Třeboňský 1/2maraton

Třeboňský 1/2maraton

Turistický region
Jižní Čechy
Kraj
Jihočeský
Délka trasy (km)
21.1
Povrch
Převážně asfaltový
Převýšení (m)
23

Vystartujete z třeboňského renesančního náměstí, kde začíná pouť unikátní 1/2maratonské trasy.

Nejprve proběhnete historickou branou za historické hradby a po necelém kilometru odbočíte na asfaltovanou cyklostezku do Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Tam zůstanete až do 41. kilometru. Rovinaté cesty s hladkým povrchem a asfaltové cyklostezky vás budou provázet po většinu trasy, proběhnete jimi mezi rybníky a lesy, loukami, občas minete chalupu. Věděli jste, že tady žije i stálá populace losů?

Fakt, že probíháte rybníkářskou oblastí, jež je vážným kandidátem na zápis mezi místa, která chrání UNESCO, vám hraje do karet, do kopečka to tu zkrátka nepovede. Kde jinde v Evropě si užijete rovinatého terénu s minimálním převýšením v okouzlující přírodě? Možná právě nad touto otázkou budete cestou po příjemných rovinkách přemýšlet. Okolní zelení jistě pomůže udržet vaší mysl svěží a motivovanou k co nejlepšímu výsledku. I když vlastně koncem října budou stromy spíše zbarveny do zářivě žluté, rudé a zlaté barvy. Věděli jste, že je vědecky prokázáno, že člověk podá lepší fyzický výkon, když je obklopen přírodou než když běží městem?

Trať Třeboňského maratonu vede kolem celé řady přírodních i historických zajímavostí. Jakmile vaše kroky vykročí z Hradecké brány a prosvištíte naučnou stezkou, rázem se ocitnete v jiném světě. Ve světě pod vládou přírody, památných stromů, čarovných lesů a pověstí, které tento pohádkový kraj od nepaměti provázejí. První z nich vám možná vytane na mysli hned na začátku u Čertova dubu. Očaruje vás osamělost ostrůvku na Kaprovém rybníku? Nebo se zasníte o věčnosti u památné Třeboňské lípy? Při křižování lesa před obcí Majdalena zahlédnete žlutou kapličku Barboru, tady už 1/2 maratonští závodníci tuší brzkou otočku s občerstvením a návrat do cíle, přidávají tedy do kroku. Maratonci pokračují a nechávají se dále unášet nejen okolní krásou a energií, ale i ideálním povrchem.

Na trati jsou také krátké okamžiky, kdy seběhnete z asfaltových stezek na kvalitní lesní cestu s hladkým povrchem, který ani za mokra neklouže, ale přesto je měkčí než asfalt. Pocítíte úlevu a odlehčíte svým kloubům, obzvláště pak v druhé polovině trasy. Ti z vás, kteří by upřednostnili měkčí povrch déle, mohou i na asfaltových úsecích velmi často běžet po okraji cesty občas porostlém mechem. Užijete si tak přírodního a přesto rychlého povrchu.

Poslední kilometr si užijete pohádkový doběh do historického srdce Třeboně a naberete na něm tu správnou rychlost pro cílovou rovinku.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: