Recenze: NORDA 001 – na cestě k dokonalosti

Recenze: NORDA 001 – na cestě k dokonalosti

Parametry

Značka Norda
Celé jméno recenzovaného výrobku NORDA 001
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 324 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 5 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 6.290 Kč
Dodává Temposport

Zaujalo mě

  • výrazná stabilita došlapu
  • celková odolnost
  • bezchybná trakce v terénu
  • nepřehlédnutelné reflexní prvky
  • pečlivé zpracování

Shrnutí recenze

„Severní vítr je krutý…“ Také přemýšlíte, v čem letos nabíhat podzimní a zimní objemové tréninky? Z běžecky exotické destinace dorazila k našemu testování nevšední bota do terénu. Model 001 kanadské značky Norda již od prvního pohledu dává tušit precizní zpracování, a tak trochu jiný přístup ke snaze o vyrobení dokonalé běžecké boty. Namísto vývoje vlastních materiálů použili u značky Norda to nejlepší z dostupných materiálů (nebo se podíleli na vylepšení těch stávajících) a přivedli na svět tréninkovou botu do terénu s označením 001. Svršek z nejpevnějšího a nejlehčího materiálu Dyneema (používá se třeba u námořních plachet, nebo u lodních lan) podrážka z odolného Vibramu a poněkud překvapivě i mezipodešev od stejného výrobce. Výsledkem je bota, která naším podzimním testováním proběhla na výbornou. A to tak dokonale, že podle nás klidně může nést „bondovské“ označení 007, tedy – vždy s přehledem. Není nejlehčí, není nejvíce odpružená, nemá výrazné polstrování. Přesto je běhání v Norda 001 velmi příjemné, pohodlné, navíc s bezchybným odrazem na většině terénních povrchů. Za jednu z největších „zbraní“ však po našem testování zmíníme stabilitu. Ta je opravdu znatelná při každém došlapu a zásadně se podílí na celkově příjemném pocitu z běháni v terénu s modelem Norda 001.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je poměrně pevný, přesto se na nohu dokáže pěkně natvarovat. Až na prošití patní misky je navíc naprosto bezešvý a přes absenci polstrování až překvapivě pohodlný. Nepatrným náznakem se polstrování připomíná po stranách patní misky. Její zadní část je ale zcela bez výplně, a navíc docela tvrdá. Pro běžce s citlivějšími úpony achilovek to může být jediné slabé místo na jinak parádní botě. Možným řešením v takovém případě může být model Norda 002 s nižší výškou tlumení, sníženým dropem, a právě zvýrazněným polstrováním patní misky. Bude to ale hodně individuální, stejně jako tvar chodidla, na které Norda nejlépe padne. Při výrazně úzkém chodidle působí svršek volněji, dotažením tkaniček se ale i užší chodidlo usadí v botě bez problémů. Při testu tak využíváme i poslední „rezervní“ otvor pro šněrování. Tkaničky se při jeho prvním použití zdají poněkud krátké. Ale jen do samotného zavázání. Bota spíše širšího střihu (při užším chodidle testera) nás nutí očka pro šněrování dotahovat nezvykle blízko k sobě. A tkaničky rázem nabývají na délce. Mimochodem i ty jsou docela pevné, a je tak potřeba zavázat je opravdu důkladně, jinak mají tendenci se povolovat. Dle údajů výrobce jsou čtyřikrát pevnější než běžné tkaničky a také na jejich výrobu byl použitý superodolný materiál Dyneema. K důkladnému uchycení chodidla přispívají navíc pevné, výrazné fixační pásky umístěné v oblasti nártu mezi svrškem a „návlekem“ jazyka. Dvěma očky navazují na šněrování a pěkně se tak dotvarují na nárt běžce.

Při běhu v náročnějším terénu oceňujeme odolnost materiálu svršku, včetně zvýrazněné voděodolné ochraně špičky. Ta se ukázala jako nadmíru praktická při přebíhání úseků se spadaným listím, které si podrželo vlhkost po celý den. Ani samotný svršek není náchylný na promočení, nasákne vodu jen minimálně. To vše bez sebemenšího problému s prodyšností, ani při teplotách kolem patnácti stupňů jsme nezaznamenali žádné nadměrné pocení.  Zajímavé řešení nabízí Norda u integrovaného jazyku. Ten není tradičně uchycený pouze po stranách, ale plynule přechází v jakousi „půlponožku“, která navyšuje tepelný komfort a pohodlí prstové části. Zapomenout nesmíme ani na reflexní prvky, po nasvícení díky nim botu nepřehlédnete, dokonale zvýrazňují viditelnost po celých 360°.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pěna Vibram? Ano, Vibram! Ve světě běžeckých bot netradičního výrobce materiálu pro odpružení boty najdete právě u bot kanadské značky Norda. Za nás je tlumení do terénu zcela optimální, vyvážené, dobře reagující při odrazu. Na vyloženě tvrdém povrchu, nebo při přebězích po silnici je tlumení pocitově tvrdší, v terénu ale není mezipodešvi co vytknout. Bota se tak skvěle hodí pro delší, klidně až velmi dlouhé vytrvalostní tréninky na většině terénních povrchů, včetně těch vedoucích pořádnou divočinou. K pohodlnému došlapu přispívá také výrazná, hutná stélka s neklouzavým povrchem pro kontakt s chodidlem. Je opravdu příjemná a zejména u přeběhů po tvrdém povrchu citelně navyšuje komfort. Stabilitu došlapu podporuje nižší 5 mm drop, který lze případně ještě o jeden milimetr snížit při použití stélky OrthoLite (ta ale není součástí balení). Svůj podíl na stabilitě má i poměrně široká střední část podešve, která je jen mírně užší než pod patou.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Na podrážce zaujmou gumové „hřeby“. Desítka pyramidových výstupků je na podrážce rozmístěná podobně jako třeba na botách pro orientační běh. Při došlapu na tvrdý povrch se chytře zasunují horní dva stupně do sebe a nedochází tak k jejich předčasnému opotřebení. Stupňovitý tvar mají také hlavní výrazné gripy, nepravidelně rozmístěné po celé podrážce ve tvaru písmen V nebo T. Efektní je protažení kontaktní pryže v patní části, má však i zcela praktickou stránku v podobě ochrany tlumící pěny v kamenitém nebo technickém terénu, zejména v sebězích. Celá struktura podrážky je inspirovaná drážkováním od ledovců na skalách Canadian Shield, geologicky zajímavém území s nejstaršími skalními útvary na Zemi (4,28 miliardy let). Podrážka nejenže vypadá zajímavě, ale především v rámci testování vykazovala výbornou trakci na většině terénních povrchů. Včetně měkčího, až blátivého podkladu byl odraz dokonalý. Ani kamenité úseky Nordu 001 „nerozhodí“ Podrážka společně s tlumící pěnou Vibram pochytají došlapy na ostřejší kameny, rychlost běhu tak není potřeba nijak korigovat.

Osobní zkušenost

„Již od vybalování z krabice je „čitelné“, že Norda 001 je trochu jiná bota. Vše je pečlivě a úhledně zabaleno, nechybí vak na přepravu bot, jak jinak než s originálním systémem uzavření. Řemeslně je bota precizně zpracovaná, nikde náznak přetečení lepidla, křivého švu, nebo čouhající nitě. Na první nazutí působí poměrně tvrdě, při samotném běhání ale žádný diskomfort nepociťuji. Ani u svršku, ani u tlumení. Svršek je na trailovou botu příjemně pevný, osobně bych ale uvítal měkčí patní misku, nebo přidané polstrování v místě kontaktu boty s achilovkou, kterou mám po operaci poměrně citlivou. Moc se mi líbila trakce, zejména v měkčím terénu zabírá Norda opravdu parádně. Ano, cena je sebevědomě vysoká a poměrně krátké testování neodhalilo možnosti boty s ohledem na celkovou životnost. Po předchozích zkušenostech ale tipuji, že bude opravdu velmi zajímavá. A její vlastnosti ještě vyniknou v zimních měsících, vždyť je to bota z Kanady. Musím tak potvrdit, že se jedná o jednu z nejzajímavějších trailových bot, které jsem měl možnost za poslední dobu testovat.“

Další informace

Dyneema®
Dyneema® je nejpevnější a nejlehčí vlákno na světě™. V poměru k hmotnosti je až 15x pevnější než ocel a o 40 % pevnější než ostatní aramidová vlákna. Kromě mimořádné pevnosti vyniká Dyneema® i odolností proti prořezu a oděru a má vysokou odolnost proti chemikáliím a UV záření. Vlákno Dyneema® je tak lehké, že plave na vodě. Norda™ 001 využívá vlákna Dyneema® na biologické bázi, aby poskytla dokonalou kombinaci pevnosti, odolnosti, lehkosti a udržitelnosti.

Vibram®
Společnost Vibram® byla založena v roce 1937 v Itálii a je výrobcem podešví pro obuv. Pro kvalitu, odolnost a vysoký výkon svých výrobků je považována za světovou špičku. Podešev Norda™ 001 je výsledkem spolupráce obou společnosti. Exkluzivní podrážka Norda™️ poskytuje nejvyšší kvalitu a výkon, a je k dispozici pouze na obuvi Norda™.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: