Recenze: ASICS FUJI LITE 2 – trailovky s designem inspirovaným cypřišem na hoře Fuji

Recenze: ASICS FUJI LITE 2 – trailovky s designem inspirovaným cypřišem na hoře Fuji

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics FUJILITE™ 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 208 g
Šněrování Klasické tkaničky
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3299
Dodává Asics.com
Více info na www.sanasport.cz/

Zaujalo mě

  • Svršek, který perfektně drží chodidlo
  • Stabilita v bahnitém terénu
  • Skvělý design

Shrnutí recenze

Asics je japonská firma s tradicí od roku 1949, takže má za sebou značný kus cesty na poli sportovního zboží. Většina lidí zná Asics především jako výrobce sportovní obuvi, zabývá se ale i vývojem sportovního oblečení. Přiznám se, že s trailovými Asics botami jsem doposud neměla příliš mnoho zkušeností. Nicméně mám v botníku už nějaký pátek silničky od Asics, konkrétně model Novablast, se kterým jsem byla hodně spokojená a na trailovky jsem se tedy opravdu těšila.

Testovaný model Fuji Lite 2 staví na starších modelech legendární firmy Asics z počátku 90. let a je příkladem hodně lehké trailové boty vyznačující se schopnostmi téměř bot silničních, ale zároveň perfektně drží v terénu. Má poměrně měkkou a pružnou mezipodešev Flytefoam z části využívající recyklovaná celulózová nanovlákna ze zbytků při zpracování cukrové třtiny. To vše kryje pevná podešev Asics Grip. Svršek je naopak z lehoučké recyklované síťoviny, nohu pevně obepíná a drží i v náročném terénu.
Na první pohled mě zaujalo jak funkčně, ale minimalisticky je bota navržená. Design boty je prý inspirovány cypřišem Hinoki z japonské hory Fuji a musím říct, že se opravdu vyvedl. Podle mě boty vzhledem tak trochu vybočují z běžného designu Asics, což je příjemným překvapením a vítanou obměnou. Jako občas lehce marnivá žena si hned představuji, že tenhle design se bude dát využít hodně kreativně…

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek boty je bezešvý, což skrývá hned několik výhody. Je velmi malá pravděpodobnost, že vás bota bude někde tlačit, a navíc je tu opravdu minimum slabých míst, kde by se mohla bota rychle opotřebovat.

Navíc je svršek navržen tak, že poměrně dobře obepíná celé chodidlo, je hodně pevný a stabilní v oblasti paty, zároveň má ale dost prostornou špičku a nikde nevytváří nepříjemné tlakové body, které by při delších bězích mohly být dost na škodu. Oceňuji kapsu na tkaničky v jazyku, která je vždycky dobrým řešením. Svršek je opravdu hodně prodyšný, takže se bota hodí spíše do letních, jarních a podzimních měsíců. Pro úplnou zimu nemusí být teplotní komfort ideální.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev FLYTEFOAM je hodně měkká, pohodlná, tlumící nárazy a zaznamenáte v ní poměrně velký odraz a takový trošku skákavý efekt, což není u trailových bot úplně běžné. Nicméně díky tomu je zase bota příjemná na tempové tréninky a hodí se i na hodně dlouhé trasy.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Z podešve jsem pak nadmíru nadšená a nadchlo mě přirovnání, které jsem našla v jedné zahraniční recenzi: materiál gumy a uspořádání výstupků poskytuje jakýsi efekt podobný drápům. Přesně takhle jsem se při běhu na lesních cestách cítila. Poměrně měkká guma se perfektně přizpůsobovala povrchu a já tak měla v kombinaci s pružnou mezipodešví pocit nejen drápků, ale kompletního houpavého , plynulého a za každých okolností jistého pohybu šelmy.

Osobní zkušenost

Fuji Lite 2 mě docela rychle chytla, a to především díky své univerzálnosti. Sahat po ní budu zejména při trénincích, které nebudu mít předem jasně naplánované a kde si nebudu úplně jistá složením terénu. Zatím jsem ji otestovala na bahnitém a mokrém terénu po dešti, na příjemných lehkých lesních cestách a v jednodušších sebězích. Asi bych po ni nesáhla do extrémně náročných horských terénů, ale v nouzi by obstála i tam. Díky minimální hmotnosti je vhodná na trailové závody různé délky a tempový trénink.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: