RECENZE: Columbia Montrail Alpine FTG – rychlík do každého nečasu

RECENZE: Columbia Montrail Alpine FTG – rychlík do každého nečasu

Parametry

Značka Columbia
Celé jméno recenzovaného výrobku Columbia Montrail Alpine FTG
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod, Spíše kratší tratě (do 10 km)
Hmotnost 270 g g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3399 Kč
Dodává Columbia Sportswear

Zaujalo mě

  • Přesný došlap
  • Pohodlí ve vztahu k rychlosti
  • Životnost

Shrnutí recenze

Novinkou pro letošní rok z dílny americké Columbie, která své trailové vybavení spojila se značkou Montrail. Model Alpine FTG bych rozhodně zařadil, jako nejvíce výkonnostní botu z celé nabídky této legendární značky. Přesto, že jde o jejich nejlehčí a nejagresivnější botu, stále si Alpine FTG zachovává velkou míru ochrany a pohodlí. Celkově vidím největší prostor pro využití v měkkém, velmi technickém terénu. Co se týče vzdálenosti, záleží potom na výkonnosti a stavbě samotného běžce. Lehčí, zkušenější jedinci si v nich můžou střihnout klidně vzdálenost za hranicí maratonu. Pro začátečníky, nebo větší běžce budou Alpine FTG skvělá varianta na krátké závody a krosy.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

V tomto segmentu si model tyto Montraily drží chratkter lehké, agresivní boty do těžkého terénu. S tímto faktem koresponduje i to, že zde nenajdeme žádnou membránu. Špička kolem prstů, záprstních kůstek a jazyk je z velmi prodyšné síťoviny, nicméně zbytek boty vydrží i těžkou práci v suťovisku mezi ostrými větvemi. Kolem palců najdeme i velmi výrazný okop, který opravdu chrání palce a ostatní prsty proti deformaci. Navíc je tento okop tvořen z drsného materiálu, který vás podrží i při zapření špičky o skálu, například při scramblování. Kolem nártu a v oblasti podélné klenby je potom použit velice pevný materiál, který má tu výhodu, že ho jen tak něco neprotrhne, na druhou stranu prodyšnost boty je omezena jen na špičku potažmo jemnější síťovinu. Další výhodou tohoto materiálu je to, že máte jako běžec v botě velkou jistotu, chodidlo drží na svém místě a nikde se nehne. Přispívají tomu i tkaničky, které se nepovolují. Zajímavou věcí u této boty je to, že mezipodešev je znatelná jen v patní části. U zbytku boty svršek, respektive okop, který je veden téměř po celé délce boty, mezipodešev překrývá a navazuje až na podrážku (podešev). V tomto vidím velkou výhodu, neboť je zde vynecháno velké množství švů a nemá se tak co párat nebo trhat.

Detail jemné síťoviny
Detail jemné síťoviny

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Jak už jsem zmiňoval výše, jde spíše o výkonnostní až závodní botu. Nejde ji tedy, co se ýče pohodlí a tlumení, srovnávat třeba s modely Trans Alps nebo Variant. Nicméně si pořád zachovávají dostatečnou míru ochrany pro velmi rychlé seběhy, při kterých se nemusíte bát o svá chodidla. Model Alpine FTG disponuje dropem 4 mm, který pěkně podporuje dopad na špičku a běh v rychlejším tempu.

Výška tlumení a řešení opatku
Výška tlumení a řešení opatku

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

U podešve běžeckých bot do terénu jsou nejpodstatnější dvě věci. První je grip. To znamená, jak vysoký vzorek v jaké hustotě a jakého tvaru je na podrážce použit. Columbia Montrail Apline FTG má relativně agresivní podvozek s tím, na druhou stranu, pokud jej srovnáme s například orienťáckými speciálkami, Alpine se dají rozhodně použít na větším množství povrchů. Podrží vás i v bahně, nicméně ani na tvrdém povrchu se nechovají špatně. S tímto souvisí i druhá vlastnost a to je tvrdost použité směsi. Špunty ve tvaru V jsou poměrně měkké, což celé podrážce zvyšuje míru přilnavosti, především na mokrých kamenech. Na druhou stranu, čím měkčí směs je na botě použita, tím nižší životnost bude podrážka mít. Měkčí směs je tady pochopitelná ve vztahu k závodnímu charakteru modelu.

Detail vzorku podešve
Detail vzorku podešve

Osobní zkušenost

Už od doby, kdy jsem poprvé zaregistroval, že Columbia spojila své síly s legendou Montrail jsem se nemohl dočkat, až jejich boty vyzkouším. Každopádně dřív než Alpine se mi do rukou (na nohy) dostal model Caldorado, ze kterého jsem byl nadšený. Jsem spíše zastánce tvrdších vnímavějších bot, ale Caldorado mi svým padnutím tak učarovalo, že jsem se smířil i s vyšší mírou tlumení, ktará potom byla při dlouhých trénincích nebo na závodech k užitku. Když jsem potom začal testovat Alpine FTG, cítil jsem stejný rukopis s tím, že jsme oproti modelu Caldorado výrazně ubrali na tlumení a váze a přidali na trakci. Pokud je ale srovnám s jinými agresivními závodkami do terénu, Alpine FTG jsou jedny z nejpohodlnějších. Otázka, co komu vyhovuje. Každopádně bych tento model doporučil všem, kteří třeba hledají něco lehčího na závody a nejsou si úplně jisti jestli by vydrželi v čistokrevné závodce.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: