Recenze: Altra Timp 4 – univerzální trailovka v kompletně novém kabátě

Recenze: Altra Timp 4 – univerzální trailovka v kompletně novém kabátě

Parametry

Značka Altra
Celé jméno recenzovaného výrobku Altra Timp 4
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 308 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4499 Kč
Dodává a-running.cz
Více info na www.a-running.cz/

Zaujalo mě

  • široká špička zajišťující maximální pohodlí
  • nová tlumící vrstva Altra EGO Max™
  • přepracovaný vzorek s lepší přilnavostí

Shrnutí recenze

Altra Timp je dlouholetou stálicí v nabídce trailových modelů značky Altra. Nejnovější verze Timp 4 je kompletně přepracovaná a naprosto odlišná od všech přechozích iterací. Přesto si zachovává vlastnosti, které ji řadí mezi nejuniverzálnější modely značky a díky kterým je tak oblíbená. Není to sice závodní šlupka, ale široká špička, pohodlné upnutí kolem nártu a návratnost energie při odrazu (vyšší než v předcházejících modelech), vás v pohodlí provedou jakýmkoliv terénem od krátkého tréninku po celodenní ultramaraton.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Altra staví svoje boty na třech hlavních pilířích – široké špičce, nulovém sklonu mezi patou a špičkou a na rozdílnosti tvaru mužského a ženského chodidla. V této filozofii je navržen i model Timp, takže očekávejte hodně prostoru pro prsty, které tak dokážou správně pracovat. Verze Timp 4 dostala kompletně nový materiál svršku. Tkanina je odolnější, více prodyšná a díky průřezům v mezipodešvi odvádí bota lépe vlhkost. Nový je také tvar kopyta. Bota je širší ve špici a „fit“ se sjednocuje s dalšími modelovými řadami. Co ovšem zůstává je pevný, ale pohodlný úchop kolem kotníku a paty, díky vyššímu šněrování a opatku ve tvaru V. A stejně jako ostatní trailové modely je i Timp 4 kompatibilní s návleky Altra Trail Gaiter.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Tlumící vrstva doznala velkých změn a na modelu Timp 4 nově nalezneme mezipodešev Altra EGO Max™ o šířce 30 mm. Tento materiál je typický pro dobrou návratnost energie při odrazu. Byť se zdá bota na první pohled vysoká, tlumení není přehnaně měkké a nabízí ideální kompromis mezi pohodlím a vnímáním povrchu. Budete se díky tomu cítit dobře na zpevněné cestě i v kamenitém terénu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Další částí, která je kompletně nová je i podešev. Ačkoliv materiál MaxTrac™ zůstal stejný, podobnost s předchozími generacemi byste hledali marně. Díky vícesměrovému vzorku je bota daleko přilnavější na mokrém povrchu i na kamenech. Díky odolnosti však zůstává zachována univerzálnost modelu. Botu si klidně můžete vzít na asfalt, aniž byste během pár kilometrů přišli o polovinu vzorku. Nejlépe se ovšem Timpy cítí na lesních a polních cestách, různých pěšinách a nezklame ani v kamenitém terénu. Díky dělené patě se nemusíte bát ani rychlejších seběhů. Bota krásně tlumí dopady a eliminuje problémy se stabilitou.

Osobní zkušenost

Model Timp jsem začal mít rád od jeho třetí generace, ty předchozí jsem bohužel na moji širokou nohu a vyšší nárt nenazul. Byla to pro mě volba č. 1 na každodenní trénink nebo na závody, kde se často střídá terén. Verze 4 se stává mým nejoblíbenějším modelem od Altra vůbec. Mezipodešev je naprosto předvídatelná, při odrazu vás žene dopředu, ale zachovává botám pohodlí, které oceníte hlavně při dlouhých bězích. Vzorek konečně funguje i na mokrých kamenech a přináší pocit jistoty při došlapu. Uchycení kolem kotníku je pevné a jisté, ale zároveň je bota krásně široká a neomezuje prsty. Tento model mi zatím dělal společnost, mimo jiné, na 60 km dlouhém závodě Vysočinou a při několikadenním pobíhání po Broumovsku. Takže už okusily pevné i prašné cesty, lesní porost i skály. Všude obstály na jedničku a po cca. 300 km nikde není vidět známka používání. Pro mě je to jedna z nejlepších bot letošní sezóny.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: