Mattoni 1/2maraton České Budějovice 2017: Křivolaké středověké uličky opět očarují běžce, na start se postaví i běžecká světová hvězda

Mattoni 1/2maraton České Budějovice 2017: Křivolaké středověké uličky opět očarují běžce, na start se postaví i běžecká světová hvězda

V sobotu 3. června České Budějovice opět zaplní běžci, kteří se vydají do ulic města s cílem nejen pokořit půlmaraton, ale i vylepšit své dosavadní osobní rekordy a pokochat se nádherným prostředím této metropole.

Kapacita závodu od loňského roku mírně vzrostla

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice je čtvrtým závodem RunCzech běžecké ligy, která se skládá celkem ze sedmi závodů v pěti městech České republiky. Závod odstartuje v 18.30 z náměstí Přemysla Otakara II. Na stejném místě v 17.00 začíná rovněž dm rodinný běh. Kapacita závodu od loňského roku mírně vzrostla z 3 400 na 3 500 závodníků. Pět set běžců přibude při dm rodinném běhu, jehož kapacita je 3 000 malých i velkých sportovců.

Prohlédněte si další fotografie k článku

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je podruhé v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu v Českých Budějovicích najdete v termínovce.

Na start závodu se postaví světová hvězda

Na start závodu se postaví světová hvězda a jeden z nejúspěšnějších běžců všech dob Wilson Kipsang. O další útoky na rekordy závodu by se kromě Kipsanga měli starat další afričtí běžci. Mezi favority závodu patří Keňané Justut Kangogo, Abraham Akopesha nebo Geoffrey Ronoh. Ten coby vodič v roce 2014 při Mattoni 1/2Maratonu Olomouc zvítězil a porazil právě Kipsanga.

Ženskému poli dominují keňské závodnice, největšími favoritkami jsou Lucy Kabuu a Rebeca Chesir. Zpestřením závodu bude účast japonských reprezentantů a brazilského závodníka Paulo Pauly.

O české favority také nebude nouze

Favoritem mezi českými muži je domácí Jan Kreisinger, o nejvyšší příčky se s ním budou prát Petr Pechek, Robert Míč nebo další českobudějovický běžec David Vaš. Adeptkou na první místo mezi Češkami je tuzemská stálice Ivana Sekyrová. Zadarmo ji však nic nedají Dagmar Rychnovská, Tereza Ďurdiaková nebo Radka Churáňová.

Nebudou chybět ani známé osobnosti

Na start půlmaratonu se coby vodič účastnic projektu Johnson & Johnson Women’s Challenge postaví Dalibor Gondík nebo zpěvák kapely Skyline a fitness trenér Jacob Bína. Dále na trati nebude chybět bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma a v dresu Centra Bazalka motocykloví závodníci Jakub a Matěj Smržovi.

Diváci se mohou těšit na souboj fotbalové, hokejové a florbalové štafety. V dresu Motoru se ukáží Radek Prokeš, Jakub Doktor, Jakub Káník a Stanislav Dosek, za Šíry budou závodit Petr Žáček, Michael Kudláček, Lukáš Froněk a Lukáš Malý. Nejvíce zahraničních běžců přijede z Rakouska, Slovenska, Německa, Ruska, Polska, Maďarska, Velké Británie, Španělska a Spojených států

Připraven také bude dm rodinný běh a Marathon Music Festival

Součástí půlmaratonského víkendu je také dm rodinný běh a Marathon Music Festival s kapelami a DJ podél trati. RunCzech spolupracuje s padesátkou charitativních organizací. V minulém roce celkem 5 287 běžců vygenerovalo pro projekt Běž pro dobrou věc částku téměř deset milionů korun. Hlavním charitativním partnerem Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice je Centrum Bazalka.

Zajímavá čísla:

 • Ve startovním poli se objeví celkem 37 národností
 • 69 % běžců jsou muži, 31 % tvoří ženy
 • Průměrný věk žen na půlmaratonu je 36,1 let, průměrný věk mužů je 38,8 let
 • Ženy v průměru zvládnou Mattoni 1/2Maraton České Budějovice za 2:07:35, muži za 1:50:39
 • Převážná většina vytrvalců je z řad vysokoškolsky vzdělaných lidí (58 %), běžci se středním vzděláním jsou zastoupeni z 34 %, zbylých 8 % má základní vzdělání
 • Nejstarší účastník: Jaroslav Putschogl (CZE), 78 let
 • Nejstarší účastnice: Miromila Sobotová (CZE), 70 let
 • Při závodě pomáhá 760 dobrovolníků
 • Během závodu se použije: 479 dopravních značek, 21 540 spínacích špendlíků, 42 356 kelímků, 17 360 houbiček na osvěžení. 3 500 termoizolačních fólií, 6 500 medailí, 3 591 m plotů, 92 mobilních toalet
 • Vypije se: 18 682 l vody Mattoni, 942 litrů hypotonického nápoje Gatorade
 • Sní se: 1 321 kg banánů, 842 kg pomerančů, 17 kg soli, 22 kg cukru

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: