Róbert Frohn

Rekordy

Maraton Asi něco v rámci první části ultra-trailu (cca 3h35min.). Silniční maraton jsem nikdy neběžel.
Půlmaraton Asi o polovinu kratší čas než u maratonu. Silniční půlmaraton jsem nikdy neběžel.
10 km Nevím. Ale na silnici bych to asi dal.
5 km Asi o polovinu kratší čas než u 10 km

Největší úspěchy

1. místo Jesenická stovka 2018 (protože tam byla silná konkurence)
1. místo Lazova stovka 2017 (protože jsem tam dosáhl svůj nejlepší čas 110km/3500m+ za 10h57min. s průměrem pod 6min./km).
1. místo Loučení s turistickým rokem 2017 (protože to je kur*vsky těžká akce, zcela jistě nejtěžší v ČR)
1. místo Týnišťské šlápoty 2016 a 2017 (protože jsem přežil letní peklo)...vážím si i všech dalších úspěchů. Snad ty největší mě teprve čekají. :-)
RÓBERT FROHN – slovenský ultratrailista se sídlem v Liberci: „Jako malý jsem běh nesnášel.“

Jako malý jsem běh nesnášel

Jak ses k běhání dostal?

Běh jsem od mala nesnášel. Běhal jsem pouze za míčem. Na podzim 2013 jsem šel turisticky svůj první „Den cesty“, což je 24hodinovka s každoročně jinou trasou v jiném kraji. Dát stovku turisticky mě stalo moc sil a docela to bolelo. I proto jsem začal stovky běhat. Je to rychlejší, lehčí a zpravidla mi to v cíli zajistí teplou sprchu. V ultra-trailu nad 100 km je potřeba na dosáhnutí cíle a dobrého umístění daleko víc proměnných, než v ostatních distancích. Navíc se mi líbí, že vše probíhá v přírodě a já mám možnost kochat se často nádhernou krajinou. Zvláště některé akce jsou nádherné. Běžet městský maraton mě vůbec neláká.

Na co se specializuješ?

Specializuji se na trasy 100 – 130 km. Na kratší nemá moc smysl jezdit, protože cesta zabere hodně času. Trochu si nedovedu představit, že bych měl jet někam 5 – 10 hodin na půlmaraton nebo maraton a pak se 5 – 10 hodin vracet domů 🙂 Stovky nad 130 km jsem si taky vyzkoušel, ale víc, jak jednu akci do roka zpravidla nedávám. Hlava potřebuje vytřídit (ne)příjemné vzpomínky, které jsou součástí dlouhých tras.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Jarním Šluknovskem, Týnišťské šlápoty, Malofatranská stovka, Letecká stovka.

Motivuju se jídlem a písničkami

Jak a čím se motivuješ před závodem?

AWOLNATION – Sail. Když jsem poprvé viděl krátký dokument od Adama Lisého k Pražské stovce 2013, tato písnička mi utkvěla v paměti. Poslední dobou si ji pouštím před stovkami. Motivuji se i jídlem. Zpravidla si nachystám do cíle něco, na co se pak celou dobu těším nebo si slíbím nějakou pořádnou prasárnu v restauraci…i hlavu je potřeba motivovat a to slibem, který je pak potřeba splnit.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Zaměřuji se na to, aby mě to pořád bavilo. Když mě běhání nebaví, jdu plavat, do fitka, sauny, na kolo nebo „na jedno“. I mentální trénink je potřeba, no ne? 😀

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

cca 100 – 130 km

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

V ČR jsou to hory, které mám nejblíže (Jizerky, Česko-Saské Švýcarsko). Na Slovensku je to Malá/Velká Fatra, Nízké/Vysoké Tatry. V zahraničí zejména Hohe Tauern a Dolomity.

Čím více lepku, tím lepší výkony

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Dva dny před závodem do sebe cpu těstoviny, dokud mi nelezou ven všemi otvory. 😀 V den závodu mám svůj rituál v podobě bílých rohlíků nebo baget s máslem a marmeládou (snídaně/svačina), k obědu opět bílé pečivo s pomazánkovým máslem a šunkou a večer opět to samé podle chuti. Čím více lepku, tím lepší výkony – jednoduchá rovnice. Přes den piji spíše džus (jsem v práci) a večer před startem pivo. To mě dodá energii a nabudí mě na správnou běžeckou vlnu. Ale nic se nesmí přehánět, jinak člověk pak běhá spíše do křovíčka než po trase 😀 Po závodě je to regenerační pivko s něčím dobrým jako Schwarzwaldská šunka, smažák s hranolkami nebo dürum. Nesmí chybět ani tradiční nanuk(y).

A co si dáváš průběhu závodu?

Během závodu jsou to léty ověřené běžecké klasiky jako chléb s turisťákem a sýrem, chléb se sádlem a solí, Egonovy věnečky, gulášovka nebo libovolný vývar, banány, melouny, Corny tyčinky. K pití pivo, cola nebo kofola říznutá vodou, nějaký džus, pokud je, a taky pivo.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Gely? brrrr :-/ Z doplňků snad jenom GT, když je krize. Průběžně beru koloidní železo, proteinový koktejl po závodě a jednou do roka Alavis.

Neobejdu se hlavně bez softflasku a tyčinek na hlad

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Inov-8 Trailrock 295 a Inov-8 Roadclaw 275.

A jaké bereš na závod?

Na závody beru jenom boty, ve kterých nejraději běhám. 😉

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Výbava je vždy dána povinnou výbavou závodu, kterého se účastním, případně ji přizpůsobuji povětrnostním podmínkám a množství/rozmístění občerstvovaček. Na závodech se neobejdu bez mobilního telefonu, půl litrového softflasku a nějaké tyčinky. Když tak přemítám, tak ostatní věci jsou nepodstatné. Vlastně ani ten mobil není potřeba, pokud máte mapu v hodinkách (což já nemám). I když takovou Leteckou stovku bych asi odběhl i bez mapy. 😀 Takže si berte s sebou ten půllitrový softflask a nějakou tyčinku na hlaďáka.

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Kolo, plavání, fitko, in-liny, sauna…nejnověji jsem přidal skialpy a chystám se naučit se trochu lézt.

Chtěl bys něco dodat?

Moc bych chtěl poděkovat za velikou podporu přítelkyni Marušce a svému šéfovi Imrichovi. Bez podpory lidí, kteří nejvíce ovlivňují můj život, by asi nebylo možné dělat ultra-trail v takovém objemu. Rovněž chci poděkovat všem běžcům, dálkoplazcům i organizátorům, se kterými se vzájemně podporujeme, hecujeme a pomáháme si posouvat dál své hranice. Od „uplazení“ mojí první 100ky se mi převrátili můj život „naruby“. Je důležité si uvědomit, s kým trávíte většinu víkendů, svátků a dovolených…pro mě jsou to nyní lidi, které jsem potkal díky ultra-trailu. Zážitky a krásné vzpomínky jsou něco, co nám nikdo nikdy nevezme.

Největší úspěchy

Vítězství v CSUT 2017 a 2018, protože se jedná o dlouhodobou soutěž, ve které je potřeba mít dokončených nejméně 8 akcí v roce.
1. místo Jesenická stovka 2018 (protože tam byla silná konkurence).
1. místo Lazova stovka 2017 (protože jsem tam dosáhl svůj nejlepší čas 110km/3500m+ za 10h57min. s průměrem pod 6min./km).
1. místo Loučení s turistickým rokem 2017 (protože to je kur*vsky těžká akce, zcela jistě nejtěžší v ČR)
1. místo Týnišťské šlápoty 2016 a 2017 (protože jsem přežil letní peklo)…vážím si i všech dalších úspěchů. Snad ty největší mě teprve čekají. 🙂

Děkujeme za rozhovor, a ať se i nadále daří!

/fotografie: archiv Roberta Frohna/

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: