Skvělé 3. místo pro Čechy na Světovém poháru OB ve Finsku!

Od 6. do 11. června se ve Finsku v bezprostředním okolí Helsinek konalo 1. kolo Světového poháru v orientačním běhu 2019. Pořadatelé pro závodníky přichystali tratě v typicky náročných skandinávských terénech – v údolích byly zarostlé bažinky či rašeliniště a na vršcích se pak nacházely rychlé skalní plotny, to vše zasazené do jehličnatých lesů s množstvím kamenů a srázů. Česká reprezentace do Finska přivezla početný tým šesti žen a sedmi mužů a po aklimatizačních trénincích se v sobotu 8. června rozběhli do prvního závodu.

Ženy: Tereza Čechová, Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Tereza Janošíková, Denisa Kosová, Lenka Mechlová

Muži: Vojtěch Král, Pavel Kubát, Tomáš Kubelka, Marek Minář (krátká trať a stíhačka), Miloš Nykodým, Vojtěch Sýkora, Jonáš Hubáček (jen sprintové štafety)

Král potvrdil, že patří mezi světovou elitu

Úvodním závod byla krátká trať, která byla technicky výborně postavena – nabízela střídání délek postupů, střídání směrů, ale i vysokou technickou náročnost realizace postupů. Závodníci se kromě bojů se skandinávskými terény museli poprat i s nezvyklým horkem, když teploty atakovaly 30°C. Mezi ženami jasnou roli favoritky potvrdila Švédka Tove Alexandersson, která po celý závod navyšovala svůj náskok a v cíli měla náskok přes minutu a půl. Češkám se v závodě příliš nedařilo a nejlepším výsledkem bylo až 27. místo Denisy Kosové. S mužskou tratí si nejlépe poradil Švéd Gustav Bergman, který sice ještě v půlce trati běžel vyrovnaně s Lucasem Bassetem (FRA), ten však výrazně chyboval, a tak se vyšplhal Bergmanův náskok v cíli na 1:03. Skvěle zaběhl Vojta Král, který i přes drobné chybky dosáhl na jeho nejlepší „severský“ výsledek – 8. místo. „Nevyvaroval jsem se několika zaváhání, na sedmou kontrolu jasná chyba a na konci tratě 3x špatný náběh na kontrolu – je tedy co zlepšovat,“ uvedl Vojta po doběhu.

Skvělé sedmé místo pro Vojtu Krále ve stíhačce (foto: helsinkiowcup.fi)

Stíhací závod a další česká radost

V neděli byl na programu stíhací závod s hendikepovým startem na základě výsledků z krátké trati. Na čelních místech se pořadí nijak zásadně nepřelévalo, švédští vítězové z middlu –Alexandersson a Bergmann si hlídali svůj náskok, nedali soupeřům šanci se přiblížit, doběhli si tak pro druhé letošní vítězství v SP. V mužích se v podstatě bojovalo jenom o třetí místo, když druhý v cíli Trnachand svůj náskok před pronásledovateli kontroloval. Do boje zapojil i náš Vojtěch Král. Ještě na předposlední kontrole se držel ve skupině, ale nakonec finišoval jako sedmý a polepšil si tak o jedno místo oproti middlu. Reprezentant Miloš Nykodým byl po závodě lehce naštvaný: Už nikdy více nepoběžím stíhačku, s orientačním během to mělo opět pramálo společného, i když se jim ta trať celkově povedla. Mapu jsem potřeboval asi tak na tři postupy.“ Komentoval tak situaci, kdy se při závodě vytváří velké skupiny závodníků a stačí pak jen běžet ve „vláčku“. To Vendula Horčičková se nebála přiznat své chyby: „Snažila jsem se běžet chytře a hlídat si v balíku mapu. Bohužel jak mi začalo docházet, tak se stala chyba. Myslela jsem, že jsme o hřbítek dřív, ale když jsem pak doběhla k velké bažině, došlo mi, že 11. kontrola už je dost za námi, takže 3 minuty chyba a balík pryč.“

Švédská nadvláda dovršena na sprintových štafetách

Posledním závodem finské série Světového poháru již nebyl závod lesní, ale městský. Běžely se sprintové štafety v samotném srdci Helsinek. Na start se postavilo 44 štafet včetně třech českých týmů (CZE1: Kosová, Nykodým, Král, Janošíková; CZE2: Horčičková, Sýkora, Kubelka, Indráková; CZE3:  Čechová, Hubáček, Kubát a Mechlová). Za Švédsko opět skvěle rozběhla Alexandersson, když cukla soupeřkám o 23 vteřin a po zbytek závodu již jen švédská štafeta kontrolovala vedení a jasně zvítězila. Denisa Kosová neběžela vůbec špatně a předávala 8. v kontaktu se skupinou o 3. místo. Miloš Nykodým na druhém úseku zaběhl svůj standard a se ztrátou 49 vteřin předával Vojtěchu Královi na 7. místě. Vojta do toho od začátku pořádně šlapal a na průběhu arénou již byl v kontaktu s průběžně třetí švédskou B-štafetou. Finišmanka Tereza Janošíková držela průběžné 3. místo a dokonce běžela i s druhou Švýcarkou, posléze ji ale doběhla skupina pronásledovatelek a o bronzové pozici rozhodly až poslední metry závodu. Terka sice doběhla 4. za švédským béčkem, ale porazila alespoň Norku. Dle pravidel SP se hodnotí nejdříve vždy první štafeta státu (tj. Švédsko B se nepočítalo), a to znamenalo pro Čechy skvělé 3. místo! Dlouho prokleté bramborové pozice naší sprintové štafety se zdají být konečně prolomeny.