych v zahraničí viděl hory, tak bych musel vyběhnout. Pak mám ještě hodně rád skialpy, na těch se se dá hezky blbnout.

Co bys chtěl ještě ve spojení s běháním zažít?
Zaběhnout si Redbull Dolomitenmann, to je prostě týmový závod, který chceš zažít.

Díky, Marku. A ať se daří i nadále!

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: