Tereza Hrochová: Splněný limit do Paříže a třetí nejrychlejší čas v historii

Tereza Hrochová: Splněný limit do Paříže a třetí nejrychlejší čas v historii

Velmi všestranná běžkyně, která patří mezi naše nejlepší na silnici, v běhu do vrchu i v krosu. V roce 2021 startovala na olympijském maratonu v Tokiu. V neděli se třetím nejrychlejším časem v historii kvalifikovala jako druhá Češka na letošní olympijské hry do Paříže. Přečtěte si o čerstvých zážitcích Terezy Hrochové z maratonu v Seville i o tom, jak a kde nejraději trénuje a jak si nejlépe odpočine od běhání.

Terko, obrovská gratulace k nedělnímu výkonu. Jak pro Tebe závod probíhal a běžela jsi celou dobu dle plánu? Přišla během závodu nějaká krize?

Ahoj a moc děkuju. Co se týče průběhu závodu, hned na startu jsem se ocitla hned v první řadě, s čímž jsem úplně nepočítala. Proto jsem musela jít začátek trošku svižněji. Nepodařilo se mi najít tu třetí, nejpomalejší skupinku s vodičem, takže jsem se ocitla v té druhé skupince a cítila jsem, že to je svižnější, než by mělo být, pak jsem trochu zvolnila a zařadila se do další skupiny. Každopádně to bylo přepálený, což jsem cítila od začátku, ale nemělo cenu nic vymýšlet, když už jsem byla v té skupince. Neřekla bych, že jsem měla vyloženě krizi, ale po půlmaratonu tak do 35. kilometru to bylo náročnější. Když jsem na 40 kilometru viděla, že když poběžím tempem 3:30, že bych to měla zvládnout, začala jsem tomu věřit.

Jak příprava na maraton probíhala? Často se připravuješ v horách ve vyšší nadmořské výšce, bylo tomu tak i nyní? A pokud ano, jak se trénuje v Alpách v nadmořské výšce okolo 2 000 m n. m. v zimním období?

Jelikož je zima, příprava neprobíhala jenom v horách, byla jsem na přelomu roku tři týdny u moře v Málaze. Ale předtím i potom jsem byla chvíli na horách ve vyšší nadmořské výšce. V horách se teď ne vždy se dá běhat, takže tam jsem chodila i na běžky a dělala další doplňkové sporty.

Jsi velmi univerzální závodnice, která patří mezi naši špičku jak na silnici, tak i v běhu do vrchu a v krosech. Co tě baví nejvíc?

Mě asi nejvíc baví právě to, že to je pestré, že se to mění a neběhám jenom silnici nebo jenom kopce, ale že si zaběhnu i na dráze a nějaký ten kros. Těžko říct, co mě baví úplně nejvíc. Každou část sezony se těším na změnu, jakmile je toho jednoho už moc. Asi si neumím představit, že bych se věnovala jenom jedné z disciplín.

Jak vypadá Tvůj trénink, připravuješ se primárně na silniční závody a běháš na dráze, nebo pravidelně zařazuješ i trénink v kopcích? A jaká je přibližně Tvoje týdenní kilometráž?

Myslím, že ten trénink je pestrý, ale nejvíc tréninků odběhám na silnicích nebo cyklostezkách. A když jsem v Plzni, běhám hodně na stadionu. Specifické tréninky v kopcích zařazuji až těsně před velkými závody, třeba před MČR v běhu do vrchu, kdy dám třeba 2-3 tréninky v kopcích. Týdenní kilometráž takhle nejsem schopna říct, protože se to hodně liší. Někdy naběhám 200 km týdně, jindy třeba jen kolem stovky a v závodním období i lehce pod 100 km. V průměru bych řekla, že tak 140-150 km týdně.

Zmínila jsi, že na horách zařazuješ i doplňkové sporty, jaké konkrétně?

Doplňkové sporty zařazujeme hodně. Jezdím na kole, hlavně teda na trenažeru, a potom v zimě chodím na horách pravidelně na běžky a skialpy.

Jaké máš nyní po nominaci do Paříže plány na nadcházející sezonu? Maraton na olympijských hrách bude samozřejmě jejím vrcholem, ale plánuješ i start na jarních šampionátech v půlmaratonu, případně desítce na dráze? A co závody v běhu do vrchu?

Teď ještě nedokážu říct přesně, jak bude sezona vypadat, protože jsme čekali, jak dopadne tenhle závod, a teď uděláme alespoň základní plán. Určitě budu startovat na nějakých závodech RunCzech, a na republikových závodech, ale konkrétně ještě nevím.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější forma regenerace?

Každá regenerace je trochu jiná, záleží na podmínkách, které jsou zrovna k dispozici. Ale asi úplně nejradši chodím do sauny.

A jak si od běhu a tréninku obecně nejlépe odpočineš?

Na tuto otázku se mi odpovídá těžko, protože většinou si od běhu odpočinu jiným stylem tréninku, jiným druhem pohybu, třeba že jdu na běžky nebo na skialpy. Trenér říká, že volno je sprosté slovo, takže asi tak. Ale samozřejmě zařazuji pravidelně regeneraci, jak jsem už říkala.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: