Vibram FiveFingers V – RUN – univerzální pětiprsťáky

Vibram FiveFingers V – RUN  – univerzální pětiprsťáky

Parametry

Značka Vibram FiveFingers
Celé jméno recenzovaného výrobku Vibram FiveFingers V – RUN
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Běžný přírodní terén
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh
Hmotnost 135 g
Šněrování Rychlozavazování
Zpevnění klenby ne
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3599 Kč
Dodává FunRun.cz
Více info na www.funrun.cz/

Zaujalo mě

  • Vysoká prodyšnost
  • Široké spektrum využití
  • Vysoká ochrana chodidla

Shrnutí recenze

Podrážka dává chodidlům dostatečnou volnost, ale zároveň je chrání proti ostrým předmětům. Vzorek je na první pohled určen spíše na tvrdé povrchy, nicméně osobně vidím největší využití na měkkých lesních cestách. Pevné rychlostahování vám ušetří spoustu času. Vysoce perforovaný svršek na jaře dává velmi svěží pocit, nicméně v teplejších dnech je k nezaplacení, stejně tak při trénincích na běžeckém páse.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Model V-Run je vyloženě letní model a tomu odpovídá i provedení svršku. Najdeme zde opravdu výrazné perforování prakticky ve všech místech. Otvory jsou poměrně velké a odpařování potu opravdu perfektní. Na druhou stranu se vám dovnitř dostane opravdu jen jemný prach a znatelné kamínky zůstanou venku. Základ tvoří jemná vrstva tenkého materiálu připomínající neopren. Tento materiál má lehkou flexi, takže se do jisté míry chodidlu přizpůsobí. Na druhou stranu je poměrně pevný a bota s nohou opravdu splyne. Od podélné klenby přes celý nárt a kolem paty je zde tento materiál zesílen zpevňovacím panelem z pevnějšího materiálu. Tkaničky zde najdeme v systému rychlozavazování, kdy jenom stáhnete přezku a vlající konec připnete pomocí suchého zipu, takže vás nikde nebude otravovat.

Perforace svršku

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Vibram Fivefingers mají suplovat bosou chůzi nebo běh, model V-Run nevyjímaje. To znamená, že zde nenajdeme žádnou tlumící vrstvu nebo materiál, který by měl změkčit dopad nebo nějak formovat chodidlo do určité polohy. Tomu odpovídá i rozdělení prstů, které umožňuje, aby mohly pracovat nezávisle, jako byste běhali bos. Nepleťme si ovšem tlumení s ochranou chodidla. Ochrana je ten hlavní důvod proč lidé chodí/běhají v barefoot obuvi a ne úplně bos.

Zakončení tkaniček suchým zipem

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Primární určení modelu V-Run je na pevné povrchy případně běžecký pás. Tomu je uzpůsobena i podešev boty, která nemá žádny výrazný nebo ostrý vzorek. Na druhou stranu je poměrně členitý a může vám pomoci, i když se v těchto botách vydáte mimo oficiální stezky a cesty. Stejně tak záběru napomáhá stoprocentní odezva boty, díky absenci jakéhokoli tlumícího materiálu. Celkově má podrážka poměrně tuhou konstrukci, která chodidlu poskytuje lehkou oporu. Proto vidím tyto barefooty jako dobrou variantu třeba při přechodu na úplný bosý běh.

Detail podrážky

Osobní zkušenost

Obecně vidím modely Fivefingers velmi podobně s drobnými rozdíly v podrážce nebo svršku. Při každém nazutí ale hned poznáte, že jde právě o Fivefingery bez ohledu na model. V-Run je pro mě velmi univerzální barefoot bota, kterou se nebojím vzít jak do lesa, tak i na městskou procházku nebo na dlouhé řízení v autě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: