Recenze Altra Timp 1.5 aneb nulový drop má něco do sebe

Recenze Altra Timp 1.5 aneb nulový drop má něco do sebe

Parametry

Značka Altra
Celé jméno recenzovaného výrobku Altra Timp 1.5
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 247 g g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby NE
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3849 Kč
Dodává FunRun
Více info na www.funrun.cz

Zaujalo mě

  • prostorná špička
  • pohodlné tlumení
  • nulový drop

Shrnutí recenze

Americká značka Altra tenhle rok slaví své desáté narozeniny. Neodmyslitelnou součástí a nejdůležitějším specifikem bot, které vyrábí, je tzv. „nulový drop“ (sklon medzi patou a špičkou je nulový) a tvar, který přesně kopíruje chodidlo. S tímhle nápadem přišel v roce 2009 Golden Harper, u značky Altra však nemluvíme o minimalistických botách, právě naopak. Timp 1.5 je pohodlná, dobře odtlumená trailová bota. Na našem trhu se spolu se značkou Altra objevuje jako exotický kousek, který tady nemá obdoby. Timpy vám poskytnou tlumení, se kterým si můžete vyjet na celodenní výlet do terénu bez toho, aby vás otravovali kameny a kořeny, stále však ponechají značnou míru citlivosti vůči podkladu. Zároveň vám dají dostatečné množství prostoru pro prsty, takže se při jejich sundávání nemusíte obávat černých nehtů. Technologie „zero-drop“ přináší spoustu výhod, aby jste je však mohli naplno využít, je dobré tuto botu znát ještě předtím než se s ní vrhnete na své běžecké dobrodružství.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Nová generace Timpů se může pyšnit pevným a zároveň prodyšným svrškem. Více-směrná síťovina zaručí, že k vám jen tak lehko nezavítají drobné kamínky a nečistoty, zároveň však dá chodidlu možnost volně dýchat. Svršek zvládne trochu vody než začne prosakovat. Na rozdíl od starší verze Timpů je u boty použité asymetrické šněrování, které má zajistit, že bota dobře padne a bude stabilnější. Kolem špičky je okop jenom jemný a svršek je proto dost flexibilní. Zároveň se u všech bot Altra potkáváme s patentem tzv. FootShape™, co znamená, že se tvar boty snaží maximálně kopírovat tvar chodidla. Jistě to ocení všichni ti, kteří se v létě trápí s nateklými prsty a cítí se jako Victoria Beckham v lodičkách.  Altra ke své trailové řadě bot nabízí i vlastní návleky, takže přímo do bot zakomponovala upínací kroužky a suchý zip na jejich připevnění.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Když se mluví o botách s nulovým „dropem“, lidi si často představí minimalistický střevíček, pod kterým bude cítit každý kamínek. U značky Altra je tahle představa mylná – Timpy vám ve výšce tlumení 29mm zaručí maximální komfort a zároveň udrží chodidlo v jeho přirozené poloze. Do mezipodešve použila Altra pružnou gumu EVA s materiálem InnerFlex™. Tato kombinace má zaručit pohodlí na skutečně dlouhých výbězích, samotná Altra je zařazuje mezi „ultrabotky“. Za pozastavení určitě stojí i už zmíněný nulový drop – ten se má postarat o zdravější a přirozenější běh. Pokud tedy zvyknete běhat přes paty, tahle bota vám pomůže upravit váš dopad – potáhne vás na střed chodidla až na špičku.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

U trailové boty se očekává, že se bude vzorně chovat jak na suchu tak i v blátě. Altra to ví a proto podešev Timpů vybavila gumou DuraTread a drápkami TrailClaw. Na rozdíl od první generace Altra vylepšila životnost podešve tak, aby se boty nemuseli vyhazovat po pár stovkách kilometrů. Timpy dobře zabírají v terénu – na šotolině, lesních a polních cestách, mezi kořeny a kamínky. Díky odtlumení se však neztratí ani na asfaltu, přeběhy městem nejsou problém. Navíc, pokud si potrpíte na zajímavý design, Altra vám ho dá – pokaždé když odlepíte chodidlo z chodníku, ukážete nádherně vybarvenou podrážku.

Osobní zkušenost

Na Altry jsem si zuby brousila už dávno. Zaujal mě jejich dizajn – jak vizuálně, tak i funkčně. Musím přiznat, že mě boty i tak překvapily. S nulovým dropem jsem zatím tu čest neměla, pokud nepočítám chození ve Vietnamkách (taky zerodrop, že jo) a bare-foot sandálech. Timpy jsou pohodlné, to ano, ale je to s nimi běh na delší trať. Pokud nejste zvyklí běhat v takovémto druhu bot, určitě si dejte čas na seznámení. Ze začátku se vám běhání v Timpech může zdát náročnější, nevnímám to však jako nevýhodu, spíš výzvu, která posune dál. První rande si dejte v lesíku, který dobře znáte, nevymýšlejte megalomanské plány na celý den. Časem si na sebe zvyknete a věřím, že se do sebe možná i zamilujete. Timpy jednoznačně pomáhají se zlepšením techniky a s posílením svalů, které se u běžné boty nezapájí. To taky znamená, že mě po prvých výbězích boleli nohy. I když se bota tváři drsně a terénně, její největší záběr vidím na lesních, polních cestách a šotolině. Ve vysokohorském terénu (např. na žule v Tatrách) bych však zvolila trochu tvrdší, stabilnější botu.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Martin

Moc hezké fotky!

Ondřej Havlík

Boty si vydobyli…

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: