Recenze VJ Sport Integrator 18 – boty do pořádného terénu

Recenze VJ Sport Integrator 18 – boty do pořádného terénu

Parametry

Značka VJ Sport
Celé jméno recenzovaného výrobku VJ Sport Integrator 18
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Spíše kratší tratě (do 10 km)
Hmotnost 295 g (UK8) g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Unikátní Fitlock systém stabilně podporuje oblouk klenby
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3499 Kč
Dodává H.S.H. Sport
Více info na www.hshsport.cz/

Zaujalo mě

  • Skvělý záběr v terénu
  • Nízká váha
  • Odolný svršek boty
  • Pohodlné prostředí

Shrnutí recenze

S nejnáročnějšími terény si skvěle poradí podešev technologie Superior Contact, která je opatřena kromě 18 kovovými hroty také klasickými špunty. Ty jsou rozmístěny dostatečně daleko od sebe, aby se snadno zbavily bahna a hlíny, ale zároveň tak, aby poskytovaly dokonalý grip a dobrou přilnavost na mokrém terénu. Orienťáci jistě ocení velmi bytelný svršek odolný vůči popadaným větvím i kamení a také běžnou šířku bot, která bývá u závodních modelů spíše užší. Hned po prvním obutí bota výborně pasovala na nohu, firma VJ používá technologii KvamO, tedy odpružení paty a přední části chodidla pomocí tlumicích jednotek z mikrovláken, které spolu s tvarovanou stélkou zajistí pohodlí i při dlouhých výbězích či závodech. Systém Fitlock pak podporuje stabilitu klenby a chrání vnitřní část chodidla před údery zespodu (např. od ostrých kamenů atd.).

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Orienťáci jistě ocení velmi pevný svršek odolný vůči popadaným větvím, kamení nebo ostrým ostružinám. Zároveň je celá bota velmi bytelná i při zachování velmi nízké hmotnosti a všestranné pohyblivosti. Naopak jako jednu z mála nevýhod životnosti vidím to, že je na botě příliš mnoho odhalených švů, které se časem mohou párat, v této oblasti firmě VJ oproti ostatním trochu ujel vlak.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Hned po prvním obutí bota výborně pasovala na nohu, firma VJ používá technologii KvamO, tedy odpružení paty a přední části chodidla pomocí tlumících jednotek z mikrovláken, které spolu s vnitřní podporou kroucení a tvarovanou stélkou zajistí pohodlí i při dlouhých výbězích či závodech. Systém Fitlock pak podporuje stabilitu klenby a gumový materiál chrání vnitřní část chodidla, aby se noha v botě cítila pohodlně a mohla se bezpečně pohybovat a otáčet tam, kam chcete. Chodidlo je zároveň chráněno před údery zespodu (např. od ostrých kamenů atd.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

S nejnáročnějšími terény si hravě poradí podešev technologie Superior Contact, která je opatřena kromě 18 kovových hrotů také klasickými špunty. Ty jsou rozmístěny dostatečně daleko od sebe, aby se snadno zbavily bahna a hlíny, ale zároveň tak, aby poskytovaly dokonalý grip a dobrou přilnavost na mokrém terénu. Ve přední části podešve je pro maximální záběr umístěno 11 hřebů, v zadní části 5 a uprostřed pak 2 (ty jsou vhodné zejména při přelézání popadaných kmenů, které bývají velmi kluzké a na které se našlapuje na ně hlavně středem chodidla).

Doplnění

Finská značka VJ Sport si již více než 20 let trží výsadní postavení mezi speciální obuví pro orientační běh a běh v náročném terénu. Model Integrator si již získal pověst nejlepší boty pro rekreační OB a model Bold představuje volbu elitních závodníků včetně mnohonásobných mistrů světa. VJ Sport neustále své boty inovuje, aby nabídla svým zákazníkům maximum.

Osobní zkušenost

Testování všude, kde se dalo

Model VJ Integrator 18 jsem testoval od června do srpna letošního roku v mnoha různých terénech, které jsou pro orientační a trailové běžce zaslíbené. Prvními ostrými závody bylo rovnou MČR na krátké trati u Trutnova v oblasti Čížkových kamenů, kde boty předvedly dobrou stabilitu v extrémně kamenitém terénu. Zkraje prázdnin jsem boty otestoval při pořádání 4denních závodů v Tatrách, kde jsem prověřil houževnatost vůči bažinkám, ale hlavně také záběr ve strmých výbězích. Zbytek času jsem pak běhal v domovském terénu Labských pískovců a několikrát jsem boty vyzkoušel o v těžkých terénech Jizerských hor.

I když mě při prvním pohledu nové Integratory příliš nenadchly, hned po obutí jsem zjistil, že jsou velmi pohodlné a dobře kopírují tvar nohy. Ve volném terénu rozhodně splňují to, co každý orienťák očekává od bot s hřeby – dokonalý grip. Ani po dvou měsících testování nejeví boty nějaké známky poškození či ztráty původních vlastností.

Pro koho boty jsou

Integratory zajisté ocení kromě rekreačních i elitních orienťáků také každý běžec, který občas rád vyběhne do volného terénu nebo zvolí sem tam nějakou terénní pěšinku. A i když tento model využije maximum svých vlastností právě v terénu, i na zpevněných cestách se s ním dá výborně trénovat či závodit, asfaltu je však lepší se vyhýbat (i vzhledem k velkému opotřebení hřebů). Normální šířka kopyta vyhovuje zejména běžcům, kterým se ve většině úzkých závodních bot kroutí klenba a nemají tak ideální pohodlí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: