KTRC Český les: Trailovou výpravu Chodskem, po stopách Koziny i zaniklých osad, vyhrál Zemaník před Štefkem

KTRC Český les: Trailovou výpravu Chodskem, po stopách Koziny i zaniklých osad, vyhrál Zemaník před Štefkem

Roviny nebo kopce? I poslední závod letošního Kilpi Trail Running Cupu, největších tuzemského seriálu běhů v terénu, jímž byla premiéra v Českém lese, potvrdil nadřazenost zvlněných profilů. Horský specialista Jan Zemaník v něm porazil legendu silničního běhu Róberta Štefka.

Souboj trval (skoro) sedmnáct kilometrů s převýšením 480 metrů a víc než hodinu. „Žádná domluva, první kiláky jsme šli po třech třiceti,“ říkal o 22 let mladší Zemaník. Jeden primát získal už před startem jako nejvzdálenější účastník, cestoval sem téměř 600 km. „Stálo mi to za to. Ještě nikdy jsem na Chodsku nebyl a moc rád jsem to tam poznal,“ říkal běžec z beskydské Ostravice.

Barvy lesa rozprostřely nádhernou podzimní paletu

Ještě na východní straně kopce Čerchova se při příjezdu nořil do mlhy jako doma na Lysé hoře, ale Nemanice na západě už ho přivítaly slunečními paprsky a ideální teplotou až k deseti stupňům. A barvy lesa na české i německé straně, kudy se běželo, rozprostřely nádhernou podzimní paletu.

Závod je součastí seriálu Kilpi Trail Running Cup. V Českém lese se běžel poslední závod tohoto seriálu. Více informací o závodě KTRC Český les najdete v termínovce.

Zemaník vyhrál o téměř tři minuty

To Štefko podobný trail běžel snad poprvé v životě, ačkoliv má ve svých 48 letech zkušeností z celého světa, dráhy, silnic i klasických krosů. „Nemám ani trailovky, ty za nás nebyly,“ usmál se bezelstně, když vyrazil v silničních maratonkách. „Po loukách i v hluboké trávě to šlo,“ popsal vývoj. „Ale ten pád do rokle na hranici bych nedal ani v nich. Tam jsem raději opatrně sešel, tam se rozhodlo.“ Do té doby Zemaníka stíhal na pár kroků.

Po rovině i v mírných stoupáních, jen z kopců ztrácel. Jenže po náročném úseku, který pořadatelé vytyčili až den před startem, ztratil šanci. Zemaník vyhrál o téměř tři minuty. Dalších šest nadělil třetímu Ondřeji Sklenářovi.

„Trať by se dala i protáhnout ještě do větších kopců,“ hlásil další skvělý běžec nedávné minulosti Pavel Faschingbauer, který přijel z nedalekého domova aspoň povzbudit bývalého parťáka Štefka a další běžce. „Já už číslo navléknu jen s dcerou. Anebo s kamarádem, který slíbil běžet maraton,“ omlouval se.

Pro obyvatele příhraničních Nemanic i Waldmünchenu se stal závod zajímavou atrakcí

Třeba v dětských závodech běžely nadšeně i romské děti, kde to vidíte? Navíc pořadatelé připravili pro doprovod závodníků vyhlídkovou jízdu s výkladem v češtině i němčině.

Vždyť trasa probíhala třemi osadami, vysídlenými po druhé světové válce. Zbyl tu jen rozvalený hřbitov a trosky stavení. Ale možná i tenhle běh přispěje k dalšímu smíření, na startu byla i řada Němců. Kdysi za komunistické hrůzovlády tady měli nejblíž umístěné elektrické dráty a ze zhruba třiceti metrů na sebe přes hranice volali členové rozdělených rodin…

Mezi ženami zvítězila Martina Hampejsová

Mezi ženami zvítězila 44letá Martina Hampejsová, která se dočkala odměny za pravidelnou účast v podnicích KTRC. Zato Zuzana Kubáňová, dvojnásobná mistryně světa v racketlonu a účastnice extrémních závodů, desátá v pořadí, získala v tombole hlavní cenu zapůjčení vozu Subaru na víkend s plnou nádrží, hned při svém prvním startu! Doprovodnou kratší desítku vyhráli Ondřej Teska a Petra Dolejšová.

Kilpi Trail Running Cup ještě letos chystá slavnostní vyhlášení výsledků v rámci cestovatelského festivalu Obzory v Praze, den před Velkou kunratickou, 7. listopadu. A pak také předěl mezi uplynulou a nadcházející sezonou, Běh do oblak až na vrchol vyhlídkové Stezky na Dolní Moravě 10. prosince, kde účastníci získají volné startovné na jeden ze závodů KTRC 2017.

Výsledky

17 km muži

1. Jan Zemaník – 1:00:49

2. Róbert Štefko – 1:03:14

3. Ondřej Sklenář 1:09:11

2. Kristýna Junková – 1:21:18

3. Stanislava Forsterová – 1:24:13

10 km muži

1. Ondřej Teska – 47:54

2. Lukáš Rydval – 50:37

3. Jiří Cipra – 53:22

10 km ženy

1. Petra Dolejšová – 51:16

2. Hana Hanzlíková – 59:56

3. Oldřiška Ciprova – 1:02:31

Celkové výsledky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: