Recenze: Asics Novablast – pohodlí pro každodenní trénink

Recenze: Asics Novablast – pohodlí pro každodenní trénink

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics Novablast
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 260 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3499 Kč
Dodává TOP4RUNNING.CZ
Více info na top4running.cz/

Zaujalo mě

  • Design, který ženy ocení
  • Trampolínový efekt
  • Pohodlí při dlouhých výbězích na asfaltu

Shrnutí recenze

Podle výrobce by právě tato pěna nového složení měla běžci pomoci k zefektivnění každého kroku a pomoci mu tak běžet dále a ideálně rychleji. Osobně sice nemám pocit, že bych doběhla dál, což nebude v botách, ale v nohách, rozhodně ale oceňuji opravdové pohodlí i při dlouhých výbězích. Botu jsem vzhledem k aktuální sezóně bez závodů neměla možnost vyzkoušet úplně naplno, ale při tréninku mi díky opravdu kvalitnímu tlumení posloužila víc než skvěle, koneckonců právě na trénink je NOVABLAST určená!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Testovaný model boty má v dnešní době poměrně oblíbený svršek z umělé síťoviny, která je sice výborně prodyšná, ale na druhou stranu nohu perfektně obemkne a zaručí pevný došlap i při vysokém tempu. Pocit stability je opravdu výrazný a dovolí běžci se při běhu „odvázat“, myslet jen na výkon a vydat ze sebe to nejlepší. Síťovina v tomto případě navíc působí, že bude mít poměrně dlouhou životnost a neprodře se po prvních pár desítkách náročných kilometrů. Na exponovaných částech je bota zpevněná plastovými pásky ve vzoru tolik typickém pro všechny boty značky Asics. Mimochodem tyto čtyři pásky protínající se navzájem do jakéhosi dvojitého kříže se na Asics botách objevily poprvé už v šedesátých letech!

Absence membrány dává botám skvělou prodyšnost a umožňuje opravdu rychlý a stálý odvod vlhkosti, což je u silničních bot opravdu důležité. Mimochodem nezapomeňme zmínit, že svršek má příjemně minimalistický a elegantní design bez zbytečné parády!

Osobně oceňuji taky tvrdý a pevný opatek, který sice nohu pevně drží, ale díky vnitřnímu polstrování nikterak netlačí. Celkově je svršek velmi pohodlný a jedničku dávám také za ideální délku tkaniček! Nespornou výhodou je také vložka Ortholite a reflexní detaily.

Perfektně prodyšná síťovina

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

NOVABLAST jsou boty s poměrně vysokým dropem určené zejména k tréninku, což znamená maximální pohodlí, ale trošku větší váhu boty vyváženou delší životností. Desetimilimetrový drop a unikátní složení podešve vytváří hodně měkký a pružinový efekt, při prvním výběhu si tak možná chvilkami budete opravdu připadat jako na trampolíně. Bota je proto pohodlná i při hodně dlouhých výbězích a chodidla ani svaly nějak netrpí. Tohle všechno má na svědomí právě zmíněná pěna FLYTEFOAM BLAST, kterou Asics představil teprve letos. Její výhodou by krom jiného měla být i delší životnost boty, to ale můžeme potvrdit až s odstupem času! A nesmíme zapomenout zmínit, že bota je určená pro běžce s neutrálním typem došlapu.

Tlumící materiál Flyte Foam Blast

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Jedná se o silniční boty, takže podešev je zkrátka určená na pevné a tvrdé povrchy od betonu po asfalt. Osobně jsem ji vyzkoušela i na poměrně dlouhých úsecích po dlažbě a byla jsem také velmi spokojená. Co se týče technologie podrážky, tak je potřeba zdůraznit dvě věci. Pod patou a špičkou se nachází speciální silikon dokonale absorbující nárazy a tlumící tvrdé dopady. Dále je na podrážce využita tenká a lehká pryž AHAR vysoké odolnosti a poměrně nízké hmotnosti.

Bohužel jsem v aktuálním suchém jaru neměla příležitost vyzkoušet chování boty na výrazně mokrém povrchu, ale troufám si říct, že i tady na tom budou NOVABLAST velmi dobře.

Přilnavá kontaktní směs

Osobní zkušenost

Už po prvním vybalení bot z krabice a prozkoumání detailů se mi potvrdilo to, co jsem si o značce Asics myslela vždycky. Jedná se o společnost, která má za sebou desítky let zkušeností a jejich boty jsou prostě propracované do posledního švu. Druhý „wow efekt“ nastal při nazutí a prvních několika desítkách metrů. Jsem zvyklá běhat poměrně často po silnici, ale přiznávám na rovinu, že kvalitu boty na tento povrch jsem dlouho příliš neřešila, mnohem více mě zajímaly trailové boty do složitých terénů a na lesní cesty či kameny. NOVOBLAST mi ale daly okamžitě pocítit, že i při běhání po tvrdých površích se můžete cítit víc než příjemně. Na svém nejtradičnějším tréninkovém desetikilometrovém okruhu jsem si hned napoprvé uběhla letošní zatím nejlepší čas a bonusem bylo, že i po delším běhu jsem necítila výraznou únavu chodidel, což se mi často stává.

Na druhou stranu jsem často zvyklá kombinovat různé povrchy a po rozběhnutí po pevném povrchu si trénink obohatit o krátké přeběhnutí pole, zkratku lesní cestou či polní cestičku, na tohle boty NOVABLAST rozhodně vhodné nejsou, protože nezajišťují dostatečnou stabilitu kotníku. Ale faktem je, že s pevností kotníků mám dlouhodobě problémy a pro někoho jiného by to možná nebyl zásadní problém, jako se to v tomto případě děje mi samotné.

Botu jsem chtěla zejména na delší tréninky po silnici, a na to mi ideálně vyhovuje. Na závodech jsem ji, bohužel, v aktuální situaci neměla možnost vyzkoušet, ale věřím, že se to brzo změní.

A závěrem? Jo, jsme typická ženská a ta bota se mi prostě dost líbí! K vhodnému outfitu ji možná někdy vytáhnu i na pochůzky do města 😉 . Mimochodem barevných provedení je hned několik – dvě pro ženy a dvě pro muže.

HedvabnaStezka.cz approves!

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: