Recenze: Dynafit Ultra DNA – popožene vpřed, podrží ve všech směrech

Recenze: Dynafit Ultra DNA – popožene vpřed, podrží ve všech směrech

Parametry

Značka Dynafit
Celé jméno recenzovaného výrobku Dynafit Ultra DNA
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 280 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.950 Kč
Dodává Salewa Czech & Slovakia
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • bezchybná trakce v terénu
  • dokonalé tlumení nerovností
  • dvojitý systém rychlošněrování

Shrnutí recenze

Rychlá běžecká obuv určená pro běh v náročném nebo technickém terénu, bota pro extra dlouhé trailové závody, to je Dynafit Ultra DNA. V terénu boty krásně sedí na noze, při výbězích a sebězích poskytují dostatečnou ochranu a stabilitu s dokonalou přilnavostí. Dynafit Ultra DNA pěkně tlumí nerovnosti rozmanitého terénu. Jsou vhodné pro běžce s neutrálním došlapem, kteří hledají obuv pro každodenní dlouhý a rychlý běh s vyšším tlumením došlapu, ale také pro náročné trailové závody. Dvojitý systém rychlošněrování funguje perfektně a je velmi praktický. Díky němu si můžete svršek dokonale přizpůsobit svým potřebám a bezpečně utěsnit otvor okolo nohy. Vrchní síťovina a pletenina pak zabraňují vniknutí kamenů a nečistot dovnitř. Jak potvrdilo testování, při běhu na štěrku už nemusíte řešit zapadané kamínky v botách!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Již při prvním nazutí bota na noze krásně sedí a lze ji vzít od začátku bez problémů na dlouhý výběh. Svršek je pevný a voděodolný, přesto stále dobře prodyšný, s dobře tvarovaným zcela všitým „ponožkovým“ jazykem zakončeným příjemně měkkým lemem. Celkově je svršek spíše užšího střihu, k jeho výrobě používá značka Dynafit recyklovaný materiál. Zajímavým prvkem je protiskluzový pásek v patní misce zamezující oděrům paty o vnitřek boty. Přes mírné polstrování na patě poskytuje Ultra DNA parádní pohodlí, a to nejen při rychlých sebězích. Propracovaný systém tkaniček s inovativním způsobem utažení pevně a bezpečně drží nohu na svém místě i na dlouhou vzdálenost. Praktické a rychlé je i ukládání přesahu šněrování do „kapsičky“ na nártu.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Dynafit Ultra DNA je pocitově lehká bota, která výborně tlumí záludnosti i náročnějšího terénu. Odpružení pomocí nové pěny Speed Plus funguje opravdu na výbornou, při běhu nejsou cítit ani výraznější nerovnosti, noha je při došlapu jak v bavlnce. Výškou mezipodešve patří Ultra DNA k nejvíce odpruženým modelům značky Dynafit. S ohledem na nízkou hmotnost bot tlumí nárazy více než dostatečně. Tlumení velmi dobře funguje jak v kamenitém horském terénu, tak i na méně náročném prostředí.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je poměrně univerzální, s výbornou trakcí na většině povrchů. V náročném terénu, ale i na kluzkém povrchu je došlap stále velmi stabilní. Podešev Vibram Megagrip s technologií LITEBASE a přilnavými 3,5 mm výstupky zajišťovala během testování dokonalou přilnavost a trakci za všech možných podmínek.  Výraznější odstupy mezi výstupky přispívají k výborné samočistící schopnosti podrážky.

Osobní zkušenost

„Závodní běžecká obuv Dynafit Ultra DNA je určena pro náročné trailové závody a rychlé závody v technickém terénu. Tato bota podrží běžce ve všech směrech a pořádně jej popožene vpřed. Jedná se o vysoce výkonnou trailovou běžeckou botu, důraz je zde kladen nejen na ochranu nohou, ale i na rychlost. Je to lehká, pohodlná bota, která se dokáže přizpůsobit kromě závodů také potřebám každodenního tréninku v terénu. Navíc funguje s naprosto vynikající přilnavostí a kontrolou při dlouhých bězích. Pomocí dvojitého systému rychlošněrování lze botu dokonale přizpůsobit svým potřebám. Při dlouhém výběhu s tímto systémem tkaniček nebyl v průběhu testu žádný problém. Z vlastní zkušenosti mi vyhovují spíše klasické tkaničky, ale velmi rychle jsem si zvykla i na tento typ šněrování. Při vyšší intenzitě a v mokrém terénu tyto boty jsou dokonale přilnavé a v terénu dobře padnou. Pokud chcete svůj terénní běh posunout na vyšší úroveň, tyto boty vám rozhodně pomohou. Také díky detailně propracované síťovině a úpletovému prošití kolem kotníku, které zabraňuje vniknutí nečistot, klacků a drobných kamínků. Při obutí a v tréninku jsem měla pocit jako bych měla na nohou polštáře, jak hezky funguje tlumení. Plynulost boty při prvních krocích byla hladká a měkká. Podrážka Vibram poskytuje potřebnou oporu při prozkoumávání záludnějších míst v kombinaci mokrého a smíšeného terénu. Celkově se jedná o dobře zpracovanou obuv.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: