Rozhovor se staronovým králem Perun SkyMarathonu Honzou Zemaníkem

Hyundai Perun SkyMarathon pro rok 2016 má své staronové vítěze. Mezi ženami obhájila své vítězství z minulého roku bezkonkurenční Anna Straková, a dokonce vylepšila svůj a obecně ženský nejlepší čas o 20 minut na 4 hodiny 40 minut a 32 sekund. Mezi muži se stal staronovým králem českého skyrunningu Honza Zemaník, který vyhrál jubilejní první Perun v roce 2014 a po roční odmlce se tak stal znovu nejlepším mezi skyrunnery na domácí půdě.

Navíc počasí během závodu přálo, takže Honza vyhrál v traťovém rekordu, který vylepšil o více než 11 minut. Jaké byli jeho bezprostřední dojmy po doběhnutí, kde se lámal chleba mezi ním a Tomášem Lichým, jeho největším rivalem, a jaké jsou jeho nejbližší běžecké cíle pro tuto sezónu? To vše v následujícím rozhovoru.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Zdravím Honzo, ještě jednou gratuluji ke Tvému vítězství. Začnu otázkou, na níž mě odpověď zajímá nejvíce. 23 minut před Tomášem Lichým, v traťovém rekordu o více než 11 minut a obecně v průběžných časech na stanovištích v bezkonkurenčních časech – na 13 km o více než 3 minuty oproti minulému roku… V čem to bylo?

„Hrálo v tom více aspektů. Něco jsem potrénoval, celá příprava se mi povedla a celý závod mi prostě sedl. Běžel jsem bez jakékoli krize, a když to sedne a běží to, tak je i dobrý čas…“

S Tomášem jste běželi až do Řeky de facto bok po boku, kde ses mu utrhl?

„Nahoře na sjezdovce jsem mu utekl o pár metrů. Při seběhu z ní mě ale doběhl. Vzápětí jsem mu ale u občerstvovačky dole utekl, a už ho neviděl. Takže si myslím, že Řeka znamenala zlom – rozhodl jsem na ní i rok 2014, tak i letos.“

Od dané chvíle v Řece ses už s nikým nepotkal – ani s Tomášem, ani s Pavlem Brýdlem?

„Ne, s nikým jsem se už neviděl a běžel jsem jenom podle pocitu. Nezajímal jsem se o průběžné časy a kdo je kolik minut za mnou, nebo kolik mám za sebou kilometrů. Běžel jsem podle pocitu a až pod poslední sjezdovku „grande finále“ jsem se dozvěděl, že mám velký náskok. To byla taková psychická podpora a vzpruha, že to už asi klapne.“

Kdybych finišoval s někým, určitě by se dal stáhnout čas pod 3:50

Jak už ses zmiňoval o krizích, úplně ses jim vyhnul?

Krize nebyly. Dobře jsem si vymyslel občerstvovačky, měl jsem support a všechno klaplo, jak mělo. Takže ideální závod.“

Ohledně výsledného času v cíli, vidíš ještě úsek, který by se dal zrychlit?

„To je těžké říct. Dal by se například v závěru, kdybych finišoval s někým – Pavlem nebo Tomem – a bojovali tak o vítězství. Takhle ale jsem si už závěr vychutnal a běžel jsem pro pohodu v cíli. Myslím ale, že by se dal čas stlačit pod 3:50.“

Na MS ve Španělsku poběžím marathonskou distanci

Jak ses tento rok vyrovnal s počasím, které Perun ještě nezažil? V roce 2014 pršelo, byla mlha a teploty těsně nad bodem mrazu. Jsi ale známý tím, že takové počasí spíš upřednostňuješ.

„K mému překvapení mi nebylo zas až takové teplo. První kopec jsem se potil a říkal si, že to bude možná ještě s počasím těžké, co jsem ale vběhl do lesa, byl jsem v pohodě. Foukalo tam a teplota se taky snížila. Žízeň byla samozřejmě větší, vynahradila to ale trať, která byla více tvrdá a běhavá.“

Díky vítězství máš uhrazenou cestu do Španělska na Buff Epic trail, který je tento rok i jako MS. Jaké další závody máš v nejbližším plánu a dáváš si chvíli pauzu po Perunovi?

„Na Buff Epic trail poběžím marathonskou distanci. Mimo Buff za měsíc poběžím na Madeiře Ultra SkyMarathon (55 km), a pak ještě v italském Livignu závod skyrunningové série. Po Perunovi si dám volnější týden, budu více vyklusávat a odpočívat. Potom už začnou přípravy na Madeiru 🙂

Honzo, díky moc za zodpovězení otázek a v následujících závodech zlom vaz jako na Perunovi!

Jan Zemaník je přední český horský běžec / skyrunner. Pravidelně reprezentuje Českou republiku na zahraničních závodech ve skyrunningu. Loni dokázal zaběhnout velmi slušně na 21. místě ve velké konkurenci na Mistrovství Evropy v závodě Zegama Aizkorri a v roce 2014 stejně jako letos vyhrál Perun Skymarathon.