Recenze: Čelovka NITECORE NU25 – tři zdroje světla v ultralehkém kompaktním obalu

Recenze: Čelovka NITECORE NU25 – tři zdroje světla v ultralehkém kompaktním obalu

Parametry

Značka Nitecore
Celé jméno recenzovaného výrobku NITECORE NU25
Typ Čelovky
Hmotnost 56 g
Infocena 1.268 Kč
Dodává EUROLAMP s.r.o.
Více info na www.eurolamp.cz/

Zaujalo mě

  • perfektní usazení na hlavě
  • snadné a rychlé ovládání
  • nízká hmotnost
  • možnost kombinace světelných kuželů

Shrnutí recenze

Lehká, kompaktní a na hlavě nadmíru pohodlná čelovka NITECORE NU25 prošla naším jarním testováním. Pro běžce dostatečným výkonem (400 lm), dosvitem umožňujícím svižné tempo běhu (až 200 m) a více než slušnou výdrží baterie při maximálním výkonu nás čelovka příjemně překvapila. Při samotném testování vyniká perfektní usazení díky miniaturním rozměrům (60x36x25 mm) a nízké hmotnosti (56 gramů). Běžeckou přívětivost podtrhuje prodyšný popruh s reflexními prvky a originálním zakončením do gumičky se zadrhovadlem.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Malá krabička balení dává tušit miniaturní rozměry samotné čelovky. Velikost menší, než krabička zápalek umožňuje snadné přenášení v kapse nebo batohu, ale především komfortní nošení nejen při běhání. Kompaktní tělo napovídá, že ani odolnost a možnost poškození nebude slabinou tohoto modelu. Pro běžce příjemnou „třešničkou“ je pak použité řešení popruhu. Spojení čelenky a gumičky (navíc s reflexními prvky) je nejen lehké ale především superpohodlné. Čelní popruh má zároveň vnitřní protiskluzovou úpravu, bezpečně tak drží na hlavě bez otravného posouvání. Jeho dotažení hravě zvládnete jednou rukou i za běhu. Trojitá možnost výběru světelných kuželů pak již jen podtrhuje celkovou povedenost a použitelnost nejen při běhání, nebo sportu jako takovém.

Pro dokonalé osvícení využívá čelovka NU25 dva reflektory. Ten s názvem Spotlight vytváří bodové světlo s dalekým dosvitem, při výkonu 200 lm je to 58 metrů. Druhý reflektor označený Floodlight vytváří široký kužel světla ve vysokém úhlu 100°. Při výkonu 200 lm je jeho dosvit 23 metrů. Hlavní zbraní NU25 je ale především kombinace obou kuželů. Jejich spojením vytvoří čelovka výkon 400 lm s dosvitem 64 metrů. To je pro běžný vytrvalecký trénink skvěle použitelné a ani udávaná výdrž 2:40 hod nebude drtivou většinu běžců nijak limitovat. Čelovka pracuje ve třech režimech, dvou samostatných reflektorech a jejich kombinovaném svícení. Pro všechny režimy platí, že naprosto dokonale splňují klíčový požadavek, tedy pěkné rovnoměrné osvětlení.

Nechybí ani červené světlo, které zajišťují dvě viditelně menší diody umístěné uprostřed čelovky. Umožňují výběr ze dvou režimů, jak stálého svícení, tak i výstražného blikání. Výhodou červeného světla je, že neoslňuje případné spoluběžce, nezpůsobuje ostré odlesky od kaluží nebo ledu a využití najde i při běhu v mlze.

Pochválit musíme design čelovky. Přestože při běhání ve tmě samozřejmě zanikne, kromě plné funkčnosti NU25 také pěkně vypadá, ostatně u značky NITECORE, která za své produkty získala i prestižní cenu iF Design Award to není překvapující.

Zajímavé vychytávky

  • líbila se nám možnost uzamčení při uložení do batohu nebo kapsy, zabráníte tak nechtěnému „vysvícení“ když na čelovku nepoužíváte.
  • čelovku lze použít jako blikačku na kolo, třeba utažením popruhu na paži.
  • gumička navazující na týlní popruh je reflexní
  • silikonový protiskluzový proužek na vnitřní straně čelního popruhu
  • šestipolohový výklopný systém
  • snadné vyjmutí těla čelovky z držáku na popruhu

Vyrážíme na trénink

Na běžné příměstské večerní běhání je 400 lm naprosto dostačujících, obzvláště pokud běháte převážně po cyklostezkách a zpevněných cestách. V testu ověřujeme, že i pro běh v lehčím suším terénu je NU25 stále v pohodě. Jen část běžců je ochotných zkrátit trénink kvůli dešti, s touto čelovkou to ani není potřeba, garantovaná odolnost IP66 by měla zvládnout i pořádnou průtrž mračen.

Základní ovládání je po „zapracování“ jednoduché a naprosto intuitivní, po několika proběhnutích nezaváháme ani v nečekané situaci a bleskově přepínáme do požadovaného režimu. Ovládací tlačítko MODE je menší a umístěné vlevo, jakmile si najdeme „cestu“ pro jeho snadné a rychlé nahmátnutí (volíme lehké přejetí prstu přes hranku před tlačítkem) je změna režimu otázkou vteřiny. „Dolaďovací“ pravé tlačítko je výrazně větší, navíc s řadou zdrsňujících bodů pro snadné nahmátnutí. Kromě přepínání ve vybraném režimu slouží také k úplnému vypnutí čelovky delším podržením nebo přímo k zapnutí (delší podržení). V takovém případě dojde k rozsvícení obou reflektorů, bez ohledu na poslední volbu režimu před vypnutím. Dvojitá možnost zapnutí může být zpočátku lehce matoucí, je to ale jen vyzkoušení a následné volbě, které z tlačítek budete pro zapínání používat.

Za velmi povedený musíme označit výklopný systém těla čelovky umožňující optimální nasměrování světelného kuželu. Přechod mezi jednotlivými polohami je dobře „čitelný“, nezaváháme tak ani při velmi rychlém běhu. Ve zvolené poloze čelovka drží naprosto dokonale, ani prudší seběhy, schody, nebo přeskočení kaluže polohu nerozhodí.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je pro čelovky všeobecně samostatnou kapitolou a pro jejich bezpečné využití je naprosto zásadní. NITECORE NU 25 zvládne dle výrobce při plném výkonu více než dvě a půl hodiny. Při velmi nízkém výkonu 6 lm pak vydrží skvělých 45 hodin provozu při dosvitu 4 m. K jeho spuštění ale není přístup zcela intuitivní, aktivuje se současným stisknutím obou tlačítek po jejich předchozím uzamčení. Povedený je indikátor stavu baterie, který čtyřmi modrými LED světly, s odstupňováním po 25 % ukazuje skutečný stav baterie. Jen je škoda, že viditelný je pouze při vypnutí světelného kužele.

K plnému nabití počítejte se zhruba dvěma hodinami. Zajímavá je výdrž po plném nabití, v tzv. pohotovostním režimu by čelovka měla v „plné pohotovosti“ vydržet celý rok. Nabíjení probíhá pomocí kabelu s konektorem USB-C na straně nabíječky, kabel v balení má na druhé straně klasický USB konektor. Samotná „zásuvka“ je chráněná gumovou záslepkou, pro funkční zaslepení je potřeba si s jejím zandáním zpět docela pohrát, má tendenci se odchlipovat. Pokud vás tedy čeká běh v dešti je vhodné být po nabíjení pečlivý. Baterie by podle údaje výrobce měla zvládnout přes 500 nabíjecích cyklů.

Reálně je v testu po 45 minutách stav baterie podle indikátoru na 75 %, po 60 minutách klesá na 50 % (svítí dvě modré LED ze čtyř). Po 120 minutách stále zůstává 25 % výdrže baterie, ale automaticky se již přepíná do úspornějšího režimu s využitím pouze levého reflektoru Floolight (široký kužel). Po dvou a půl hodinách baterie stále svítí, byť v úspornějším režimu.

Osobní zkušenost testera

„Za poslední tři roky jsem měl možnost vyzkoušet více než desítku různých modelů čelovek, napříč zavedenými i novými značkami. Testovaný model mě zaujal malými rozměry, kompaktním tělem s jednoduchým ovládáním, a především velmi pohodlným nošením.  Při podobném výkonu (400 lm) používám čelovky hlavně na městské a příměstské večerní běhání, třeba pro běžecké lyžování již ale volím raději 700 lm především na zledovatělém podkladu nebo nižší sněhové pokrývce. Čelovka NU25 parádně sedí na čele, i bez použití čelenky, kterou si jinak pod čelovky obvykle beru je nošení pohodlné. Nesjíždí díky vnitřnímu pogumování popruhu, utažení lze snadno doladit jednou rukou i za běhu pomocí zadrhovadla. Za velmi povedený považuji výklopný systém pro nasměrování světla. Můj obvyklý běh se vejde do dvou hodin, takže ani s výdrží baterie nemám problém. Nitecore NU25 patří rozhodně k tomu nejlepšímu co jsem měl doposud možnost ze světa čelovek vyzkoušet.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: