Recenze: VJ SPORT BOLD X – bota pro náročný terén, hlavně pro orienťáky

Recenze: VJ SPORT BOLD X  – bota pro náročný terén, hlavně pro orienťáky

Parametry

Značka VJ Sport
Celé jméno recenzovaného výrobku VJ SPORT BOLD X
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Závod, Spíše kratší tratě (do 10 km)
Hmotnost 245 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby FitLock System
Sklon pata - špička 5 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4180
Dodává H.S.H. Sport

Zaujalo mě

  • Přilnavost zajišťující velmi dobrý odraz v terénu
  • Snadná průchodnost těžkým bahnitým terénem
  • Výborně sedí na noze

Shrnutí recenze

Běháte-li často v terénu s měkkou podložkou nebo v kluzkém terénu (bláto, sníh, led) a chcete stabilní botu s dobrým odrazem, vřele vám tento model doporučuji. Jedná se o profesionální model závodní obuvi, který ocení hlavně orientační běžci a jiní vyznavači běhu v náročných až extrémních podmínkách. Už desátá generace legendárních „boldovek“ je zase o kousek propracovanější – lehce se zatlačilo na hmotnost a odezva a dynamika boty je tak na perfektní úrovni. Mimo les a závodní nasazení jsou taky výborným parťákem pro zimní krosy nebo běhy do vrchu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svrchní materiál Schoeller ®- Keprotec ® poskytuje vynikající odolnost a zaručuje vysokou úroveň pohodlí. Bota je zkrátka dělána do těžkého terénu mimo cesty – při orienťáku je extrémně namáhána celá boty a je tedy důležité tomu uzpůsobit i svršek. Kevlarová vlákna výrazně zvyšují odolnost a díky své pevnosti i pevnost usazení chodidla v botě. Svršek taky pochopitelně nemá téměř žádnou flexi. S pružnou pleteninou, z které dnes bývají často tréninkové boty dělány, toho moc v lese nezmůžete. Na špičce potom najdeme pevný okop ze syntetické kůže. Výkonnostní charakter podporuje i tvar kopyta, které je spíše užší. Výrazným prvkem, který zpevnění chodidla umocňuje je technologie FitLock – jde o jakési zpevnění podélné klenby (e vyloženě jako kompenzace nadměrné pronace) ve formě tuhého pásu. Nejvíce tento prvek oceníte při traverzech a při rychlých změnách směru. Je důležité říct i druhou stranu, Vj Sport Bold je vyloženě závodní bota. O nějakém velkém pohodlí nebo měkounkém dopadu si můžeme nechat zdát. Vše je zkrátka podřízeno výkonu.

Pevný svršek s kevlarovými vlákny

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

U trailových bot bylo tlumení vždycky trochu tužší. Jednak měkký přírodní podklad nárazy lehce pohltí, stejně tak potřebujeme v měkčím terénu trochu vyšší stabilitu. U závodních trailovek je tento fakt ještě umocněn. Boty jsou velice responzivní a dynamické, na pocit velmi tuhé. Pozor, nejde o nějaké barefoot nebo minimalistické boty. Mezipodešev je poměrně tenká, nicméně velmi tuhá a chodidlo výborně chrání před ostrými kameny, kořeny atd. Seběhy a ostré dopady nejsou v Boldech žádný problém, jen pocit rozhodně není jako na obláčku. Díky technologii Soft Heel je redukován tlak na patu. Drop 5 mm (11 pod patou a 6 pod špičkou) je příjemně agresivní a dobře pouští běžce na špičku.

Nízký profil pro rychlou reakci a nízkou hmotnost

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je u orienťáckých speciálek jeden z nejdůležitějších prvků – bez kvalitní agresivní podrážky si zkrátka ve volném lese neškrtnete. Boldy X patří do kategorie s karbidovými hřeby – konkrétně jich najdeme 9 pod špičkou, 2 v oblasti klenby (pro přebíhání kmenů a podobných překážek) a 4 pod patou. Celkem tedy 15. Hřeby ve specifickém hvězdicovitém tvaru v kombinaci s vysokými špunty zaručí vynikající odraz a přilnavost v terénu za jakýchkoliv podmínek. Výborně zabírá i v měkkém a bahnitém terénu, hodí se samozřejmě i na kluzký zimní terén (led, zledovatělý sníh). Varianta obuvi s kovovými hřeby je v obtížném terénu s měkkou podložkou tou nejlepší volbou, ale není dlouhodobě vhodná na přeběhy po tvrdším povrchu (asfalt a jiné tvrdé povrchy).

Karbidové hřeby v podrážce

Dynamika odrazu

Ve všech případech máte dobrý pocit z toho, že bota dobře sedí a můžete se 100% spolehnout, že noha prakticky neuklouzne a to jak do kopce, tak i z prudkého kopce či při náročném traverzu (zejména zde běžec ocení, že se může spolehnout na odraz). Jednoznačně záběr bez prokluzu, na který se rozhodně můžete spolehnout.

Osobní zkušenost

Sportovní obuv do náročného terénu VJ SPORT BOLD X S HŘEBY mi stejně tak, jako jiná profesionální obuv přišla velmi úzká. Neměl jsem avšak problém a i na lehce širší nohy, jako jsou ty moje, padla úplně bez problému a perfektně se přizpůsobila tvaru nohy (stejně jako dříve testovaný model od VJ Sport). Jednoznačně jsem měl dobrý pocit z toho, že mě bota podržela za jakýchkoliv okolností, měkký bahnitý terén nevyjímaje (v zimním období jsem netestoval, ale v podobné obuvi jsem též běhal i v zimě a bylo to naprosto bez problému). Testoval jsem na lesních cestách s tvrdým i měkkým povrchem, ve volném blátivém lesním terénu a ocenil jsem výborný odraz v každé z uvedených situací, který je zajištěný profilem podrážky s dobře umístěnými hřeby. Bota je v terénu stabilní. Obuv není určená pro běh na tvrdém, zejména asfaltovém podkladu.

Další informace

Kvalita je garantována finskou společností VJ, která vyrábí jednoznačně nejodolnější boty ze všech známých značek, jež se zaměřují právě na orientační běh.

Výhradním zastoupením a distributorem značky VJ Sport v České republice je firma H.S.H Sport

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: