VLASTIMIL FLÉGL

Rekordy

Maraton 2:44:25
Půlmaraton 1:14:18
10 km 00:33:48
VLASTIMIL FLÉGL – půlmaratonec a vrchař z Krkonoš

Jméno Vlastimil Flégl se na stránkách Světa Běhu objevuje často. Vlastimil je sportovec tělem i duchem a nebojí se o vítězství porvat. Soupeř pro něj znamená výzvu, která v mnoha případech vyústí v traťový rekord.



První závod jsem běžel po dvoutýdenním běžeckém tréninku

Vlastimil pochází z města Vrchlabí, které leží uprostřed horského masivu Krkonoš a Vrchlabí je také jeho domácím klubem.

Sportu se věnuje prakticky od mala a běhat začal  přibližně ve druhé polovině roku 2005…

„Do té doby jsem jezdil jako amatér na horském kole a zúčastnil se i několika závodů Krkonošského poháru. Kamarád z Vrchlabí cyklista Jirka Lehotský mi v tu dobu navrhnul, abych zkusil i běžecký závod. Asi po dvoutýdenním běžeckém tréninku, o kterém jsem tenkrát nic nevěděl, jsem se přihlásil na místní běh do vrchu Jilemnice – Žalý a výsledek nebyl nejhorší. To mě motivovalo a začal jsem pravidelněji trénovat. Také otec už v tu dobu několik let běhal a závodil, tak jsme některé další tréninky i závody absolvovali společně.“

Motivací je vždy podat co nejlepší výkon a porazit lepší soupeře

V běhu se Vlastimil zaměřil především na běhy do vrchu, později i krosy a silniční závody do 25km.

Jeho první závod, běh do vrchu Jilemnice – Žalý, zůstal jeho nejoblíbenějším závodem.

Snažím se běhat všestranně

Tréninkový deník si Vlastimil většinou nevede pravidelně. Tréninky si nikdy neplánuje dopředu maximálně několik dní. Vždy je upravuje podle aktuální situace – sníží objemy, zařadí rychlejší úseky apod. Snaží se běhat všestranně, do tréninku zařazovat dlouhé běhy, rychlé úseky, běh v kopcích i kratší regenerační běhy. Pokud má zdravotní problém, často sám odezní. Pokud to jinak nejde, musí vysadit nebo nahradit běh alternativním sportem.

Většinu tréninků nyní naběhá na Mělnicku, kde i bydlí. Nejraději ale trénuje v Krkonoších. Týdně tak naběhá cca 130km v zimě a 70-110km v létě.

Doplňkové sporty mají pozitivní vliv na hlavní disciplínu

„V zimě zařazuji plavání v bazénu, běh na lyžích. V létě turistika a pravidelně horské kolo. Pokud se připravuji speciálně na běh, tak si hlídám, aby doplňkové sportyčasově i kilometráží nepřevažovaly běh. Podle mého mají doplňkové sporty pozitivní vliv na hlavní disciplínu. Kompenzují jednostrannou běžeckou zátěž.“

Jaké doplňkové sporty je dobré zařadit do tréninku a proč si můžete podrobně přečíst zde.

A co strava v den závodu?

„Před závodem něco lehčího a minimálně 3h před startem, nejčastěji müsli, ovesná kaše. Bezprostředně po závodě nejčastěji ovoce, pečivo, hlavně sladké. Později plnohodnotné jídlo – rýži, maso, těstoviny, pizzu, apod. Závody absolvuji většinou bez jídla a pití. Pokud je vedro nebo delší tratě, stačí mi většinou ionťák na občerstvovačce. Při maratonu navíc jakýkoliv gel a hroznový cukr.“

Doplňky stravy téměř nepoužívá. Jednou za čas si nasadí preventivně kloubní výživu. Na dlouhé tréninky nad 2 hodiny si s sebou bere kromě vody ještě hroznový cukr a müsli tyčinky.

V čem Vlastimil běhá?

Z toho co vyzkoušel, mu vyhovují značky Asics a Adidas. Na závody obouvá Adidas a inov-8. Pokud nezapomene, bere si při každém závodě i tréninku čelenku.

Největší úspěchy

Výkon v hodinovce 17,47km; 3x vítěz Krakonošovy 25; 2. místo v kategorii a 3. celkově v českém poháru v běhu do vrchu 2013; absolutní vítězství na některých závodech, např. Krkonošský půlmaraton, Mělnický vinařský běh nebo Miřejovický půlmaraton.

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: