Recenze: Hoka Bondi 8 – výrazná stabilita a neskutečné pohodlí

Recenze: Hoka Bondi 8 – výrazná stabilita a neskutečné pohodlí

Parametry

Značka Hoka
Celé jméno recenzovaného výrobku Hoka Bondi 8
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 357 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.350 Kč
Více info na www.hoka.com/

Zaujalo mě

  • výrazná stabilita došlapu
  • nadmíru pohodlné tlumení
  • univerzální podrážka
  • celková odolnost boty

Shrnutí recenze

Nepřehlédnutelná, výrazná, prostě maximální! Osmá verze modelu Bondi, nejvíce odtlumené silniční boty francouzské značky Hoka prošla naším podzimním testováním. Co vše umí běžcům nabídnout? Parádní pohodlí, citelnou stabilitu a snadné odvalování! Tlumení je opravdu nastavené na maximum, bez nadsázky mění asfalt v mechovou pěšinu. Celkové pohodlí podporuje komfortní svršek s optimální prodyšností. Neskutečná je stabilitu došlapu, kterou oceníte zejména v únavě. Odraz podporuje technologie Meta Rocker a díky kolébkovému tvaru podrážky je odvalování snadné a plynulé. Není to v žádném případě líná bota, ostatně běh na třicet, padesát nebo i více kilometrů není pro lenochy. Bondi 8 jsou určené pro nabíhání objemových kilometrů na silnici a své určení splňují naprosto dokonale! Nejen celková odolnost pak předurčuje tento model k celoročnímu používání.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Velmi komfortní svršek s výraznějším polstrováním paty a jazyka vykazoval v testu navíc optimální prodyšnost. Stihli jsme testovat při slunečném teplejším počasí i na sněhové pokrývce s teplotou kolem nuly a v obou extrémech naprosto bez problémů, stačí zvolit správnou ponožku. Pro běh za mokra je jen škoda, že špička nemá žádné pogumování. Patní miska je „vytuněná“ dokonale, achilovky si přímo lebedí. Výrazné polstrování je povedeně protažené kolem kotníků až k jazyku. Ten je trochu nezvykle všitý pouze na jedné straně (vnitřní) a stabilitu jeho usazení podporuje navíc průvlek pro tkaničky. Je zároveň poměrně hutný, takže nehrozí žádné otlaky ani při razantnějším utažení. Tkaničky jsou širší, ploché a pěkně zapadají do celého konceptu šněrování se zpevňujícím prvkem posledních třech křížení tkaniček. Nazouvání může zpříjemnit poutko na patě.

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Hoka je francouzská značka, která se nebála ani v době vrcholícího minimalismu jít svou vlastní cestou. Cestou výrazného odpružení a masivní mezipodrážky. Výsledkem jsou suverénně nejvíce odtlumené silniční boty. U Bondi 8 nastavené na opravdové na maximum. To v případě značky Hoka znamená téměř šest centimetrů pěny mezipodešve pod patou. V tomto ohledu Hoka ale mírně „klame tělem“ chodidlo je totiž trochu zapuštěné do tlumící pěny a část přesahu tak plní místo tlumení funkci stabilizace došlapu. Přesto je pěny pod chodidlem více než dost a tlumení je opravdu znatelné a příjemné. K tomu Hoka přidává výraznou stabilitu došlapu. Tu podporuje snížený čtyř milimetrový drop a široká podrážka, pod patou je to u velikosti 10,5 UK deset centimetrů, pod příčnou klenbou téměř třináct!

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Přes silniční zaměření na podrážce v testu oceňujeme výraznou univerzálnost. Kontaktní pryž je pouze na vhodně zvolených místech, čímž snižuje hmotnost bez zásadního vlivu na odolnost podrážky. Odraz na asfaltu naprosto bez kompromisů, i za mokra bez zaváhání. V lehkém terénu je zejména za sucha trakce stále příkladná. Bez problémů tedy s Bondi 8 zvládnete parkové cesty, šotolinové úseky nebo zpevněné lesní cesty, klidně i lehčí terén, jen pozor na výmoly a výrazné nerovnosti. Jediné zaváhání v testu přichází na ušlapané vrstvě sněhu při běhu po cyklostezce. To je ale oříšek pro drtivou většinu silničních modelů. Přirozený a plynulý přechod do odrazu podporuje technologie Meta Rocker (kolébkový tvar podrážky). Díky tomu je i běh při pomalejším tempu velmi příjemný a překlopení boty do odrazu pocitově snadné. Pohodlná stabilní bota – přesně takovou pro dlouhé běhy potřebujeme, občasné zrychlení také zvládnou, jen to zkrátka není bota na tempové úseky nebo dokonce závodní kilometry.

Doplnění

Doplnění o srovnání s modelem Bondi 7
Mám za sebou roční používání modelu Bondi 7 a vím, že boty bezpečně zvládnou celou sezónu, svršek i podrážka naprosto v pohodě. Pravidelně běhám delší tratě dvacet kilometrů několikrát měsíčně, občas i třicet kilometrů, a kromě viditelného obroušení ve špičce je kontaktní pryž minimálně oběhaná, svršek v podstatě netknutý s mírným prodřením v patní misce levé boty, v místě, kde většinu jiných bot zcela roztrhám. Jaké jsou změny? Mírně tužší je u osmé verze pěna oproti Bondi 7, což z mého pohledu lehce vylepšuje dynamiku odrazu. Pohledově výrazněji, po nazutí o něco méně je znatelné zúžení špičky boty. Osobně s tím při svém užším chodidlem nemám žádný problém, užší boty mi vyhovují. Poutko na patě se z horizontální změnilo na vertikální polohu, pokud bych ho měl při nazouvání použít je to takto praktičtější. Podrážka prakticky beze změn, kontaktní pryž zůstává pouze na vybraných místech. Jazyk se z volného změnil na tzv integrovaný, je všitý pouze na vnitřní straně. Tkaničky, nebo polstrování jazyka či patní misky beze změn. Oproti předchozí verzi zjišťuji mírný nárust hmotnosti (19 g ve velikosti 10,5 UK). Je zajímavé, že v několika recenzích se dočítám o snížení hmotnosti, model 7 několikrát pečlivě převažuji, na stejné váze vážím sedmou i osmou verzi a výsledek je pořád stejný, nový model je o devatenáct gramů těžší. Znatelný je nárust mezipodešve, tlumící pěny je v novém modelu pod patou šest centimetrů (oproti 5,5 cm sedmé verze). Drop zůstal stejný ­- čtyři milimetry.

Osobní zkušenost

„Pokud bych měl ve svém botníku hledat vítěze v kategorii pohodlí na silnici sáhnu bez zaváhání po modelu Bondi 8. Vždy když chci běžet dlouho, pohodlně a mít relativně čerstvé nohy i po tréninku nazouvám model Bondi 8! Takže nejen pro samotné nabíhání objemových tréninků, ale i po závodu, po těžkém tempovém tréninku, po dlouhém běhu zkrátka vždy když chci nohám trochu ulevit. Rád botu používám i na turistiku v nenáročném terénu, ze stejného důvodu jako pro běh, pocit neomlácených nohou je k nezaplacení. Osobně nejvíce oceňuji kromě pohodlného tlumení výraznou stabilitu došlapu, znatelnou zejména při silnější únavě při opravdu dlouhých bězích a optimální prodyšnost.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: