Recenze: Altra Timp 3 – z neohrabaného tlouštíka se klube perfektní trailovka

Recenze: Altra Timp 3 – z neohrabaného tlouštíka se klube perfektní trailovka

Parametry

Značka Altra
Celé jméno recenzovaného výrobku Altra Timp 3
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 300 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4499
Dodává a-running.cz
Více info na www.a-running.cz/

Zaujalo mě

  • Široký footshape střih
  • Brutální pohodlí
  • Volnost kroku - bota do ničeho netlačí
  • Flexibilní konstrukce

Shrnutí recenze

Americká značka Altra jde trochu proti proudu dnešním trendům karbonových plátů a high tech technologií. A stále si zachovávají svůj rukopis. Rozhodně nechci tvrdit, že tato značka stagnuje, právě naopak. Altra detail po detailu a krůček po krůčku inovuje své modely, přičemž si stále zachovává přirozený feeling z běhu. Rozhodně ale nejde o minimalistické boty, obzvlášť model Timp. Ten je určen na spíše delší vzdálenosti a náročný terén. Za mě si může rozumět téměř s každým, kdo má rád přírodu a dlouhé hodiny v horách. Na co jsme byli zvyklí, to zůstává. Široké kopyto kopírující tvar chodidla, nulový drop a poddajná konstrukce pro dobrý cit a přirozený běžecký krok.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Jednou z hlavních příležitostí pro Timpy je bezesporu ultra-trail. Tomu odpovídá i svršek boty. Síťovina je výborně prodyšná, chodidla se nezapařují ani v horkém letním dni, Zároveň je ale odolná – a to i díky zpevnění na nejvíce namáhaných místech v oblasti malíkové hrany nebo okop prstů. Svršek zároveň nemá výraznou flexi, takže je krok v botě jistý i v techničtějším terénu, kdy nedopadáme na rovnou plochu. Například při traverzech a podobně. Jazyk je opravdu velmi pohodlný a polstrovaná je i zbylá oblast kolem kotníku a achilovky. Celkově je zadní část (celá oblast kolem paty) hodně měkká a flexibilní – pro ty, kteří mají rádi pevnou konstrukci opatku, tato bota nebude to pravé ořechové. Zavazování boty má malou šikovnou vychytávku – mimo pevné tkaničky, které se nerozvazují, mě velmi potěšil i detail v podobě gumičky, pod kterou jde schovat.

Detail svršku

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Rozhodně nejvýraznějším aspektem mezipodešve u nových Timpů (a vlastně veškerých bot Altra) je nulový drop. Bota člověka do ničeho nenutí a vy tak krásně cupitáte přes přední část chodidla bez většího soustředění se na došlap. Rozhodně za to nemůže jen nulový drop, je to kombinace všech prvků boty i moje osobní návyky a tělesná stavba. Nulový drop je pro mě ale z hlediska volnosti kroku nejdůležitější. Samozřejmě, když se řekne A, musí se říct i B. Nulový drop a Altry obecně jsou trochu náročnější na pohybový aparát. Přestože mají Timpy 29 mm vysoké tlumení, absence vyvýšené paty je náročnější na achilovky. Stejně tak výše zmíněný měkký opatek, který nedodává tolik opory.
Pro běžce, kteří nejsou vyloženě začátečníci, jsou tyto boty ale výbornou variantou na trénink v terénu nebo i ultra závody. Přesto, že je bota pohodlná a příjemná na došlap, je ale (především oproti modelu Timp 1.5) stále dobře stabilní. Seběhy se dají prát naplno a chodidlo je chráněno před ostrými kameny.

29 mm vysoká mezipodešev

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Přestože jsou boty mířené spíše pro univerzálnější využití, vzorek je poměrně agresivní. Za mě je to rozhodně pozitivní. Ani běh po asfaltu není v botách nepříjemný, zároveň vás hrubý vzorek podrží i v blátě nebo měkkém terénu. Při detailním pohledu si můžeme všimnout, že je oblast pod patou rozdělena na dvě části. To z toho důvodu, aby při došlápnutí například na kámen jen zevní částí paty nevyrotovalo celé chodidlo, ale energie se absorbovala zvlášť a došlap byl stabilní. S čím trochu u podrážky bojuju, je přilnavost na mokrém povrchu, především kamenech. Ano podrážka je poměrně odolná a ani po dlouhých asfaltových přebězích nepozoruju výrazné zbroušení. Občas bych ale trochu té odolnosti obětoval ve prospěch přilnavosti.

Detail podrážky

Osobní zkušenost

Altry pro mě vždycky byla trochu dvousečná zbraň. S mým širokým chodidlem jsou pro mě perfektní z hlediska tvaru kopyta. Jenomže jsem vždycky bojoval s technickými seběhy. Volná špička (např u modelu Lone Peak 4.5) nebyla úplně jistá mezi volnými kameny. Nicméně model Timp má padnutí o kousek vymakanější a přestože je postaven na vyšší platformě, cítím se v nich výrazně jistěji. Navíc je zde hodně tlačeno na hmotnost, takže se dostáváme pod 300 g. Cože je u boty „na ultra“ hodně příznivé číslo. Timpy jsou tak pro mě jedny z nejoblíbenějších trailovek, které aktuálně obouvám.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Mám odběháno asi 180 km. Přilnavost hodně špatná a botu ani při dešti nebo hodně mokrém terénu ani nevytahuji. Co mě dost zklamalo hned při prvním běhu byla vložka. Probíhal jsem mokrou trávou, boty promohly a při prudkém seběhu začaly vložky rolovat pod prsty. Tohle chlápci z Altry nezvládli. Už jsem to raději po 180 km znovu ani nezkoušel. Jinak velmi pohodlná bota a perfektně sedí.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: