Recenze: BROOKS GHOST 14 – všeuměl, na kterého je spolehnutí

Recenze: BROOKS GHOST 14 – všeuměl, na kterého je spolehnutí

Parametry

Značka Brooks
Celé jméno recenzovaného výrobku BROOKS GHOST 14
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Běžný přírodní terén, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 321 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 12 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3690 Kč
Více info na www.brooksrunning.com/

Zaujalo mě

  • rozsah použití
  • pohodlný svršek
  • všestranná podrážka
  • vyvážené tlumení

Shrnutí recenze

Spolehlivá a pohodlná bota nejen pro ambiciózní běžce. Bota bez slabin. Oblíbený model s až nezvykle širokým spektrem použití. Všestranná tréninková bota zvládá skvěle jak objemový trénink, tak i tempové a rychlostní tréninky. Pro výkonnostní běžce najde využití také jako závodní bota. Zejména na delší distance, půlmaraton a maraton je spolehlivou volbou. Nadchne také běžce s citlivějšími achilovkami, jen stěží budete hledat napříč značkami model s výraznějším polstrováním patní části. Celkově je svršek nejen pohodlný, ale zároveň také optimálně prodyšný, což v testu oceňujeme při podzimně zimním testování s vysokým rozsahem teplot. Trakce i odvalování parádní! V Ghost 14 je radost běžet jak dlouhý výběh, tak i rychlostní úseky. Pokud by měl mít běžec jen jedny boty na běhání je Brooks Ghost 14 jedním z největších favoritů!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Ghost se tradičně vyznačuje výrazným polstrováním patní misky a ani u čtrnácté verze tomu není jinak. Achilovky se tak krásně uvelebí do opravdu pořádné porce měkkého polstrování. Pozadu nezaostává ani jazyk. Ten není nijak přehnaně silný, přesto příjemně hutný. Krásně se natvaruje na nárt, a i bez nějakého zpevňujícího prvku pěkně sedí na svém místě i při velmi dlouhém běhu nebo častých změnách směru běhu. Prstová část je prodyšná tak akorát a ani v zimním období nebrání maximálnímu využití povedeného modelu při přípravě na novou sezónu. Přispívá k tomu použití více vrstev materiálů s výrazně prodyšnou svrchní vrstvou. Ploché, mírně pružné tkaničky krásně korespondují s až tempovým využitím zdařilého tréninkového modelu. Nohu v nich v botě ukotvíte pohodlně (pro dlouhé běhy) i razantně (pro rychlé úseky).

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Přizvednutí špičky již od prvního pohledu prozrazuje snadné a pohodlné odvalování při odrazu. O příjemně měkký došlap se stará třetí generace pěny DNA Loft vyráběné s využitím dusíku. Pěna je lehká, měkká a citlivá při odrazu. Z testu můžeme potvrdit, že téměř nic neztrácí ani při teplotách mírně pod nulou. Přeci jen pod patou je jí pořádná vrstva – téměř 40 milimetrů. Celkově je podešev povedeně ohebná (flexibilní), což se projeví nejen při odrazu, ale ve spojení s optimální torzní tuhostí také při přebíhání po nerovném povrchu. Přes vyšší podrážku jde Ghost 14 plynule do odrazu a při běhu působí přirozeně a daleko lehčeji, než skutečných více než 320 g při velikosti 10 UK.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Univerzální, jak jen nejlépe může být. Od suché silnice, přes lehký terén až k ušlapané vrstvě sněhu. V našem testu si Ghost 14 razil vždy cestu bez zaváhání. Parádní záběr ať už běžíte kdekoli! Mokrý asfalt, podmáčené pískové parkové cesty, lehký terén, úseky po trávě. Ani v jednom případě není co vytknout. Trakce vždy příkladná. To dělá z tohoto modelu ideální botu nejen pro střídání povrchů, ale jak jsme si v testu opakovaně ověřili především botu s přehledem zvládající celou škálu běžeckých temp. Absence jakýchkoli plastových výztuh nebo elastomerů zajišťuje navíc dobrou odolnost i mimo silnici. Při došlapu na střed chodidla bota příjemně přechází do odrazu, díky ohebné, dělené podrážce pod špičkou.

Osobní zkušenost

„Ze čtrnácti verzí je to moje čtvrtá zkušenost s „duchařským“ modelem. Vždy jsem oceňoval především univerzálnost a spolehlivost. Dlouhý běh, delší tempové nebo i kratší rychlostní úseky, běh po silnici nebo v lehkém suchém terénu. Ghost nikde nezklame. V jedné z předchozích verzí jsem běžel i přípravný půlmaraton. Je to bota přesně pro takový závod. Chcete běžet rychle, ale zároveň pohodlně a nechat si v tempu i materiálu nějakou rezervu pro důležitý závod. I v zimních podmínkách mně Ghost nezklamal, ani v pohodlím, ani v kvalitou odrazu. S oblibou jej beru také na víkend mimo domov, když mám v plánu sobotní tempové úseky a nedělní dlouhý výběh. Pokud chci zároveň brát s sebou jen jedny boty je to jasná volba. Ghost toho zvládá opravdu hodně, navíc s přehledem a spolehlivostí!“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: