Letošní Sportisimo ½Maraton Praha má nebývale silné startovní pole

Letošní Sportisimo ½Maraton Praha má nebývale silné startovní pole

18. ročník pražského půlmaratonu se kvapem blíží. V sobotu 2. dubna v 10 hodin odstartuje již tradičně z náměstí Jana Palacha na 11 500 běžců a běžkyň, kteří se vydají vstříc trase dlouhé 21,097 kilometrů.

Letošní závod má mimořádně kvalitní obsazení. Důvodem je nejen velmi rychlá trať, ale také skutečnost, že všechny závody běžecké ligy RunCzech dostaly zlatou známku kvality od Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF), což je nejvyšším možným oceněním silničních závodů ve světě. Jména ve startovní listině obou kategorií jsou zárukou výjimečné podívané. Kvalitní konkurence je také mezi nejlepšími českými závodníky. Pro mnohé je to totiž generálka před květnovým maratonským závodem v Praze, kdy se určitě pokusí o překonání limitu pro Olympijské hry v Riu.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Na start se postaví 5 Afričanů s osobním rekordem pod hodinu

Mezi hlavní favority závodu, v mužské kategorii, patří samozřejmě afričtí běžci, a to zejména ti z Keni. Ve startovní listině figuruje hned pět atletů, kteří na půlmaratonské vzdálenosti již pokořili hodinovou hranici. Dalších deset běžců se dostalo pod čas 1:01 hodin. Taková konkurence v Praze prostě ještě nebyla. Hlavním adeptem na vítězství je Daniel Wanjiru, loňský vítěz závodu. Jeho hlavními vyzyvateli jsou Peter Kirui a Geoffrey Ronoh, které ještě doplní Abraham Cheroben, nejrychlejší půlmaratonec světa za rok 2014. Jeho osobní rekord je o pouhou sekundu horší, než je rekord závodu, který stanovil v roce 2012 Etiopan Atsedu Tsegay časem 58:47 minut.

Čtěte také: Na co nezapomenout před velkým závodem. Detaily jsou důležité a často mohou ovlivnit váš konečný výsledek.

V ženské kategorii bude opět čelit velké mezinárodní přesile loňská vítězka Worknesh Degefa z Etiopie. Asi největší atak může čekat od Isabelly Ochichi a Violah Jepchumba z Keni. Nebezpečnou protivnicí jistě bude i Portugalka Sara Moreira, která v loni v Praze obsadila druhé místo na maratonské trati. Favoritek se najde samozřejmě více a není vyloučeno, že nakonec zvítězí někdo neočekávaný, jakož se to už několikrát v osmnáctileté historii stalo.

Jiří Homoláč a Anežka Drahotová jako hlavní favorité

V konkurenci českých mužů se očekává největší souboj mezi Janem Kreisingerem a Jirkou Homoláčem. Oba se dlouho připravovali v Keni a zcela jistě budou chtít prodat vše, co poctivě natrénovali. Do jejich pořadí jistě bude chtít promluvit i Milan Kocourek či Vít Pavlišta, který má na těchto závodech vždy vynikající výsledky. Samozřejmě překvapit může někdo další z početné skupiny výborných českých běžců, kteří se postaví na start.

Mezi našimi ženami se pokusí navázat na předchozí dvě vítězství mezi českými ženami Anežka Drahotová, jejíž kvalitní čas by mohl být oceněn umístěním v nejlepší desítce všech závodnic. Rozhodně se dá očekávat velmi kvalitní závod, v ulicích nádherné Prahy, a jako tradičně i s výbornou diváckou kulisou, která jistě přispěje k dosažení co nejlepších časů. Velké ambice bude mít ostatně i Eva Vrabcová Nývltová, která po překonání zdravotních problémů, je již v plném tréninku a tento závod bere jako test pro maratonskou vzdálenost. Na této distanci by totiž chtěla usilovat o splnění limitu na Olympijské hry v Riu.

Hlavní favorité závodu a jejich osobní rekordy:

Muži

Ženy

Abraham Cheroben KEN 0:58:48Worknesh Degefa ETH 1:07:14
Peter Kirui KEN 0:59:22Isabella Ochichi KEN 1:08:38
Geoffrey Ronoh KEN 0:59:45Sara Moreira POR 1:09:18
Daniel Chebii KEN 0:59:49Violah Jepchumba KEN 1:09:29
Daniel Wanjiru KEN 0:59:51Margaret Agai KEN 1:09:57
Abraham Kipyatich KEN 1:00:03Afera Godfay ETH 1:09:51
James Rungaru KEN 1:00:12Misato Horie JPN 1:10:26
Adugna Takele ETH 1:00:15Susan Partridge GBR 1:10:32
Goitom Kifle ERI 1:00:20Risper Chebet KEN 1:10:43
Josphat Kiptis KEN 1:00:21Alessandra Aguilar SPA 1:10:56
Nobert Kigen KEN 1:00:32Lucy Karimi KEN 1:11:23
Tebalu Zawude ETH 1:00:33

Katerina Kowalska POL 1:11:27

Felix Kandie KEN 1:00:42Anežka Drahotová CZE 1:14:25
Benard Bett KEN 1:00:43
Barselius Kipyego KEN 1:00:46
Jan Kreisinger CZE 1:03:38
Jiří Homoláč CZE 1:05:41
Milan Kocourek CZE 1:05:47

Jiří Mašek

O autorovi – Jiří Mašek

Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: