HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

RECENZE: Saucony Triumph ISO 5 – jestli maraton, tak v těchto botách

RECENZE: Saucony Triumph ISO 5 – jestli maraton, tak v těchto botách

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku RECENZE Saucony Triumph ISO 5 - jestli maraton, tak v těchto botách
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Běžný přírodní terén
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 283 g g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 4420 Kč
Dodává MOFO CZ s.r.o.
Více info na www.saucony.com/en/home

Zaujalo mě

  • Prostorná špička
  • Pohodlí
  • Dobré chování v lehkém terénu

Shrnutí recenze

Saucony Triumph ISO 5 se ke mě dostaly lehkou oklikou. Kvůli dlouhodobějším zranění kotníků jsem běhům v terénu musela dát chtě nechtě na nějakou dobu vale a na řadu přišlo tartanové ťapání, cyklostezkové šílenství a potupně přiznávám všem horalům, že ano, i běžecký pás. Nohy potřebovaly především stabilitu a maximální tlumení, což vyžadovalo i kvalitní obutí. Pojďme se na to ale podívat trochu blíže.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Na první pohled nelze přehlédnout masivnost vypolstrování jazyka a kolem kotníku. Po prvním vyběhnutí jsem pochopila proč. S ohledem na ohromný komfort a pohodlí přední části chodidla se prostě ta noha musí nějak do boty uchytit. Příjemné je šněrování a vůbec celý velmi prodyšný a lehounký srvšek ISOFIT. (Zde bych si dovolila zmínit jeden osobní pracovní název Triumphů a to “Wellness pro prsty”, my ultráci takové pohodlí totiž neznáme).

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Saucony rádi na posledních modelech využívají jako mezipodešev speciální pěnu EVERUN bez dalších přísměsí. Everun u Saucony je extrémně pružná a odolná. Při pohybu zajistí opravdu velmi reflektivní odraz a vy máte pocit, jakobyste nepotřebovali vkládat do odrazů tolik úsilí a co víc, dokážete takhle “lítat” hodiny.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podešev je tvořena tenkou a odlehčenou gumovou podrážkou tzv. Crystal Rubber zajišťující perfektní přilnavost, flexibilitu a přizpůsobení povrchu.

Také vás při tréninku v nových botách napadají závody a běhy, na které si Vaše nové mazlíky obujete? Mě ano. V Saucony Triumph ISO 5 bych si totiž dokázala představit běžet jak stovku, tak tréninky na silniční maraton.

Pro stovky mám slabost, ale něketré ultra trailové stovky mají slabost i v častých úsecích po asfaltu a zpevněných cestách. Myslím, že bych neměla problém obout si Triumphy například na Krakonošovu stovku a dám za to své nehty na palci, že ani o jeden nepřijdu.

Terén jsem s podrážkou vyzkoušela také. Na úplné kamenité, kořenovité seběhy bych Triumphy zrovna nedoporučila a v lese budete mít taky pocit, že zrovna běžíte přes matraci, nicméně jakmile se ocitnete na “pevnině” budete doma. Suchý a tvrdý povrch, zpevněné cesty i šotolina jsou hlavní partie do duetu se Saucony Triumph ISO 5.

Osobní zkušenost

Triumphy mě na první pohled zrovna nepřesvědčily, jednak jsem se obávala přílišného tlumení na které nejsem z terénu zvyklá, ale také mohutnosti, která ve mě vzbuzovala trochu neohrabanosti. Stačí kouknout na parametry výška paty, špičky, tedy 28 mm a 20 mm, s rozdílem 8 mm – drop. Navíc celková váha boty neslibovala žádnou ultra light leteckou jízdu. Nenechala jsem se však odradit, vždyť i jiné značky těží skvělé vlastnosti obuvi netradičním vzezřením a pro své spíše objemové trénování na různé ultra distance jsem neváhala a zvolila rovnou tento model nabízející širší střih. Všechny pochyby se rozplynuly po prvních kilometrech, kdy si chodidlo neskutečně užívalo prostorného vnitřku přední části boty a zároveň nevídaného odpružení.

Negativa?

A co by se dalo Triumph ISO 5 vytknout? Snad jedině pořizovací cena a následné startovné na nějaký ten silniční maraton, protože když už si člověk takovou parádu pořídí, byla by škoda ji nějak nezužitkovat 😉

Závěrem?

Pokud hledáte neutrální vysokoobjemovku a navíc si potrpíte na kvalitní odpružení a pohodlí vašeho chodidla, zvolte si Triumphy. Jestliže sháníte boty na intenzivní specializované atletické tréninky, v Triumphech budete celkově trochu neohrabaní. Přeci jen se komfort chodidla promítl do větší šíře podrážky a reakce na rychlé změny pohybu nebo tempové intenzity vás můžou zklamat. Na druhou stranu nenáročný silniční běžec, jako já, si přišel na své i během intervalových tréninků na dlouhých rovinkách.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: