RECENZE: SUUNTO VERTICAL TITANIUM SOLAR – HODINKY NEJENOM DO VÝŠKY, ALE I DO DÁLKY

RECENZE: SUUNTO VERTICAL TITANIUM SOLAR – HODINKY NEJENOM DO VÝŠKY, ALE I DO DÁLKY

Parametry

Značka Suunto
Celé jméno recenzovaného výrobku SUUNTO VERTICAL TITANIUM SOLAR
Typ techniky Sporttester
Hmotnost 74 g
Infocena 19190 Kč
Dodává Suunto OY
Více info na www.suunto.com/en-cz/
Doplnění Suunto je přední světová značka sportovních a outdoorových hodinek, sporttesterů, kompasů a potápěčských počítačů. Značka je respektovaná vrcholovými sportovci i outdoorovými nadšenci. Produkty Suunto drží tradici vysoké kvality. Hlavní modelové řady jsou vyráběny ve Finsku a prodávají se ve více než 100 zemích světa.

Zaujalo mě

  • Design
  • Solární dobíjení a výdrž
  • Mapy

Shrnutí recenze

Suunto představilo 9. 5. 2023 nový model Vertical a redakce Světa běhu mohla už před touto globální premiérou testovat – GPS hodinky pro dobrodružství, které jsou vybaveny bezplatnými off-line mapami, solárním nabíjením a dlouhou výdrží baterie. Takže jsou určeny i do/na dálky. Co se líbilo a co naopak bylo pro redakci Světa outdooru zklamání? To se dozvíte v našem redakčním testu.

Hlavní část recenze

VÝDRŽ

Hodinky Suunto Vertical mají výdrž baterie, která zatápí jejich konkurentům: V případě varianty Titanium Solar vydrží hodinky 85 hodin nepřetržitého záznamu cvičení s nejpřesnějším sledováním polohy a v případě varianty z nerezové oceli 60 hodin. Režim Tour, který stále poskytuje přesné sledování, nabízí 500 hodin nepřetržitého sledování výkonu. V denním režimu vás hodinky Suunto Vertical provázejí až 60 dní – u titanové solární varianty dokonce až jeden rok bez nabíjení. Na co si však dejte pozor, je podsvícení, které je dobré vypnout – jedná se o velikého žrouta energie. Dobíjení pomocí slunce jsme zkoušeli na ledovci s hodinkami na batohu a nebylo moc efektivní. Uděláme více redakčních testů v různých prostředích a podmínkách a s výsledky vás seznámíme.

MAPY

Hodinky Suunto Vertical jsou vybaveny podrobnými outdoorovými offline mapami, které jsou dostupné po celém světě zdarma. Nové mapy navazují na již pokročilou navigaci po trase v aplikaci Suunto. Objevování a vytváření tras je snadné díky heatmapám, 3D mapám a vrstvám typu povrchu silnic v aplikaci Suunto a jejich snadné synchronizaci s hodinkami.

Tipy pro nahrávání map: mapy jsou podrobné, takže třeba mapa Česka má 1.6 GB. Dejte hodinky do nabíječky a blízko rychlé wifiny. Rakousko je rozděleno na několik spolkových zemí, takže tam jsou balíky dat menší, ale pro některé oblasti, třeba Grossglockner, potřebujete stáhnout více balíků dat. Na mobilu se můžete před stažením podívat, kterou mapu přesně potřebujete, a to je příjemné.

SATELITY A SYSTÉMY NAVIGACE

Hodinky Suunto Vertical se mohou připojit až k pěti satelitním systémům (GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU, QZSS) a až k 32 jednotlivým satelitům současně. Přesnost navigace vychází z různých srovnávacích testů jako špičková (viz například zde). Z mé praxe: při navigaci k POI, při pohybu na ledovci ve složitém terénu, hlásily hodinky „dorazili jste do cíle“, ale k uloženému bodu zbývalo i přes 20 metrů od uloženého bodu. Finální POI proto dolaďte sledováním na mapě. Trasy lze snadno do hodinek naimportovat. Třeba celou HAUTE ROUTE. A když si k tomu ještě přihrajete mapu Francie a Švýcarska, můžete vyrazit na nejznámější skialpový přechod světa.

SPORTOVNÍ REŽIMY

Těch je tu spousty a vlastně nevím, jaký sport tu vlastně chybí. A jestli někdo nějaký rychle vymyslí, Suunto ho přes aplikaci jistě rychle doplní. (SUUNTO nabízí 97 různých sportovních režimů!) Z hodinek zmizel LOGBOOK, ale nahradilo ho označení Záznamník. Po ukončení aktivity si můžete prohlédnout trasu na mapě v Suunto Aplikaci. Pokud při záznamu aktivity používáte GPS, hodinky Suunto Vertical automaticky ukládají počáteční bod vaší aktivity. Pomocí funkce „Najít cestu zpět“ vás pak hodinky dovedou přímo do počátečního bodu. Toto však funguje pouze na běžící aktivitě. V případě, že si aktivitu vyvoláte v Záznamníku, na mapu ani na trasu se nepodíváte. Stejně tak nenajdete ani cestu zpět.

SYNCHRONIZACE S TELEFONEM

Ta proběhla hladce a vždy při synchronizaci všechno šlapalo, jak má. Aplikace SUUNTO mi přijde přehledná a obsahuje na úvodní stránce globální mapu s trasami a funguje tedy jako taková „kronika“.

PRVNÍ ZKUŠENOSTI

Na první pohled parádní design. Líbily se mi pouze 3 tlačítka, které společně s dotykovou obrazovkou zvládnou ovládat hodinky.

Magnetické dobíjení si musíte hlídat tak, abyste do hodinek při nabíjení nestrčili. Snadno se dobíjení přeruší.

VERDIKT TESTERA

Ovládání je kombinované pomocí trojice tlačítek na jedné straně a dotykového displeje. Ten je dostatečně kontrastní i na přímém slunci. Líbil se mi čistý a jednoduchý design. Propojení s aplikací SUUNTO, nahrání off-line map apod. pomocí telefonu probíhalo naprosto hladce. Hodinky VERTICAL jsou vyrobeny ve Finsku za použití 100% obnovitelné energie. Úctyhodná je i výdrž baterie, která je podpořena solárním nabíjením u verze Solar Titanium. Skvělé je připojení až k pěti satelitním systémům a až k 32 jednotlivým satelitům současně, a to i pomocí technologie Dual Frequency. Parádní je počet sportovních aktivit. Jako horskému vůdci bych uvítal ještě více propracovaný systém a logiku navigace.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Tatus

Tyto hodinky, Suunto Vertical Solar jsem dostal jako dárek. První den hodinky dobijely ( z 97 na 100 procent) . Přestože byly sluneční dny v přehledu využití solární energie byl první den (středa) krásný sloupec dobíjení, zbytek týdne téměř neznatelné nabíjení. Hodinky jsem reklamoval a technik mi řekl,že jsem první člověk,kterému to dobíjí. (Solar🙂 a nenabíjejí). Shrnu to. Hodinky jsem nabíjel každý třetí den. A s reklamací nepřestanu
. Reklama :Prý vydrží 60 dnů, extrém rok!! A mě řeknou,že za tři dny to je normální.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: