Proč střídat běžecké povrchy??

Proč střídat běžecké povrchy??

Při běžeckém tréninku máme často svůj osvědčený zaběhnutý režim, který opakujeme několikrát do týdne. Stejná muzika v uších, stejný postup protažení namáhaných svalů, stejná běžecká trasa. Většinou se přizpůsobíme okolí svého bydliště, a tak běháme pouze na jednom typu povrchu. Možná je ale čas na změnu a my vám řekneme 5 hlavních důvodů, proč tyto běžecké povrchy měnit a střídat.

1. Předcházíte zraněním

Pokud bydlíte v centru a běháte zásadně na asfaltu, betonu a dlažebních kostkách, dostávají vaše klouby a svaly pořádně zabrat a jsou tedy náchylnější ke zraněním a zánětům. Snažte se proto alespoň o víkendech vyběhnout na nějaký měkčí povrch jako je tráva či přírodní stezky, čímž uvolníte přílišné napětí nejen v nohách, ale i v celém těle. Pozitivním přínosem navíc bude čerstvější vzduch a mnohdy malebné přírodní scenérie.

2. Vyhnete se nudě

Nelze popřít, že příprava a trénink se často stanou rutinní záležitostí. Pokud začnete běhat v novém prostředí, opět se vám zostří smysly a začnete více vnímat nejen své okolí, ale také psychické a fyzické projevy vašeho těla.

3. Vydáte se do světa

Prozkoumávání a objevování nových míst a krajů nepopiratelně patří ke krásám běhání. Ať už si půjdete zatrénovat jen do jiného parku či se vydáte do vzdálenějších koutů republiky, znovu v sobě objevíte dobrodruha v cestě za novým poznáním.

4. Prostě tomu utečete

Spousta lidí vnímá běhání jako „jejich“ osobní čas, únik z reality, kdy hodí za hlavu všechny své pracovní či osobní trable a cítí se uvolnění a svobodní. Tím pravým jsou pak stezky, kde se nemusíte vyhýbat četným turistům či cyklistům, a můžete si tak užít „svou“ chvilku naplno (Zde však pamatujte na svou bezpečnost, proto se vždy ujistěte, že někdo ví, kde se nacházíte, a že s sebou máte identifikační průkaz).

5. Předcházíte zraněním

Ano, tento bod už tu byl. Znovu ale raději připomínáme, že zdravotní stránku není nikdy radno podceňovat, což ocení hlavně vaše kotníky a kolena.

Nezapomeňte, změna je kořením života!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: