Ohlédnutí za úspěšným MS ve skyrunningu

Ohlédnutí za úspěšným MS ve skyrunningu

Ještě se na chvíli vrátíme do druhého zářijového víkendu, kdy se na severu Itálie v údolí Ossola konalo Mistrovství světa ve skyrunningu. Na programu byly tři závody, do kterých nastoupilo celkem 14 českých reprezentantů. Pro nenominované byla v rámci těchto závodů otevřena kategorie OPEN, které se účastnili 2 čeští závodníci. Každý ze závodů se konal v jiném údolí v okolí města Domodossola, kde ve čtvrtek odpoledne proběhl zahajovací ceremoniál s představením všech týmů.

Úspěšné MS ve skyrunningu

Páteční dopoledne bylo pro závodníky ve znamení odpočinku, případně posledního provětrání nohou. Robert Žak a Jakub Stryk se zúčastnili Valného shromáždění ISF, na kterém se tradičně probíralo zhodnocení roku minulého a vedení ISF členy informovalo o plánech na následující sezónu.

Vertical Kilometer

Nejkratší, ale co do intenzity nejzáživnější závod odstartoval v pátek odpoledne. První z našich Martin Zhoř do cíle dorazil za 41 minut a 7 sekund se ztrátou přesně čtyř minut na vítěze, což mu přineslo krásné 15. místo. Mezi ženami se nejlépe umístila na 7. místě Barča Macurová. Ta časově skončila 3 sekundy za Nikolou Ivanovem, který si doběhl pro 35. místo v mužích. Na následující příčce se umístil juniorský reprezentant Martin Gogela, který nastupoval před MS v pozici náhradníka. Souhrou okolností si nakonec zaběhl jak páteční VK, tak i nedělní SkyRace. Do bodovaného hodnocení týmu přispěla svým výkonem ještě Jolanta Byrtus na 33. místě. Těsně za 40. místem doběhl Filip Bukovjan.

Sky Ultra

V sobotu brzy ráno ještě za svitu čelovek odstartoval nejdelší závod víkendu, 57 kilometrů dlouhý s převýšením 4 000 metrů Sky ultra. Na výběhu z druhé občerstvovačky a první měřené kontroly byl Tomáš Maceček na 5. místě, ale hned za ním v těsném závěsu pokračovali další čtyři borci. Pak následoval výběh do nejvyššího bodu trati Refugia 3A ve 2 900 m n. m., a seběh na předposlední občerstvení, kam přišel ultra skyrunnery podpořit zbytek týmu připravující se na nedělní SkyRace. Kotel fandících reprezentantů, supportu a rodinných příslušníků vytvořil takovou atmosféru, že v Tomovi Macečkovi a Tomovi Fárníkovi to nastartovalo ďábelský pohon, kdy Macek si polepšil na zbytku tratě o 2 pozice a měl dobře nakročeno i na stupně vítězů, což se mu nakonec bohužel nepovedlo. I tak je jeho 4. místo velkým úspěchem. Tom Fárník posbíral v závěrečné části dokonce 6 soupeřů a doběhl na 8. místě. Na 22. příčce finišoval třetí Tomáš, Štverák.

Tomáš Maceček na první supportové občerstvovačce

I v ženách jsme měli 2 závodnice v top 10, na 5. místě skončila Lada Štalzerová a o 3 místa za ní, na 8. místě, pak Romana Rudolf Lojková. Na 17. místě doběhla nestárnoucí Anka Straková.

Sky Race

Posledním závodem na programu byl v neděli SkyRace. Připravena byla trať o parametrech 31 km s vertikálním stoupáním 2 600 metrů. Na nejvyšší bod trasy si ladně na druhém místě doběhla Barča Macurová, která na začátku seběhu ještě předběhla v tu dobu vedoucí Švédku Linu El Kott Helander. V technickém seběhu se před Barču ale dostaly tři závodnice, a Barča doběhla, stejně jako v sobotu Macek, na 4. místě. Nejrychlejším z Čechů byl na trati Sky Race Nikola Ivanov.

Zlatá třešnička na dortu

O velkou radost týmu se postarala Barča Macurová, které 7. místo z pátečního Verticalu a 4. místo ze Sky race vynesly vítězství v kombinaci, čímž zopakovala úspěch Marcely Vašínové z předchozího roku.

Závěrem chceme za celou CZSA poděkovat všem reprezentantům, kteří se zúčastnili MS a reprezentovali Českou republiku. Všichni předvedli úžasné výkony. V týmovém hodnocení jsme obsadili 5. místo, byť po prvních dvou disciplínách jsme byli jen pár bodů za bronzem. Věříme, že za rok se sejdeme v podobně pohodové sestavě a budeme útočit na top výběry ze Španělska, Itálie, Japonska atd.

Barča Macurová a zlatá česká radost

Velký dík patří rovněž našim partnerům TFRun, Atex, DEK, SEMIN, Levelsportconcept, Kobras a Enervit a za mediální podporu Světu běhu a Bezva běhu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: