Romana Rudolf Lojková: Na silnici nemusím čekat na stejný závod, abych viděla, jestli jsem se zlepšila

Romana Rudolf Lojková: Na silnici nemusím čekat na stejný závod, abych viděla, jestli jsem se zlepšila

Romanu jsem poprvé potkala vloni Lysohorském ultratrailu, kde mi v prvním seběhu nekompromisně utekla a pak jsem se ji snažila po zbytek trati dohonit (neúspěšně). Myslím, že tehdy byli v cíli všichni překvapení, kdo se stal novou mistryní ČR v ultrasky. Znal ji jen málokdo. To se od té doby ale změnilo a Romana nejen že letos svůj titul spěšně obhájila, úspěšně nás reprezentovala na zahraničních skyrunningových akcích, ale daří se jí zlepšovat i na silnici – vždyť jen letos si posunula osobní maxima na 10 km, půlmaratonu i maratonu.

Romčo, letos jsi měla skvělou sezonu, od osobáku na maraton, přes vítězství na MČR v ultrasky, reprezentaci na skyrunningovém MS až po podzimní vylepšení osobních maxim na půlmaratonu a desítce. Jakého úspěchu si nejvíc vážíš a proč?

Ahoj a děkuji! Vážím si vlastně asi celé sezóny, něco se povedlo méně, něco naopak nad očekávání. Mám radost, že vidím dlouhodobý progres, a taky že jsem to zvládla bez zranění. Kdybych měla něco vypíchnout konkrétně, bylo by to asi vítězství na LHUTu. Pak mě mile překvapilo 8. místo mezi Češkami na Birrel Grand Prix v docela slušné konkurenci.

Daří se Ti skvěle skloubit závody na silnici s technickými závody v horách. Čím to podle Tebe je? A kde nejvíce trénuješ?

Děkuji, já myslím, že na té mojí hobby úrovni je ke zlepšování důležitá konzistence a zároveň udržování rychlostní vytrvalosti. I bych řekla, že mám větší potenciál na silnici než v trailu. Do kopce jsem spíš pomalejší a dobíhám to seběhy, které mi jdou lépe. Ale baví mě ta různorodost.

Nejvíce toho naběhám po Praze na Letné, ve Stromovce a přes léto v Šárce. O víkendech jsme pak většinou v přírodě mimo Prahu.

Co Tě vlastně bavíc víc, silnice, nebo hory?

Kdybych měla běhat jen jedno celý rok, byly by to určitě hory. Je to pro mě rozhodně zajímavější, člověk se podívá na krásná místa. Většinou když je závod někde v cizině, dá se to hezky spojit s kratší či delší dovolenou. A obecně raději trávím volný čas v přírodě. Ale zároveň na silnici mě baví, že je to takový dobrý zhodnocení formy. Nemusím čekat celý rok na stejnou trasu, abych věděla, jestli jsem se posunula 😁.

Jak probíhá Tvoje příprava? Na maraton a ultra závody je potřeba naběhat nějaký ten objem. Zvládáš tréninky skloubit s prací?

Většinou celý rok sleduju závody, co by se mi líbily, a pak se je snažím napasovat tak, aby to bylo časově zvládnutelný. Letos jsem například měla tři 50 – 60 km závody během šesti týdnů, a to už tedy bylo na mě moc. Takže se z toho poučím do příště. Příprava a objem se pak odvíjí od délky závodu, kdy nějaká rychlostní vytrvalostní část je stejná pro silnici i trail. A k tomu přidaná specifičnost se odvíjí od časových možností. Každopádně i na Podbabě a v Šárce, kterou mám kousek, se dají naběhat hezké trailíky.

Skloubit pak běhání s prací naštěstí není problém. Pracuju v IT firmě s celkem flexibilní pracovní dobou a taky občas běhám z a do práce.

Trénuješ raději sama, nebo ve skupině?

Nejraději asi sama, je to pro mě příjemná chvíle sama se sebou. Navíc Honza po silnici běhat se mnou nechce a v kopcích mu nestačím 😁. Volné běhy ale spolu často běžíme. Letos jsem byla i párkrát na dráze se skupinkou, a je to příjemný, když to někdo odtahá a já se jen chytnu vláčku.

Jaký je Tvůj oblíbený trénink, a jaký naopak nemáš ráda?

Oblíbený mám asi opakování kilometrů s meziklusem a delší tempové běhy po rovině i v kopcích. Nejmíň oblíbené intervaly do kopce. Ale po pořádném zakyselení je o to lepší nálada poté.

V běžecké komunitě se (alespoň podle mě) zase tak dlouho nepohybuješ. Myslím, že jsi na sebe poprvé více upozornila vloni na LHUTu, kdy jsi zcela nečekaně vyhrála a stala ses mistryní v ultrasky. Jak dlouho vlastně běháš a jak dlouho se věnuješ běžecké přípravě systematicky?

Více běhám zhruba 5 let. Zrovna nedávno to bylo 5 let od prvního maratonu v Třeboni. Honza (manžel) už v té době měl za sebou jednu protrpěnou stovku, a mě to lákalo taky zkusit. Takže krátce na to jsem začala nabíhat objemy. To, že existují nějaké intervaly a tempové běhy, jsem zjistila až později především z knížky Základy ultramaratonského tréninku od Jasona Koopa. Běhala jsem hlavně intervaly do kopce, přišlo mi to logické, když chci běhat v horách 😁. Nějaký pořádnější systém tomu dodal až Jarda v polovině roku 2021.

Dělala jsi v dětství nějaký sport, nebo ses ke sportování dostala až v dospělosti?

Ano, od čtyř let jsem dělala sportovní gymnastiku. Zhruba v deseti letech jsem spadla z kladiny tak, že jsem musela na šití. Po uzdravení jsem se už hodně bála, a šlo mi to ještě hůř než předtím. Ne že bych se chtěla nějak shazovat, ale u gymnastek jsou důležitě propnuté nohy, a ať jsem se snažila sebevíc, od přírody je mám holt trochu křivé 😁. Ale myslím, že to byl super základ pro budoucí sporty. Pak jsem to změnila na softball, což mi vydrželo zhruba do šestnácti. Zároveň mám taky dost sportovní mamku, která nás brala s bráchou na kolo, lyže a běžky. Ale taky do těch šestnácti, pak přišlo období vzdoru a sportovat se mi nechtělo. Aspoň trochu víc hýbat jsem se pak začala až na vysoké.

Vím, že se věnuješ také skialpům a běžkám a v létě cyklistice. Plánuješ v nějakém z těchto sportů závodit, nebo je máš jen jako doplněk běžecké přípravy?

Neříkám, že nikdy. Třeba duathlon by byl zajímavý. Ale v tuhle chvíli je to pro mě doplněk a hlavně zábava 😊.

Co regenerace, máš čas a prostor se jí věnovat? A pokud ano, jakou formu regenerace máš nejraději?

Většinou se jdu den po závodě lehce proklusnout nebo na kolo. Pak máme masážní pistol, která je moc příjemná. Ale věřím, že nejlepší regenerace je spánek, takže se snažím spát 7,5 – 8 hod denně.

Jaké máš plány na další sezonu?

Asi jako oba roky předtím začnu na jaře nějakou silnicí (desítka a půlmaraton). Pak bych chtěla přípravu směřovat hlavně na OCC v rámci UTMB, které se běží na konci srpna. To bude pro mě takový vrchol a splněný sen. Ještě jsme přemýšleli, že by se nám líbila nějaká série, a zároveň mě láká zkusit znovu skyrace. Takže pokukujeme po té Skyrunning World Series a doufám, že se nám to povede nějak skloubit.

Máš nějaký vysněný běžecký závod, který bys ráda absolvovala?

Jednou bych chtěla zažít Zegamu a další ze světové série Golden Trail. A ačkoliv je to má nejméně oblíbená trať, chtěla bych dát ještě šanci maratonu. Mám vyhlídnutý Berlín, kde nemusím do loterie, takže by to byla skvělá příležitost strávit víkend v mém oblíbeném městě a ještě na takto slavném a rychlém závodě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: