Recenze: Altra Torin 4.5 Plush – Tak vypadá pohodlí

Recenze: Altra Torin 4.5 Plush – Tak vypadá pohodlí

Parametry

Značka Altra
Celé jméno recenzovaného výrobku Altra Torin 4.5 Plush
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 273 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4499 Kč
Dodává a-running.cz
Více info na a-running.cz/

Zaujalo mě

  • Pohodlí způsobené šířkou bot Altra
  • Tlumení a nulový drop
  • Flexibilita
  • Výdrž boty
  • Univerzálnost

Shrnutí recenze

Model Torin 4.5 Plush spojuje to nejlepší, co americká společnost Altra na běžecký trh s obuví doposud přinesla. Ačkoli jsou Toriny primárně určeny na běh po zpevněných cestách, svou podrážkou (MaxTrac) a mezipodešví (Quantic) se nezaleknou ani šotolinových cest nebo lehkého trailu. Svršek je tvořený pletenou síťovinou, která je prodyšná a mimořádně pohodlná – stejně jako zbytek boty. Pro všechny modely značky Altra je totiž typický nulový drop – tzv. Zero Drop a široká špička boty – tzv. FootShape, která ani na tomto modelu nechybí. Kombinace těchto dvou vlastností zaručuje až neuvěřitelné pohodlí při jakémkoli druhu tréninku. Torin 4.5 Plush je se svými 273 gramy, 28 mm tlumení a výše uvedenými vlastnostmi jednou z nejuniverzálnějších bot od firmy Altra, se kterými můžete běžet dlouhý vytrvalecký trénink, rychlejší fartlek nebo i nějaké to ostřejší tempo (byť na to jsou u Altry určeny další modely, např. Escalante).

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Materiál svršku je upletený z měkké, jemné, ale zároveň odolné síťoviny, kterou oceníte především v letních měsících. Síťovina velmi dobře odvětrává teplo z boty, stejně tak jako obepíná celé chodidlo. Stejně velmi příjemný je polstrovaný jazyk, který dodává botě na pohodlí. Ten ve spodní partii má odvětrávací dírky, takže ani kolem jazyka se vaše chodidlo nebude zbytečně pařit. Samozřejmě zde musíte zapomenout na jakoukoli voděodolnou úpravu, byť lehký deštík svršek Torinů 4.5 Plush snese, od úplné voděodolnosti jsou na trhu však jiné boty. Suma sumárum svršek boty, včetně jazyka, je perfektní ukázkou toho, jak by měla bota vypadat, pokud od ní očekáváte pohodlí a komfort (nejen) v parných měsících léta.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Všechny boty Altra jsou svým způsobem jiné. Nulový drop je pořád něčím „novým“ a ne tolik vídaným fenoménem na poli běžecké obuvi. Přitom nulový rozdíl mezi patou a špičkou je tou nejpřirozenější variantou, kterou v běžecké botě můžeme mít. Dovoluje to přirozené propnutí achilovky, správné držení těla a srovnání chodidel nebo zlepšení běžecké techniky. Benefitů je nesčetně, akorát na opravdové zdravé běhání se v posledních letech zapomíná a upřednostňuje se rychlost – viz karbonové boty.

Přestože ale je model Torin 4.5 Plush s nulovým dropem, neznamená to, že se opomnělo na tlumení. To zde je a nešetřilo se na něm. Pod chodidlem je 28 milimetrů pěny Quantic, která je vyráběna výhradně pro společnost Altra. Ta je doplněna podešví MaxTrac a technologií InnerFlex, která zaručuje mimořádnou ohebnost boty v každém směru. V praxi to znamená výbornou výdrž celé boty – do tohoto dne je v botě naběháno k 500 kilometrům a stále si zachovávají původní vlastnosti – a zároveň flexibilitu, při jakékoli změně směru běhu. I když se u Torinů primárně hledí na pohodlí a zdraví běžce, můžete s nimi bez problému odběhat ostřejší fartlek a nebudou (většinu z) vás konstrukčně omezovat.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Jak už bylo zmíněno výše, podrážka je tvořená směsí gumy MaxTrac s technologií InnerFlex. A přestože je tento model určený zejména na silniční povrch, není s ním problém proběhnout po šotolinové cestě nebo po lehkém trailu. Drobné výstupky na podrážce jsou dostatečně silné na to, aby vám nabídly oporu i tam, kde se povrch silnice zhorší a vy vběhnete např. do lehkého lesního terénu (lesoparku). Naopak kde tato bota zaostává za konkurencí je chování za mokra a deště. V jiných případech bezproblémová podešev má na mokrém podkladu (především tedy na asfaltu) tendenci podkluzovat a při odrazu i dopadu nemusíte mít takovou jistotu jako za sucha.

Osobní zkušenost

Model Torin 4.5 Plush byl mou vstupenkou do na první pohled atypického běžeckého světa značky Altra. Netypická šířka, netypický rozdíl mezi patou a špičkou, pohodlí, které více připomíná měkkou papuči na doma místo běžeckých bot… Zkrátka po rozbalení z krabice jsem měl z bot zvláštní pocit. Po prvních kilometrech jsem měl ale jasno, jaká je má nová nejoblíbenější silniční bota na vytrvalost a lehký fartlek. Oproti konkurenci vás Toriny nikam nebudou tlačit – chybí zde cokoli tuhého, co by znemožňovalo přirozený pohyb chodidla – vše je do detailu vymyšleno pro pohodlí běžce. Naopak vaše chodidlo (především tedy špičku) nechají přirozeně pracovat a rozvíjet správný běžecký styl. Asi si s Toriny nezaběhnete nové osobní rekordy na pětku, desítku, nebo půlmaraton – od toho jsou koneckonců u Altry jiné modely – za to vám připomenou, jak vypadá skutečné pohodlí v běžecké obuvi, na které jste možná už zapomněli.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: