Recenze: Kiprun KS900 2 – pohodlí při každém kroku

Recenze: Kiprun KS900 2 – pohodlí při každém kroku

Parametry

Značka Decathlon
Celé jméno recenzovaného výrobku Kiprun KS900 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 245 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3299 Kč
Dodává Decathlon

Zaujalo mě

  • celkové pohodlí
  • příjemné tlumení došlapu
  • univerzálnost boty
  • příznivý poměr cena vs výkon

Shrnutí recenze

Na testování silničních bot Kiprun KS900 2 od Decathlonu jsem byla opravdu zvědavá. Tento model se vyznačuje zejména nejlepším tlumením Decathlonové značky Kiprun díky použité technologii MFOAM. Tato tlumící pěna zajišťuje velký komfort a pohodlí při běhu a měkkost při dopadu. Vysoká pěna zajišťuje kombinaci pohodlí a stability, ale zároveň dobré odpružení a přilnavost. Vlastnosti, které ocení běžec každé výkonnostní skupiny. Decathlon je známý svým skvělým poměrem cena/výkon a také díky tomu je častým místem pro nákup prvního vybavení pro začátečníky a hobíky. Cena modelu Kiprun KS900 2 napovídá, že by to neměly být boty pouze pro nadšené hobíky, kteří chtějí s během začít. V tomto testovaném páru bot mám zatím naběháno necelých 100 km, o odolnosti a výdrži na kilometráž psát teď tedy nemůžu. Jisté ale je, že to byly velice příjemné a měkké kilometry, i když zhruba z 80 % po asfaltu. Boty jsou perfektním parťákem zejména na delší tréninkové běhy. Bota přilne k povrchu a spolehlivě drží za sucha i za mokra. Nohu netíží ani hmotnost obuvi, která je v pánské verzi okolo 300 g a v dámské verzi pouhých 250 g (při velikosti 38).

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Pletený svršek je prodyšný, perfektně se přizpůsobí noze a hezky ji obejme, vytvoří dojem druhé kůže.  Obouvání je velmi příjemné díky silně polstrovanému jazyku a okolí paty a nártů. Po obutí máte pocit jako byste stáli uprostřed mechu. Výrazně pohodlné je okolí paty, které je příjemně měkké a polstrované, rozhodně nehrozí otlačenina ani puchýř. Boty jsou vhodné pro běžce, kteří mají, stejně jako já problém s bolestí paty při běhu (u mě Haglundova exostóza). Pro mě je často těžké najít dobře padnoucí pár bot, aby mě v nich pata nebolela. U tohoto modelu jsem necítila žádnou bolest ani při prvním běhu, za to jim patří velký palec nahoru. Celkově je bota spíše širší, zajišťující chodidlu oporu a pohodlí. Zavazování je typicky na pružné a ploché tkaničky, bez náznaku povolování, zatím se mi tkaničky ani jednou nerozvázaly.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Největší předností boty je tlumení, které vidíte hned na první pohled. O tlumení se stará tlumící pěna MFOAM, která je novou, vylepšenou verzí pěny EVA. Písmeno M značí anglické “mattress“ (matrace) a symbolizuje velkou pohodlnost boty při nazutí, jako když ulehnete do matrace. Boty se vyznačují středním dropem 6 mm, díky čemuž jsou univerzální pro široké spektrum běžců. Měkké odpružení tlumí díky pěnové podrážce nárazy, jsou tedy vhodné i pro těžší běžce a běžce s bolestmi kolen.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Boty drží krásně i v lehkém terénu a sebězích, i když je to primárně silniční bota.  Bezpečně drží i za mokra, navíc díky použitému materiálu velmi rychle schne. Pro naše podmínky je to téměř celoroční bota s výjimkou teplot sahajících více pod bot mrazu, tam hrozí, že by v nich už mohla být trochu zima.

Osobní zkušenost

„Řekla bych, že jsou to hodně univerzální boty, které využije většina běžců od začátečníků až po výkonnostní běžce, kteří je nazují zejména k regeneračním klusům a delším tréninkovým běhům. Rozhodně to ale nejsou boty na závody nebo rychlostní tréninky. Když mi boty dorazily, byla jsem trochu rozpačitá z opticky zřetelně vysokého tlumení zvětšující botu, v kombinaci se světle růžovou barvou. Po obutí boty jsem ale rychle změnila názor, jsou opravdu nadmíru pohodlné a měkké s lehkým došlapem. Moje první testování bylo ještě s mírně bolavýma nohama po Ještěd Skyrace, navíc venku od rána hodně pršelo, podmínky tedy ideální na první test. Naplánovala jsem si volnou desítku po asfaltu se závěrem po širší lesní cestě. Běželo se mi překvapivě docela lehce, svaly jsem pořád trochu cítila, ale díky měkkému došlapu a velkému tlumení to nebylo tak zlé. Na městských kostkách a mokrém asfaltu jsem se cítila bezpečně a stabilně, ani náznak uklouznutí a v lehkém terénu se také cítily fajn. Celkově tedy spokojenost, boty navíc po doběhu rychle uschly a ponožky jsem měla mokré jen trochu (a venku byl opravdu slejvák). Ačkoli to jsou především silniční objemové boty, dají se pohodlně vzít i do lehčího terénu (zřejmě trochu na úkor životnosti). Nejsou ideální na vysoká tempa a rychlostní tréninky, ale můžete si je s klidem vzít i na dráhu (vyzkoušela jsem), pokud nebude vadit, že si neuděláte osobní rekord. Výkonnostním běžcům poslouží zejména pro regenerační klusy po závodech nebo na delší objemové tréninky po asfaltu. Pro hobíky to může být jediný univerzální pár bot na všechny typy běhu. Já po nich sáhnu, když půjdu delší běh po asfaltu nebo rovném terénu, ale také díky pohodlnosti na výlet s dětmi do lesa. Při výběru velikosti doporučuji volit číslo větší, než máte normálně. Pro představu já mám většinou číslo 40, Kiprun 41 a padnou úplně perfektně. Jediné, co bych zatím vytkla je světle růžová barva, kterou bych osobně nevolila. Druhou možností je pastelově mentolová (světle zelená), která mě z obrázku také moc nenadchla. Jinak zatím velký palec nahoru, výše uvedený poměr cena/výkon se za mě rozhodně vyplatí. Myslím, že to budou nejpohodlnější boty, které vlastníte, po kterých můžete šáhnout téměř kdykoli.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: