Beskydská sedmička

Beskydská sedmička je nejslavnější ultra-trailový závod a dálkový pochod v České republice. Vede celým hřebenem Moravskoslezských Beskyd a závodníci na trati absolvují trasu dlouhou přes 100 km, stoupání dosahuje v celkovém součtu přes 5 500 výškových metrů. Tento závod založil horolezec Libor Uher, který jako druhý Čech zdolal horu K2 (8611 m n. m.)

První ročník Beskydské sedmičky proběhl v půlce září roku 2010. Až do roku 2018 probíhala B7 výhradně jako závod dvojic. První ročník měl délku 87 km a vedl Frenštátu pod Radhoštěm až do údolí Řeky. Závodníci při něm zdolali vrcholy Velký Javorník, Radhošť, Pustevny, Čertův mlýn, Smrk, Lysou horu, Travný, Ropici a Velký Javorový. Zvítězila dvojce Petr Míl a René Trebuna.

Vítězové Beskydské sedmičky - Marek Causidis a Stanislav Najvert
Vítězové Beskydské 7 – Marek Causidis a Stanislav Najvert

Třetí ročník v roce 2012 byl přelomový v otočení směru. Závodníci poprvé startovali ve městě Třinec, odkud absolvovali až do Frenštátu pod Radhoštěm trasu dlouhou 95 km s 5300m převýšením.

Dalším zlomovým bodem bylo zařazení kategorie jednotlivců v roce 2019. Tento ročník se konal jako Mistrovství České republiky v Ultra Sky Marathonu pod záštitou Czech Skyrunning Association. Tento rok poprvé trasa překonala hranici 100 km, a přesto byl stanoven nový rekord. Marek Causidis zdolal 101km trasu za 11 hodin a 17 minut. 

Rok 2020 byl díky pandemii koronaviru také speciální. Beskydská sedmička byla v tomto roce vypsána jako časovka jednotlivců a dvojic. Závodníci se vydávali na trať postupně už od pátečního poledne až do 23:00. Tento rok zaběhl trasu nejrychleji Zdeněk Hruška v čase 12:08.

Ročník 2020 proběhl formou časovky – zvítězil Zdeněk Hruška (uprostřed)

Beskydská sedmička je jeden z nejnáročnějších ultra-trailových závodů u nás a na Slovensku. Do náročnosti se totiž promítá jak vzdálenost, která dosahuje 100 km, tak také velké převýšení kolem 5500 výškových metrů. Beskydy jsou také známé svým technickým terénem. Především seběhy a klesání vyžadují díky ostrým kamenům a nerovnému terénu výrazně vyšší pozornost a obratnost než běh po asfaltu. Závodník musí být velmi dobře připraven jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Mentální síla je často faktor, který u takového typu závodů rozhoduje.
Nedílnou součástí je také výživa a hydratace, protože absolvování běžeckého závodu trvajícího od 10 do 30 hodin vyžaduje časté doplňování energie.

Beskydská sedmička podobně jako další ultra-trailové závody startuje večer, aby závodníci noční část trati absolvovali čerství. Většině lidí totiž zabere zdolání trasy kolem 24 hodin a tmě se tedy nevyhnou. Je proto důležité závod absolvovat s kvalitní výbavou, jako je silná čelovka, běžecký batoh nebo kvalitní trailové běžecké boty. Velkou pomoc mohou obstarat i trekové hole, které rozloží váhu a uleví unaveným nohám.