Jak běhat v zimě – Rocky Mountains v -20 °C

Jak běhat v zimě – Rocky Mountains v -20 °C

Se zimním obdobím přichází velké dilema pro mnoho běžců. Zejména ti méně zkušení čelí pokušení vyhnout se tréninku a do mrazů raději nevyrazit. Ti zkušenější potom většinou znají své limity i tělo a ví, do čeho se ještě pustit.

Sám dlouhé běhy ve velkých mrazech nijak zvlášť nevyhledávám, nicméně před pár týdny se mi naskytla příležitost zaběhat si přímo v srdci kanadských Rocky Mountains – horském městečku Banff. Podstatný detail tohoto lákavého plánu ovšem byl, že šlo o běh s čelovkou cca v -22 °C. Jak se na takový běh připravit?

Běhání ve velkém mrazu

Moje obecná rada pro běhání ve velké zimě je poslouchat své vlastní tělo a najít svojí komfortní zónu. Přece jen lidské tělo má mimo jiné skvělou vlastnost v tom, že je do jisté míry schopné samo vytvořit dostatek energie a po pár minutách běhu se zahřejete. Rozhodně ale není dobré podcenit výbavu. Čepice, dostatek vrstev a kvalitní rukavice jsou nezbytné. Opravdu ve velkém mrazu se mi osvědčily rukavice – palčáky. Sice to není ten nejelegantnější doplněk běžce, nicméně pokud jste dostatečně odhodlaný sportovec k běhu v mrazech, na vzhledu vám nejspíše tolik záležet nebude. Velkou výhodou palčáku je, že se jednotlivé prsty navzájem zahřívají a vy tak udržujete v teple celou ruku. Neocenitelným pomocníkem v zimě je i nákrčník Buff, který lze využít mnoha způsoby.

Pokud hrozí opravdu silné mrazy (-10°C a níže), je dobré zvážit délku vašeho obvyklého tréninku. Přece jen v extrémním případě může hrozit podchlazení, proto je dobré někdy trénink v mrazech zkrátit. Dlouhým výběhům nenahrávají zejména klasické boty-maratonky, v nichž zkrátka po nějaké době chlad pocítíte. Vyřešit to můžete nákupem speciálních zimních trailových bot. Dalším dobrým doplňkem mohou být protiskluzové návleky – tzv. microspikes.

Jak se nakonec v Rocky Mountains běželo?

Trávit dny v Banff National Park a nevydat se na trailový běh, bych považoval za opravdu promarněnou příležitost. Banff je opravdu krásné město, z jehož ulic vidíte neuvěřitelné horské štíty jako na dlani. Nakonec jsme se k běhání dostali až večer s čelovkami, ten den jsme za sebou měli již vertikálních 1200 metrů výstup ve sněhu a ledu na Mt. Fairview (2770 m.n.m.). Tudíž jsme nakonec zvolili jen krátký výběh na Tunnel Mountain – 1690 metrů vysoký kopec přímo nad Banffem. První minuty běhu v -22°C byly opravdu náročné. Pro tělo a plíce je to velký teplotní šok. Dýchání těžkého chladného vzduchu mi dělalo největší problém, krom toho s přibývajícími vertikálními metry teplota dále klesala. Hodně mi pomohl již zmiňovaný nákrčník, který jsem měl natažený přes ústa, tak aby vzduch do plic přicházel alespoň o něco teplejší. Po pár kilometrech si ale tělo na okolní teplotu zvyklo. Na vrcholu nám odměnou byly neuvěřitelné noční výhledy na údolí Banffu i okolní zasněžené vrcholy. Za dalších 20 minut jsme již nasedali zpět do auta s dalšími skvělými zážitky. Shodli jsme se, že i přesto, že běh v takovémto mrazu je poměrně náročný, tak to rozhodně stálo za to.

Pokud se někdy pustíte do podobného dobrodružství v Banffu, mohu jako skvělou regeneraci doporučit návštěvu termálních pramenů. Tělo si po náročném horském dni skvěle odpočine, i když to pro něj je také poměrně velký šok. Teplota vody je 40°C a okolního vzduchu -20°C, což je opravdu velký rozdíl. Každopádně návštěvu kanadských Rocky Mountains a údolí kolem města Banff mohu jen doporučit!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: