Recenze: MIZUNO WAVE RIDER GTX – Tréninkovka, kterou využijete skoro všude

Recenze: MIZUNO WAVE RIDER GTX – Tréninkovka, kterou využijete skoro všude

Parametry

Značka HAPPY FEET
Celé jméno recenzovaného výrobku Mizuno Wave Rider GTX
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 265 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 12 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4490 Kč
Více info na www.triexpert.cz/

Zaujalo mě

  • Stabilita
  • Univerzálnost využití
  • Střízlivé barevné provedení

Shrnutí recenze

Tahle bota se mi dostala do ruky v ten správný čas, kdy se počasí neustále zhoršuje a běžci všude na cestách potkávají jen bláto, kaluže a vlhko. Intenzivně v nich běhám asi tři týdny a musím říct, že mě na nich nadchla zejména jejich univerzálnost. Jedná se o boty trailové, ale s poměrně mírným vzorkem, takže jsou fajn i na různě lehce zpevněné cesty, štěrkové cestičky či rozbitý asfalt. Na druhou stranu se úplně nehodí do hodně komplikovaného terénu v horách, třeba na náročné seběhy či těžká stoupání. Jako tréninková bota pro běžného běžce, který si rád zaběhne hezký trail v lese, ale často se tam musí dostat přes nějakou zpevněnější cestu, je Mizuno Wave Rider GTX opravdu ideální volbou.

Přiznám se, že tohle jsou moje úplně první Mizuno boty v botníku, takže jsem k nim přistupovala s notnou dávnou zvídavostí a bez nějakého konkrétního očekávání. Zjistila jsem si akorát, že se jedná o boty tréninkové a že jsou určeny na technicky spíše lehčí traily. Hodně mě překvapily střízlivým designem, který neurazí, ale ani nějak zvláštně nezaujme. Osobně ale černou barvu hodně oceňuji, protože vzhledem k tomu, do jakých podmínek se hodí, je to rozhodně ideální barva.
Vzhledem k tomu, že mají Gore-Tex membránu, skvěle se hodí do podzimních plískanic i do sněhu a bláta. Na druhou stranu svršek už na první pohled působí hodně prodyšným dojmem, což se mi při běhání taky potvrdilo. Podrážka a mezipodešev nejsou nějak masivní, nicméně v mezipodešvi naleznete poměrně nový speciální pěnový materiál MIZUNO ENERZY FOAM, díky němuž jsou boty bezkonkurenčně měkké, pružné, ale zároveň odolné.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Membrána Gore-Tex. To musím u této boty zmínit hned na začátek. Někteří běžci jsou proti, jiní ji mají rádi. Já osobně si myslím, že na podzim a zimu je to prostě nejlepší volba, navíc když si občas chcete udělat radost a přeběhnout nějakou tu kaluž, kupu mokrého listí nebo blátivou stezku. Musím říct, že v modelu Wave Rider jsem si takovou radost několikrát udělala a zatím jsem se vždycky vrátila se suchými ponožkami.
Na druhou stranu boty využívají perfektně ventilující materiál AirMesh, který zaručuje komfortní prodyšnost, takže jsem neměla pocit, že by se mi noha v botě nadměrně potila, což se ve svršcích s Gore-Texem často stává.
A zdůraznit musím, že mi i sedl tvar a pevnost svršku. V oblasti paty jsem při běhání cítila komfortní oporu, a naopak vepředu mi zbývalo dost místa na práci prstů. Mám chodidlo dost široké v oblasti nártu, takže mi některé značky vůbec nesedí a tlačí, Mizuno boty mě ale ani ve střední části chodidla jakkoliv neomezovaly. Mimochodem firma u boty hlásá technologii Mizuno Dynmotion Fit, díky níž prý dokáže vytvořit tenhle skvěle padnoucí střih.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev se pyšní další unikátní technologií, a to směsí materiálů s názvem U4iC, která je sice výjimečně lehká, ale vůbec se to nepodepisuje na velmi vysoké kvalitě odpružení a tlumení, a tedy i pohodlí běžce.
V podešvi pak najdete X10 – speciální karbonovou gumu v podrážce pod patou. To by měl být klíč k větší životnosti boty, protože právě tahle část je často nejproblematičtějším místem.
A ještě pojďme s technologiemi ve spodní části boty pokračovat a do třetice zmiňme SmoothRide, která zaručuje naprosto plynulý pohyb.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Měla jsem „štěstí“, že jsem mohla boty testovat hlavně ve vlhkém a studeném počasí, takže o bláto, mokré kořeny, vlhké kupky listí a kaluže nebyla nouze. Byla jsem překvapená, jak dobrou přilnavost ve všech těchto podmínkách podrážka má. Dokonce i můj oblíbený blátivý seběh, na němž pravidelně porovnávám, jak jednotlivé boty „drží“, se obešel bez jediného podklouznutí a zaváhání. Takže přilnavost je za mě dalším velkým plusem modelu.

Osobní zkušenost

Bydlím na okraji hodně malého města a běhám v podstatě hlavně v přírodě, nicméně pokud chci udělat nějakou delší trasu, málokdy se to obejde zcela bez zpevněných povrchů. Mizuno Wave Rider mě hodně potěšily právě svou univerzálností. Snadno uběhnu kousek trasy po rozpadlém asfaltu boční cesty, přejdu na lehký trail lesem, seběhnu po malé štěrkové cestičce a dám si pár set metrů po cyklostezce. Zkrátka za těch pár týdnů sem po těchhle botách začala sahat vždycky, když nemám předem jasně danou trasu, protože vím, že ať vymyslím cokoliv, nespletu se.
I když tenhle model nevnímám jako volbu do hodně technických terénů, tak jsem si jej oblíbila zejména do deště a bláta. Překvapil mě příjemně zejména při hodně blátivém seběhu či při vlhkých kamenech a kořenech. A navíc zkrátka nedám v zimě a na podzim dopustit na Gore-Tex.
V botách jsem poslední dny běhala hodně intenzivně v opravdu nepříjemném počasí a díky jednoduchému tmavému provedení vypadají pořád dobře. Zkrátka černá barva je do blátivých plískanic ideální.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: