Jiří Csirik

Rekordy

Maraton 2:40:38
Půlmaraton 69:54
10 km 32:16
5 km 15:25
Jiří Csirik

Můj taxikář má maraton pod 2 h

Co ti běhání dalo a vzalo?
Tak dalo mi to hodně. Spousty zážitků, emocí, přátel. Vlastně díky běhání si občas říkám, že v tom životě zažívám něco navíc, něco extra. Momentálně mě nenapadá, co mi vzalo asi určitě pár mejdanů, ale to ve finále vůbec nevadí 😁

Jaký je tvůj nejsilnější běžecký zážitek?
Toho je hodně, ale konkrétní zážitek se mi nevybavuje. Nejspíš by to bylo něco z Keni. Mimo běh to bude asi to jak nás Kipchoge hodil svým autem z letiště do města. Tak teď si dělám srandu, že můj taxikář má maraton pod dvě hodiny 😂

Co nejraději běháš?
Asi se nedá říct, že bych se na něco specializoval. Krom běhů na dráze běhám vše až po maraton.

Letos jsem měl s motivací problém

Jaký je tvůj (ne)oblíbený typ tréninku?
Těžko říct, ale asi tempové běhy a nebo fartlek. Moc nemám rád úseky na dráze protože si člověk v pauze řekne kolik mu toho zbývá a když si člověk říká po prvním úseku, že je v háji tak je to špatný. Při tempovém běhu se prostě nasadí a běží a není čas o tom přemýšlet.

Proč to děláš?
No letos jsem měl s motivací velký problém. Nikdy jsem nebyl extra bojovnej typ, ale letos jsem běhal tak nějak bez „srdíčka“ 😁 Jinak mám rád sport celkově. Prostě mi to přijde jako takové obohacení života. Momentálně mě naplňuje běh, ale kdybych neběhal určitě bych dělal jiný sport. Určitě plánuju sportovat ještě hodně dlouho.

Nejoblíbenější místo k běhání?
Nejvíc u nás na Šumavě a pak samozřejmě v Keni. Třeba do budoucna nějakou novou oblast přidám.

Nejoblíbenější závody?
Tak úplně nejradši mám menší závody s rodinnou atmosférou. Větší závody běhám jen proto, abych se poměřil s konkurencí a případně si vylepšil čas na rychlé trati. Nedokážu si představit, že bych jako hobby běžec běhal závody kde čekám několik minut než vůbec vyběhnu. Ovšem zase chápu ten trend, člověk si odběhne závod ve velkém městě, dostane medaili dá ji na fb či instagram a je to krásný. Ovšem už to není tolik o běhání…

Půlka za 68 min je pořád průměr

Tajný výživový tip?
Vůbec… co se jídla týče a celkově životosprávy, tak jsem v tom opravdu špatnej. Určitě nic, co bych někomu poradil….. Řeknu to asi takhle: běhání mám rád, ale prostě nejsem schopnej tomu obětovat určitý věci. Teď mám půlmaraton za 69 minut. Kdybych upravil životosprávu, mužů běžet třeba o něco rychleji, ale také nemusím. Ovšem běhat za 68 nebo 67 je pořád výkon, který potěší tak maximálně vás. Jinak je to pořád výkon o ničem. Takže takhle si můžu nějak průměrně běhat a k tomu i žít a jíst jako každej.

Kolik ti doma leží párů běžeckých bot?
To nevím, ale určitě to bude míň než na normální nošení. Běžecké boty mám jako spotřební zboží takže vždycky mám max 5-6 párů.

Ve kterých nejraději běháš?
Nejraději mám asi Mizuno Wave Rider.

Oblíbený kousek vybavení?
Já si na  běžeckém vybavení moc nepotrpím. Jestli něco trošku víc prožívám tak to budou závodní boty. Teď je velké halo okolo Nike a baví mě sledovat dění okolo a číst diskuze.

Kdybych neběhal, dělal bych jiný sport… sportovat chci ještě dlouho

Co děláš, když zrovna neběháš?
Tak rád si zajdu na pivo s kamarády. Nebo si jezdím do Vimperka zahrát hokej. Taky rád sekám trávu traktůrkem jako Forrest Gump 😁 Nebo s trenérem Honzou Kreisingerem se poslední dobou dost hrabeme v autech.

Co bys dělal kdybys neběhal?
Než jsem začal běhat, hrál jsem hokej, fotbal a celou dobu co jsem byl na sportovním gymnáziu ve Vimperku jsem jezdil horskou cyklistiku. Takže bych se asi pohyboval mezi těmito sporty. Hodně sleduji třeba i box a nebo F1. Takže bych možná zkusil i box.

Kterého úspěchu si nejvíce ceníš?
Můžu tu napsat třeba 3. místo (ČR) z Pražského půlmaratonu letos. Ovšem já beru jako úspěch, když sám vím, že jsem makal a nechal na trati všechno. Když se povede zúročit trénink a snaha. Jinak stále doufám, že větší úspěch přijde.

Co bys chtěl ještě ve spojení s běháním zažít?
Ještě bych rád zaběhl nějaké pořádné časy. Možná vyzkoušel i závody v zahraničí, nebo nějaký horský trail. Ovšem je taky možné, že už za rok běhat nebudu. Než ale skončím, chtěl bych zaběhnout nějak slušně maraton.

Jirka povede přednášku a diskuzi na festivalu Obzory. Poví vám, v čem je jedinečný trénink v Keni a proč tam jezdí na svá soustředění stále více nejenom Čechů. Vstupenky jsou k dostání zde.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: