Zdeněk Hruška

Rekordy

Maraton 2:52:34
Půlmaraton 1:23:09
10 km 37:08
5 km 17:25

Největší úspěchy

2. místo Scenic Trail
5. místo 100 miles of Istria
5. místo L’Echappée Belle
Zdeněk Hruška 2.0

V posledním čase mě chytly „stomílovky“

Co podstatného se od posledního dotazníku „Běžec týdne“ v běžeckém životě změnilo?
Co se změnilo? Rozhodně cvičím více jógy, když zrovna neběhám. A když běhám, zaměřuji se více na delší pomalejší běhy v aerobních zónách. Asi jsem od minule omezil počet intervalových tréninků. Pomalé běhy se snažím mít ještě pomalejší. Taky jsem poprvé běžel déle než čtyřiadvacet hodin na jeden zátah.

Co ti běhání dalo a vzalo?
Dalo mi sebevědomí, svobodu a celkově větší kontrolu nad mým životem. Asi mi vzalo, a stále bere, hodně času. S tím ale většinou problém nemám.

Nejsilnější běžecký zážitek?
Určitě to bude L’Echappée Belle ve Francii, kde jsem na trati strávil celých třicet hodin. Užil jsem si absolutní vyčerpání a taky počínající halucinace.

Přečtěte si rozhovor se Zdeňkem nejen o úspěšném závodě 100 Miles of Istria

Co nejraději běháš?
Stále to jsou ultramaratony. Dokonce bych řekl, že mě teď nejvíce baví dlouhé závody z okruhu stomílovek. I když jejich nevýhodou je, že berou hodně sil a za sezónu se jich dá stihnout opravdu jen pár – a i to může být už hodně.

Běhání je svým způsobem útěk od současného způsobu života

Jaký je tvůj (ne)oblíbený typ tréninku?
Všechny tréninky mají něco do sebe. Běhání mě baví a užívám si to, ať už musím běhat pomalu nebo rychle. Jasně, někdy to bolí a někdy je to náročné na hlavu. Na druhou stranu, po tréninku se v 99% cítím o hodně lépe. Mám pocit dobře odvedené práce a jsem rád, že jsem nezůstal sedět doma. Někdy to nemusí jít podle představ a určitě se najdou výjimky, kdy to zkrátka není ono. Ale ty mi jen potvrzují pravidlo.

Proč?
Chci být zdravý a objevovat limity mého těla a mé hlavy. Když se nad tím zamyslím do hloubky, je pro mě asi běhání opravdu útěkem od našeho současného způsobu života. Baví mě být v přírodě, v horách, někde sám, jen s mými myšlenkami a nebo i sdílení cesty s dalšími lidmi. Baví mě objevování nových míst a dobrodružství, které při tom zažívám. Motivací proč běhat mám zkrátka spousty, vybrat jen jednu zřejmě nedokážu. Cítím se při tom být sám sebou.

Nejoblíbenější místo k běhání?
Tady se toho od minula moc nezměnilo. Stále to jsou Beskydy, Pálava, okolí Brna, i okolí mého rodného Tísku. A když bych to vzal více zeširoka, budou to všechna pěkná místa u nás i ve světě. Není nic lepšího, než poznávání neznámých krásných míst za běhu:)

Nejoblíbenější závody?
Historicky to bude Brněnský Masakr a Jesenická 100, dva moje první ultramaratony. Pak mám pěkné vzpomínky na Hostýnskou Osmu, Malofatranskou Stovku, Nízkotatranskou Stíhačku, LH24, Beskydskou Sedmičku, Pražskou Stovku, CUTT a mnoho dalších. No a pak asi všechny zahraniční závody, které jsem zatím šel. Scenic Trail, 100 miles of Istria, Echappée Belle, Grossglockner Ultra. Všechno jsou to nádherné závody, na jejichž trasách bych běhal od rána do večera, kdybych mohl:)

Hledám zdravé alternativy, abych závody nemusel jet na gelech

Tajný výživový tip?
Stále jsem víceméně vegetarián. Nevím, jestli to funguje, ale sám sebe si díky tomu více vážím (bez nějakého srovnávání s ostatními, nebo nějakého moralizování, jde jen o mě samotného). Snažím se jíst vyváženou stravu a hodně zeleniny. Na druhou stranu se nebojím dát si sem tam i něco nezdravého, na co mám chuť a co mám rád. Pokud to netvoří většinu toho, co za den sním, nemám s tím problém. Kromě masa jím asi opravdu vše a nevím o žádných alergiích a netolerancích, což je pro mě velká výhoda. Paradoxně je tak spousta lidí v mém okolí, kteří maso jedí, o hodně více omezených ve výběru jídla než jsem já sám. Tenhle přístup pro mě zatím funguje a nepociťuji se být v žádné nevýhodě oproti ostatním. Strava je samozřejmě velice diskutované téma a každý si musí najít tu svou cestu, nejlépe nějakým (zdravým) experimentováním na sobě samém. V závodech pak většinou spoléhám hlavně na nezdravé gely, což je zase ústupek pro podání nejlepšího možného výkonu. Ale už se dívám po alternativách a rád bych to asi do budoucna nějak změnil.

Kolik ti doma leží párů běžeckých bot?
Strašně moc, na to by nejlépe odpověděla moje žena Maruška. Díky podpoře runsport.cz a Salomon mám možnost testovat nové modely obuvi a to já velmi rád dělám. Pak se ale v daném páru snažím běhat až do doby, než se úplně rozpadne, takže mi nepřijde, že bych botami nějak neekologicky plýtval. Vše co mám rozhodně využiju na maximum, než se rozhodnu daný model odstavit – a to vždycky dělám velmi nerad s jistou dávkou nostalgie.

Ve kterých nejraději běháš?
Pro mě to jsou asi všechny modely Salomon. Zatím jsem neměl žádné, které by mi neseděly. Salomon S/Lab Ultra 2 jsou pro mě momentálně nejlepší volbou na závody. Pak záleží, na podmínkách, do kterých jsou boty určeny. Salomon Predict používám v Brně na silnici, Salomon Sense Ride 2 jako trénink v terénu. Salomon Ultra Pro na dlouhé tréninky, Salomon Sense Pro 3 zase když je bláto. Salomon XA Elevate do těžkého horského terénu,… a tak dále:)

Nízkotatranská stíhačka 2018

Kdybych neběhal, asi se více věnuju se józe

Oblíbený kousek vybavení?
Nepromokavá bunda Salomon Bonatti Pro WP je úžasná, protože mi dovoluje trénovat i závodit v těžkých větrných a deštivých podmínkách. Je lehká, skladná a vždycky připravena k akci:) Pak miluju běžecké hydratační vesty, které Salomon vyrábí. Salomon Advanced Skin 12 SET je pro mě jasnou volbou na dlouhé ultra závody. A úžasné jsou pro mě čelovky Fenix, které mě nikdy nenechaly ve štychu, když jsem je potřeboval. Fenix HL60R a Fenix HM51 Ruby jsou skvělé spolehlivé mašiny, určitě doporučuji.

Co děláš, když zrovna neběháš?
Trávit čas se ženou Maruškou a s rodinou, čtení knih, cvičení jógy a meditace, hudba, filmy

Co bys dělal kdybys neběhal?
Možná do jógy? Možná bych více četl a sledoval filmy? Kdo ví? Možná bych více jedl, pil a nedělal nic…:)

Co bys chtěl ještě ve spojení s běháním zažít?
UTMB, což je můj dlouhodobý cíl (a příští rok by snad měl klapnout). Pak nějaké legendární závody jako například Western States 100. Případně v budoucnu zkusit něco delšího, jako je Tor Des Géants či nějaký můj vlastní běžecký projekt.

Kromě výše zmíněných závodů, kterých úspěchů si ještě ceníš?
Tady už asi těžko říct, budou to výhry na Nízkotatranské Stíhačce (s Ondrou Tabarkou), Jesenické 100, Pražské 100, pak druhé místo na LH24 (se 14 okruhy), 5BV (s Radkem Chrobákem), Hostýnské Osmě, Brněnském Masakru, 4. místo na B7 (s Tomem Peterem)… A další. S každým závodem mám spojeny nějaké pěkné vzpomínky a to umístění tam je opravdu vedlejší:)

Díky, Zdendo, ať příští rok UTMB vyjde!

Zdeněk společně s Maruškou Zelenou povedou přednášku a diskuzi na festivalu Obzory. Poví vám, jaké jsou ty nejlepší běžecké lokality v nejen v Evropě. Vstupenky jsou k dostání zde.

/foto: Lukáš Podolák, archiv Zdeňka Hrušky/

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: