Recenze: Asics NOVABLAST 2 – na silnici s maximem pohodlí!

Recenze: Asics NOVABLAST 2 – na silnici s maximem pohodlí!

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics NOVABLAST 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 275 g
Šněrování Klasické
Podpora nohy neutrální
Vyrobeno v jaké zemi Vietnam
Infocena 3599
Dodává Asics.com
Více info na top4running.cz/

Zaujalo mě

  • Výrazné, ale efektivní tlumení
  • Pohodlí chodidla v botě
  • Stabilita dopadu

Shrnutí recenze

I když je japonský Asics už dlouholetou stálicí v nabídce kvalitního běžeckého vybavení a především bot, tak už na první pohled je jasné, že nový model NOVABLAST 2 nebude jen tak nějaká řadová silnička. Jak název napovídá, jde o druhou řadu modelu, oproti první verzi se výrobce zaměřil hlavně na vylepšení podešve, zejména její odrazové vlastnosti pro maximální efektivitu běžeckého kroku.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Protože jde o silniční model, je u materiálu svršku kladen důraz zejména na dobrou prodyšnost a pohodlnost. A to se u NOVABLAST 2 povedlo, myslím, na výbornou. Svršek je z dvouvrstvé síťoviny, v přední části lehce perforované pro podporu prodyšnosti. Kolem paty a pod kotníkem je příjemné polstrování. K opravdovému pohodlí uvnitř boty přispívá i způsob vsazení jazyka, který je uvnitř spojen s botou měkkým, pružným materiálem, čímž se předchází možnosti otlaků či puchýřů ze špatně usazeného jazyka.
Zadní část kolem paty je dostatečně pevná, úměrně tomu, že podešev je v patní části hodně vysoká a noha tak musí být při běhu dobře stabilizovaná. U NOVABLAST 2 se toho bez problémů podařilo dosáhnout.
Designéři nezapomněli ani na reflexní prvky pro větší bezpečí běžce, NOVABLAST 2 jsou dostupné v několika barevných kombinacích, od pestrých barev po decentní černou-stříbrnou variantu.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Už na první pohled je jasné, že hlavní vlastností a předností modelu NOVABLAST 2, na kterou je kladen největší důraz, je tlumení a odpružení. Potvrdili to hned první „chodecké“ kroky v rámci testování. Než jsem se rozeběhl, měl jsem pár kroků pocit, jako by se pode mnou houpala země, nebo se roztékal asfalt. Ten ale hned zmizel při přechodu do běhu. Pocit se ukázal v podstatě správný, protože výrobce uvádí, že svou konstrukcí a použitými materiály je podrážka inspirována trampolínou. Stěžejními prvky podešve jsou vylepšené tlumení FF BLASTTM pro měkký a dynamický odraz a stabilizátor v patní části podešve pro jistý došlap a snadnější přesun z paty na špičku při každém došlapu. Ten funguje dobře, i přes robustnost a větší výšku podešve jsou boty na asfaltu bez problému stabilní. Při běhu je došlap opravdu pohodlný, zároveň ale nepůsobí zbytečně měkce a boty pomáhají při každém kroku s přenosem energie vpřed.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podešev s technologií AHAR® Plus (ASICS High Abrasion Rubber) zajišťuje na nejnamáhanějších místech zvýšenou odolnost, což je pro běhání na asfaltu, kde měkká podrážka může rychle odcházet, užitečná vlastnost. Problém s přilnavostí nebyl ani na vlhkém či mokrém povrchu. Malé množství kilometrů jsem čistě pro zajímavost při testování absolvoval i mimo asfalt – na udusaných šotolinových cestách. Jistota dopadu a odrazu zde byla znatelně nižší, ale to samozřejmě není žádné negativum, jen to podle očekávání potvrzuje, že NOVABLAST 2 jsou čistokrevné silničky.

Osobní zkušenost

Vzhledem k tomu, že osobně mám radši spíše minimalističtější boty s menším tlumením, tak jsem byl na tohle testování příjemně zvědavý. Obzvlášť po prvním pohledu na dominantní část podešve pod patou, která působí až lehce „futuristicky“. Se svými 275 gramy však působí boty na noze velmi lehce a pohodlně. Tlumení funguje jak má, ale rozhodně nijak neomezuje ve snaze o svižný tempový běh. NOVABLAST 2 s dropem 8 mm tak vidím jako ideální tréninkovou objemovou botu pro kratší i dlouhé výběhy, která odpustí i nějakou tu chybu v technice běhu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: