Maraton

Maraton je atletická disciplína – běh dlouhý 42 195 metrů. Tento běh si svůj název získal podle bitvy u Marathonu, která se odehrála roku 490 př. n. l. a legendy, kdy běžec Feidippidés běžel z Marathonu do Atén podat zprávu o vítězství. S výrazem maraton jsou spojovány i akce a podniky jiných sportovních odvětví, kdy se zdolává dlouhá vzdálenost.

V roce 1908 byla poprvé použita délka 42 195 m. – trať byla prodloužena od startu u Windsorského zámku přesně pod královskou lóži na Olympijském stadionu, od roku 1924 byla tato délka standardizována. Maraton je součástí novodobých Olympijských her už od počátku – 1896, na začátku se ale vzdálenost měnila v závislosti na vytyčené trati. Více o historii se můžete dočíst na webu Českého atletického svazu.

Maraton a půlmaraton má společně s chůzí oproti ostatním atletickým disciplínám mnohem více specifik. Mimo rozdílné podmínky každého závodu, jako jsou teplota, aktuální počasí a vlhkost vzduchu, zde velkou roli hraje také trať, na které se závod běží – na rychlost má vliv převýšení, povrch ale také například, do jaké míry je trať je otevřena vůči větru. Proto jsou některé tratě závodníky přímo vyhledávány pro svou rychlost. Například při Berlínském maratonu byly v roce 2018 a 2019 zaběhnuty dva nejrychlejší časy maratonské historie, přičemž v roce Eluid Kipchoge zaběhnul dosavadní světový rekord 2:01:39.

Ženský maraton je o poznání mladší než ten mužský. Poprvé se olympijský maraton běžel na OH v Los Angeles roku 1984. První ženské maratonské pokusy se navíc setkaly s velkým nesouhlasem konzervativní části společnosti. Aktuální ženský světový rekord drží Brigid Kosgeiová s časem 2:14:04 z roku 2019.

NEJLEPŠÍ ČESKÝ MARATONSKÝ VÝKON

Karel David 2:11:57 (Hamburk, 1993)

Eva Vrabcová Nývltová2:26:31 (Berlín, 2018)

Mezi nejslavnější světové maratony patří bezpochyby Bostonský maraton, který se považuje za nejstarší závod svého druhu. Trat není nějak zvlášť rychlá, svou popularitu si závod získal kvůli své tradici a také díky datu konání, každoročně se startuje v dubnu na tzv. Patriots‘ Day. Velkou prestiž ze zámořských maratonů má také New York Marathon, díky velkému zájmu musí závodník pro účast splnit limit nebo být vylosován, například v roce 2013 se závodu zúčastnilo přes 50 000 závodníků. V roce 2017 doběhla česká závodnice Eva Vrabcová Nývltová Newyorský maraton na 7. místě. V Česku je bezpochyby nejslavnější Pražský mezinárodní maraton, který je pořádán pod záštitou RunCzech. Dále si stále větší popularitu získává například Třeboňský maraton, který kombinuje rychlou certifikovanou trať s krásným prostředím. Díky pestrému horskému terénu však mohou běžci v české republice vyzkoušet i extrémnější formy maratonu – například Perun SkyMarathon, kde na vzdálenosti 42,2 km závodníci navíc postupně nastoupají a seběhnou převýšení téměř 3500 m.

Maraton
Maraton

Trénink a příprava na maraton

Kvalitní absolvování maratonu vyžaduje dlouhodobější systematickou přípravu. Širší spektrum hobby běžců většinou míří na čas kolem 4 hodin a jejich trénink tedy nemusí být tak intenzivní. S rostoucími ambicemi je třeba zařadit rychlostní tréninky, výbornou formou může být například intervalový trénink. Pro velkou řadu běžců, kteří se řadí mezi výkonností je zásadní meta pro zdolání maratonu 3,5 hodiny. Při maratonském tréninku je však důležité dbát i na složku stravy a regenerace. Při absenci regenerace a zařazování nesprávné stravy může dojít až k přetrénování organismu, které bývá noční můrou většiny maratonců.