V Karlových Varech zvítězil Ukrajinec Romaněnko a Eva Vrabcová Nývltová, z českých mužů nejlepší Ondřej Fejfar

V Karlových Varech zvítězil Ukrajinec Romaněnko a Eva Vrabcová Nývltová, z českých mužů nejlepší Ondřej Fejfar

V sobotu, 19. května 2018 se již tradičně běžel v Karlových Varech další ze série RunCzech půlmaratonů. Tentokrát zvítězil Ukrajinec Romaněnko a Eva Vrabcová Nývltová. Z Čechů nejlepší Ondřej Fejfar.

V pořadí třetí díl seriálu běžecké ligy RunCzech nás pravidelně v polovině května zavádí do Karlových Varů. Tři tisíce běžců a běžkyň se sešlo i letos, v sobotu 19. května, v centru našich nejnavštěvovanějších lázní, aby si zde již při 6. ročníku zazávodili po zdejších kolonádách na půlmaratonské trati.

Nucená změna trasy neztratila nic ze své atraktivnosti

Hlavní část závodu včetně zázemí se nachází před věhlasným festivalovým hotelem THERMAL. Počasí je jako již tradičně v metropoli Karlovarského kraje závodníkům nakloněné. Zatažená obloha a 15 °C je pro běžce velmi přijatelná teplota, a mnohé závodníky to vždy dovede k výborným výkonům. Oproti loňskému roku se pořadatelé museli vypořádat s drobnou změnou trasy. Na již tradičním okruhu totiž začala rekonstrukce Doubského mostu, tudíž bylo třeba udělat změnu. A jak už to známe ze života, každá změna může být užitečná a pro mnohé i nová výzva.

Na startu to nejlepší z evropské vytrvalecké špičky

Pořadatelé právě ve Varech zahájili novou iniciativu RunCzech – EuroHeroes, kdy dávají přednost vyniknout zvláště výtečným běžcům a běžkyním z Evropy a samozřejmě i českým atletům. A že to byla dobrá volba, přesvědčili hlavní favorité nejen dramatickými souboji, ale také výtečnými časy, které jsme mohli v cíli zaznamenat.

Mezi elitními muži se od začátku vedla zajímavá bitva zvláště mezi ukrajinskými a španělskými závodníky. Podstatnou část závodu se drželi pohromadě, ale v náběhu do druhé poloviny závody začali jednotliví běžci nastupovat se snahou, strhnout vítězství na svou stranu. Nejvíce sil měl v závěru Ukrajinec Roman ROMANĚNKO, který cílovou pásku protrhl ve výtečném čase 1:03:58 hodin. Chvilku za ním finišoval na druhém místě Houssame BENABBOU v čase 1:04:15 a třetí místo, již s odstupem, uhájil Serhii LEBID z Ukrajiny (1:05:06).

Eva Vrabcová Nývltová zvítězila v novém českém rekordu na karlovarské trati

Ženská kategorie měla jedinou favoritku v osobě Evy Vrabcové Nývltové. Ta již od začátku běžela výtečně a neustále zvyšovala tempo a nebylo pochyb o tom, že zvítězí a zaběhne i zde na karlovarských kolonádách vynikající čas. To se nakonec ukázalo jako výborný tip a v cíli byla časem 1:11:54 hodin o 4 minuty rychlejší než druhá v cíli Ukrajinka Olha KOTOVSKÁ (1:16:14 hodin). Čas Evy Vrabcové Nývltové je navíc novým českým rekordem mezi ženami na karlovarské trati. Trať ve Varech nepatří mezi ty nejrovinatější, a o to víc má tento čas svoji hodnotu. Třetí místo patří další české závodnici Kristýně Dvořákové, jejíž čas má hodnotu 1:17:44 hodin.

Mezi českými muži kraloval Ondřej Fejfar

Při neúčasti našeho nejlepšího vytrvalce Jirky Homoláče, se do role hlavního favorita pasoval Ondřej Fejfar. Svoji úlohu začal plnit již od prvních kilometrů, přestože mu hlavně v úvodu zdatně sekundovali ostatní čeští běžci. Ty však ještě před polovinou trasy setřásl a neohroženě si doběhl pro vítězství v čase 1:07:45 hodin. O druhé místo se svedla velmi zajímavá bitka, ze které nakonec vítězně vzešel Jiří Petr (1:11:22) a na třetím místě, se ztrátou 10 sekund, doběhl Petr Kubričan v čase 1:11:32 hodin.

Karlovarská trať opět přilákala stovky amatérských běžců

Za šest let trvání, si tento závod oblíbilo velké množství běžců a běžkyň, což bylo zřetelné již při pohledu na zcela naplněné koridory. Zdejší „rodinná“ atmosféra závodu velmi vyhovuje mnohým závodníkům a ti to poté dají najevo svými skvělými výkony na trati. A že se opět povedlo mnoho „osobáčků“ svědčí pocity závodníků v cíli, kdy se se svými dojmy a pocity ihned podělili s těmi nejbližšími. Karlovarský půlmaraton je za námi a za rok se potkáme na již sedmém pokračování.

Úvodní foto: Z archívu RunCzech

Výsledky v hlavních kategoriích:

Půlmaraton – muži:

 1. Roman ROMANĚNKO (Ukrajina)
 2. Houssane BENABBOU (Španělsko)
 3. Serhi LEBID (Ukrajina)

Půlmaraton – ženy:

 1. Eva VRABCOVÁ NÝVLTOVÁ (ČR)
 2. Olha KOTOVSKÁ (Ukrajina)
 3. Kristýna DVOŘÁKOVÁ (ČR)

Půlmaraton – muži ČR:

 1. Ondřej FEJFAR
 2. Jiří PETR
 3. Petr KUBRIČAN

Půlmaraton – ženy ČR:

 1. Eva VRABCOVÁ NÝVLTOVÁ
 2. Kristýna DVOŘÁKOVÁ
 3. Marcela JOGLOVÁ

Kompletní výsledky najdete: www.runczech.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: